מאות חרדים הפגינו ברחבי הארץ נגד מעצר עריקים; עשרות נעצרו

מאות חברי התנועה הקיצונית שמתנגדת לגיוס, יצאו להפגין במוקדים המרכזיים בירושלים ובבני ברק וחסמו חלק מצירי הרכבת הקלה. הרב אורבך הסביר למפגינים על "החובה למחות על כבוד תורה שמושפלת בידי חוק הגיוס"

19/11/2017
צלמים זמניים מורשים

מאות מחברי "הפלג הירושלמי" החרדי חסמו הערב (ראשון) צירים מרכזיים בירושלים, בני ברק, בית שמש מודיעין ובמקומות נוספים במחאה על מעצרם של עריקים חרדים. 28 בני אדם נעצרו במוקדי ההפגנות בבני ברק, עשרה בירושלים ושלושה נוספים בבית שמש, בחשד שהפרו את הסדר והתעמתו עם שוטרים. בשל המחאה, תנועת הרכבת הקלה הופסקה חלקית לזמן קצר. המפגינים התכנסו בין היתר בצומת הרחובות יפו ושרי ישראל.

בבני ברק התעמתו כוחות המשטרה עם המפגינים ואף עשו שימוש במכת"זית לפיזור ההתקהלות. לטענת המפגינים, שני בני אדם נפצעו במהלך העימותים. "דבר לא ישבור את עוז רוחם של המפגינים שפועלים על פי הוראת רבותיהם", נמסר מהוועד למען הצלת התורה העומד מאחורי ההפגנות. "הפעלת מכתזי"ת נגד המפגינים בירושלים - שלא נרתעו גם הפעם, וממשיכים גם בשעה זו למחות כנגד התעמרות ממשלת ישראל בבני הישיבות, מוכיחה לעין כל את גודל מסירות הנפש לה מוכנים בציבור החרדי".

לקריאה נוספת:
אחרי 120 עצורים: מחאת הגיוס של הפלג הירושלמי בצומת דרכים
מנהיג חרדי בכיר תוקף את הפגנות הפלג הקיצוני: "ריקים ופוחזים"
קיצוני ופורע חוק: תוכנית ההתנתקות של "הפלג הירושלמי" מהמדינה

עוד בוואלה!

נתניהו נחקר בפעם השישית; שמרון קיבל הצעה להיות עד מדינה

לכתבה המלאה
הפגנות החרדים בירושלים, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מחאות החרדים הקיצוניים)

הם הוסיפו כי "נציגי הציבור החרדי שביקשו מגורמי משטרת ישראל להמשיך ולפעול עם מכת"זיות נגד ציבור חרדי בתקווה להפסקת המחאות, מוקעים הערב לעין כל תחת ההבנה שאין לנציגי ציבור אלו כל קשר לנעשה בתוככי עולם התורה".

מוקדם יותר הודיעו אנשי הפלג כי יחדשו את הפגנותיהם במוקדים אלה. אנשי "הוועדה להצלת עולם התורה", גוף שלהם שפועל נגד גיוס לצה"ל, התכנסו הערב בביתו של הרב שמואל אורבך, מנהיגם הרוחני שמוביל קו קיצוני נגד צה"ל, והם הצהירו כי שמעו ממנו על "החובה לצאת לרחובה של עיר ולמחות על כבודה של תורה שמושפלת עד עפר על ידי חוק גיוס בני הישיבות ומאסרם הממושך של נזרי הבריאה בחורי החמד".

ההפגנות התחדשו היום לאחר שמוקדם יותר התקיים בבית הדין הצבאי ביפו משפטם של חלק מהעריקים ששהו בכלא צבאי בתקופה האחרונה. הם נשפטו לעונשי מאסר של 40-90 ימים, ולכן החליט הזרם הליטאי לחדש את המאבק במחאה על "עונשים כבדים" שהוטלו על הבחורים.

מפגינים במחאה על הגיוס לצה"ל. ירושלים, הערב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מחאות החרדים הקיצוניים)

בתקופה האחרונה, ההפגנות דעכו והפלג נקט בקו ממלכתי יותר של מאבקים, בהם אוהל מחאה מחוץ לבתי הכלא הצבאיים. הסיבה לכך נובעת בעיקר בשל העובדה שבכל הפגנה המתקיימת תוך הפרות סדר, נעצרים מפגינים שמתגלים כעריקים והם מועברים לידי המשטרה הצבאית, מה שמגדיל את מספר העצורים בכלא הצבאי.

בהפגנות שנערכו בחודש אוקטובר נעצרו יותר מ-120 מפגינים, ויחד עמם עלה גם מספרם של העריקים שהועברו לידי המשטרה הצבאית. עד אז נעצרו יותר מ-50 עריקים חרדים, שחלקם לא התייצבו בלשכות הגיוס כדי לקבל דיחוי או פטור מגיוס מצה"ל. בזמן שחלף מאז, מרבית העצורים שוחררו. מדובר במספר חסר תקדים, ובפלג הירושלמי שקלו את צעדיהם בטרם שבו לחסום צירים מרכזיים - עד שהערב יצאו לרחובות מחדש.

20 מפגינים נעצרו. ההפגנות בירושלים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מחאת החרדים הקיצוניים)
מעצרים בהפגנה בירושלים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מחאת החרדים הקיצוניים)
שיבושים בפעילות התחבורה הציבורית והרכבת הקלה בירושלים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מחאת החרדים הקיצוניים)
צירים חסומים בירושלים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מחאת החרדים הקיצוניים)
מחאת החרדים בבני ברק, הערב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, אלון וואלה!NEWS)
בני ברק, הערב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, אלון וואלה!NEWS)
כבישים חסומים בבני ברק, הערב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, אלון, וואלה!NEWS)
אמבולנס בהפגנת החרדים בבני ברק, הערב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מחאות החרדים הקיצוניים)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully