בניסיון מעצרו: חוסל ראש החוליה שביצעה את הפיגוע בחוות גלעד

המחבל אחמד ג'ראר היה ראש החוליה בפיגוע לפני כחודש בו נרצח הרב רזיאל שבח. במהלך מבצע משותף של הימ"מ ושב"כ, יצא המחבל מהמקום בו הסתתר סמוך לג'נין בעודו חמוש - ונורה. על גופתו נמצא רובה מסוג M16. לא היו נפגעים מקרב הכוחות. ליברמן: "החשבון נסגר"

אמיר בוחבוט, אבי אשכנזי ומאיה הורודניצ'אנו
צילום: שי מכלוף, דו"צ, עריכת וידאו: ניר חן

חיסול המחבל מחוות גלעד - כל העדכונים:

- כוחות הביטחון איתרו את מקום המסתור של המחבל, אחמד ג'ראר, סמוך לג'נין
- המחבל יצא מהבניין בו הסתתר, כשעל גופו כלי נשק ותיק בו נשא אמל"ח - ונורה
- מהחקירה עולה כי ג'ראר וחבריו לחוליית הטרור תכננו להוציא לפועל פיגועים נוספים
- השר ליברמן בירך את כוחות הביטחון על החיסול. "החשבון נסגר", אמר

כוחות הביטחון חיסלו לפנות בוקר (שלישי) את המחבל אחמד ג'ראר, תושב ג'נין, שביצע את הפיגוע בחוות גלעד במהלכו נרצח הרב רזיאל שבח לפני כחודש. במהלך המבצע של שירות הביטחון הכללי (שב"כ) וכוחות הימ"מ של משטרת ישראל בניסיון להביא למעצרו של ג'ראר ביאמון שבאזור ג'נין, יצא המבוקש חמוש ממבנה בו הסתתר ונורה ע"י הכוחות. על גופתו של ג'ראר נמצא רובה M16 ותיק עם מטענים.

משב"כ נמסר כי החיסול בוצע לאחר הפעלת מאמצים מודיעיניים ומבצעיים מורכבים, שהחלו מיד עם לאחר הפיגוע בחוות גלעד. ג'ראר היה מוכר כפעיל מרכזי בהוצאת הפיגוע לפועל ואף השתתף בו באופן שאישי. מחקירת שב"כ עולה עולה גם כי ג'ראר ושותפיו לביצוע הפיגוע מעורבים בניסיונות נוספים לתכנן ולהוציא פיגועים אחרים לפועל.

המצוד אחר המחבל מחוות גלעד | כל הכתבות בוואלה! NEWS:
חשוד בסיוע לחוליה שביצעה את הפיגוע בחוות גלעד נעצר באזור ג'נין
לפצח את מודל "המבוקשים החדשים": הקשיים במצוד אחר המחבל מג'נין
לוחם ימ"מ נורה בחזה בקרב בג'נין: "איבד ליטרים של דם; חוסן בלתי רגיל"

עוד באותו נושא

פאודה גרסת המציאות: בנו של המחבל קטוע הרגליים שיצא למסע נקמה

לכתבה המלאה
חוסל במהלך ניסיון לעצרו. המחבל אחמד ג'ראר (צילום: מערכת וואלה! NEWS, ללא קרדיט)
המזון שנמצא במסתור המחבל (צילום: מערכת וואלה! NEWS, תקשורת פלסטינית)

מתחקור ראשוני של המבצע עולה כי לפנות בוקר התקבל מידע בנוגע למקום המצאו בקומפלקס מבנים סמוך לג'נין. עם קבלת המידע, הוקפץ כוח גדול של ימ"מ למקום, שהצליח להקיף את הקומפלקס מבלי שיבחינו בהם. בשלב מסוים, הלוחמים זיהו תנועה של המחבל מנסה לצאת המקום - לא ברור אם ניסה להימלט או שתכנן לפתוח באש. הוא היה חמוש ועל גבו תיק גדול.

בשלב הזה ניתנה פקודה ללוחמים לפתוח באש מחשש שיפתח ראשון בירי מנשקו. ממכת האש הראשונה הוא נורה ונהרג. לאחר בדיקת התיק התברר כי ג'ראר נשא על גופו מספר רב של מחסניות וכן מספר מטעני חבלה ופרטי אמל"ח נוספים מה שמעיד על היערכותו לקרב ארוך עם הכוחות. במג"ב שיבחו את פעילות לוחמי הימ"מ שגילו נחישות רבה ומקצועיות במצוד הארוך אחר המחבל ובסגירה על המתחם שבו הסתתר וניהול קרב מהיר ללא נפגעים לכוחות.

האזור בו התנהל המבצע (צילום: מערכת וואלה! NEWS, אתרים ערביים)
כוחות צה"ל בפעילותם הלילה (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דובר צה"ל)

כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו כי אחרי החיסול התפתחו במקום עימותים בין כוחות צה"ל לתושבים, שבמהלכם נפצעו שמונה פלסטינים, בהם אחד במצב קשה.

מאז הפיגוע פעלו כוחות הביטחון במספר כפרים מדי לילה, בהובלת מידע מודיעיני של שב"כ בחיפושים אחר החוליה שביצעה את הפיגוע. בעקבות מידע זה, נעצרו על ידי כוחות צה"ל כמה חשודים בסיוע למפגעים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את כוחות הביטחון "על הפעולה הנחושה והמורכבת שביצעו הלילה לתפיסת המחבל שבסופה חוסל. לפני כמה ימים אמרתי לאלמנתו של הרב רזיאל שבח ז"ל שנגיע אל המרצחים והלילה המשימה הושלמה. כוחות הביטחון יגיעו אל כל מי שינסה לפגוע באזרחי ישראל ונמצה עמם את הדין. כך גם יהיה עם המרצחים של הרב איתמר בן-גל", מסר.

גם שר הביטחון אביגדור ליברמן בירך את הכוחות על החיסול. "החשבון נסגר", אמר הבוקר ליברמן. "אני מברך את צה"ל, השב"כ והימ"מ על פעולה מוצלחת. היה ברור שזה רק עניין של זמן, עד שנפגע בראש החוליה שרצחה את הרב רזיאל שבח ז"ל. אני מקווה ומאמין שבקרוב נשים את היד גם על רוצחו של הרב איתמר בן גל".

נרצח בפיגוע בחוות גלעד. הרב שבח (צילום: מד"א)

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן שוחח עם גורם צבאי בכיר בפיקוד המרכז ואמר: "אני מברך כמו כל עם ישראל על חיסול המחבל הנתעב. מחבל כזה רוצח שפל כזה הוא בן מוות. אסור להסתפק רק בתפיסת המחבל. צריך לעבור למלחמה נחושה כנגד המסיתים. והמשלחים והמממנים של הטרור מהרשות הפלסטינית ולהחזיר את המחסומים. התשובה האמיתית לטרור היא גדיעת המוטיבציה שלו".

"אני קורא לראש הממשלה להודיע הבוקר על הקמת ישוב יהודי חדש בשומרון בסמוך למקום הפיגוע ולהכריז על תנופת בנייה בישוב בו התגורר הנרצח הישוב הר ברכה", הוסיף דגן. "זו התשובה הנכונה והנחושה שתוביל להרתעה אמיתית ולמנוע את המקרה הבא של רצח יהודי במרכז מדינת ישראל באמצע היום".

כלי הנשק שנשא אחמד ג'ראר (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דובר צה"ל)
זירת הפיגוע סמוך לחוות גלעד לפני כחודש (צילום: מד"א)

עד לחיסולו של ג'ראר, כוחות הביטחון ניהלו מאבק עיקש כדי להביא למעצרו. הניסיון האחרון שבהם התרחש בכפר בורקין, גם הוא באזור ג'נין, אז עצרו הכוחות חשוד בסיוע לחוליה שביצעה את הפיגוע. בערב שלפני המבצע כיתרו כוחות צה"ל ומג"ב בתים בכפר וקראו לג'ראר עצמו להסגיר את עצמו, אולם הוא לא אותר.

בכלי תקשורת פלסטיניים דווח אז כי במסגרת ניסיון מעצרו של ג'ראר, נעצרו ארבעה פלסטינים. שלושה מהעצורים שייכים לחמולת ג'ראר ששמה נקשר לפיגוע. בסוכנות "ספא" דווח כי כוחות צה"ל קוראים לג'ראר להסגיר את עצמו לפני שיחלו בהריסת בתים נוספים באזור. כלי תקשורת פלסטינים דיווחו מאוחר יותר כי צעיר פלסטיני שנפגע בעימתים בבורקין מת מפצעיו בבית החולים.

כלי הרכב ששימש את המחבלים לביצוע הפיגוע (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דובר צה"ל)

בחודש שחלף מיום הפיגוע, כוחות הביטחון נערכו באופן מוגבר ביהודה ושומרון, בניסיון ללכוד את המחבל. בלילה שלאחר הפיגוע ניסו הכוחות ללכוד את ג'ראר בג'נין במסגרת מבצע מעצרים מיוחד בעיר. במהלך חילופי האש שהתפתחו במסגרת המבצע, נהרג אחד המחבלים, אחמד איסמעיל ג'ראר, ושניים נוספים נעצרו. במקביל לפעילות פרצו הפרות סדר במחנה הפליטים ג'נין.

פעילות כוחות צה"ל ומג"ב נמשכה לתוך שעות הבוקר, וכללה מאמץ לאיתור חשודים ומניעת הפרות סדר אלימות. כעת פועלים הכוחות לאור יום במחנה הפליטים, בהמשכו של המצוד.

(עדכון ראשון 7:10)

הריסת הבית שבו הסתתר המחבל, הלילה (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל לאיתור מעורבים בפיגוע (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל ביאמון, הלילה (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דובר צה"ל)
מעצר חשוד במעורבות בפיגוע בחוות גלעד (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דובר צה"ל)
עימותים ביאמון (צילום: מערכת וואלה! NEWS, תקשורת פלסטינית)
חיילים מוציאים את גופת המחבל, בכפר יאמון (צילום: מערכת וואלה! NEWS, רשת קודס)
ספר קוראן שנמצא בבית בו חוסל המחבל, ועליו הכיתוב: "מתנה לבני אחמד" (צילום: מערכת וואלה! NEWS, תקשורת פלסטינית)
המבנה שבו הסתתר המחבל (צילום: מערכת וואלה! NEWS, תקשורת פלסטינית)
מפנים את ההריסות אחרי חיסול המחבל (צילום: מערכת וואלה! NEWS, תקשורת פלסטינית)
גופת המחבל שחוסל (צילום: מערכת וואלה! NEWS, --)
חורבות המבנה בו הסתתר המחבל (צילום: מערכת וואלה! NEWS, תקשורת פלסטינית)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully