פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   צה"ל הרס את בית המחבל שרצח שלושה בני אדם בפיגוע בהר אדר

   כוחות הביטחון הגיעו לכפר בית סוריכ והרסו את בית של מוחמד אל-ג'מל, שירה למוות בחודש ספטמבר בלוחם משמר הגבול, רב-סמל ראשון סולומון גברייה ואנשי כוחות הביטחון יוסף עותמאן ואור אריש

   צה"ל הרס את בית המחבל שרצח שלושה בני אדם בפיגוע בהר אדר

   כוחות צה"ל בשיתוף לוחמי משמר הגבול והמנהל האזרחי הרסו הלילה (רביעי) את ביתו של המחבל מחמוד אל-ג'מל שביצע את פיגוע הירי בהר אדר לפני כחודשיים בכפר בית סוריכ הסמוך לרמאללה. בפיגוע נרצחו סמל-שני סולומון גברייה, בן 20 מבאר יעקב; יוסף עותמאן, מאבטח בן 25 מאבו גוש; ואור אריש, מאבטח בן 25 מהר אדר.

   מלבד הרס בית המחבל, במהלך סריקות לאיתור אמצעי לחימה בכפר יטא שבחטיבה המרחבית יהודה ובכפר א-רם תפסו כוחות צה"ל בשיתוף משטרת ישראל שני נשקים בייצור עצמי ושני אקדחים. החשודים נעצרו והממצאים הועברו לידי כוחות הביטחון.

   לקריאה נוספת:
   "מקווה שטוב לו למעלה": חברתו של סולומון שנהרג בהר אדר מתקשה להתאושש
   מצלמות וזכוכית משוריינת: חודש לפיגוע – כך נראה השער החדש בהר אדר
   בהר אדר מנסים להתאושש: "הילדים שואלים מה יקרה אם יבוא מחבל"

   צה"ל הרס את בית המחבל שביצע את הפיגוע בהר אדר 15 בנובמבר 2017 (מערכת וואלה! NEWS , דובר צה"ל)
   פעילות כוחות הביטחון בבית סוריכ, הלילה (צילום: דובר צה"ל)

   כחודש לאחר הפיגוע הקשה, הוצבו אמצעי הגנה חדשים בשער היישוב הר אדר, דרכו הצליח להיכנס המחבל. לדברי גורם בכיר במג"ב, במעבר החדש הושקעו מיליוני שקלים.

   בעמדת הכניסה שדרכה נכנס אל-ג'מל חמוש באקדח, הוצבה קרוסלה חד-צדדית שדרכה ייכנסו הפועלים. עוד שודרגה העמדה באמצעות מבנה עשוי בטון וחלונות עם זכוכית משוריינת, העמידה בפני ירי מנשק קל ובפני מרגמות. מבנה זה אף עשוי לתת מענה במקרה של פיצוץ מטען חבלה. במקביל, צה"ל ומג"ב התקינו מצלמות, מערכות תאורה ואמצעים אלקטרוניים נוספים.

   צה"ל הרס את בית המחבל שביצע את הפיגוע בהר אדר 15 בנובמבר 2017 (מערכת וואלה! NEWS , דובר צה"ל)
   הכוחות בביתו של המחבל לקראת הריסתו, לפנות בוקר (צילום: דובר צה"ל)

   לצד האמצעים החדשים, נותרה במקום העמדה הקודמת, שלא סיפקה הגנה בסיסית ללוחמים. מאז הפיגוע מעבר זה נותר סגור. לפי הערכות, הוא ייפתח מחדש בימים הקרובים, עם תום העבודות להתקנת הציוד האלקטרוני. תושבי המקום חלוקים בנוגע לפתיחתו המחודשת. "כולם חוששים, והשאלה היא אם האמצעים החדשים ייתנו את המענה וימנעו פיגוע נוסף", שיתפה אחת מתושבות הר אדר. "אני מאמינה שניתן יהיה לפתוח אותו, הוא אמור לסייע לשני העמים לחיות בשכנות ובשלום".

   הריסת ביתו של המחבל שרצח שלושה בפיגוע בהר אדר, נובמבר 2017 (יח"צ , אין)
   בית המחבל לאחר ההריסה, הבוקר (צילום: דובר צה"ל)
   כלי הנשק שנמצאו בבית המחבל מהר אדר שנהרס בכפר סוריכ, נובמבר 2017 (דובר צה"ל)
   כלי הנשק שנתפסו במהלך פעילות הכוחות בבית סוריכ, הלילה (צילום: דובר צה"ל)

   המחבל הגיע לצד כמאה פועלים פלסטינים עם היתרי עבודה בשעות הבוקר, כשבמקום שהו שני מאבטחים אזרחים, שלושה לוחמי מג"ב ורכז הביטחון של היישוב.

   המחבל לבש מעיל עבה, מה שעורר את חשד הכוחות. המאבטחים קראו לו לעצור, אולם הוא פתח בריצה של כמה מטרים קדימה, לתוך המעבר המגודר, שלף אקדח מהמעיל והחל לירות. היה לו אישור לעבוד בשטחים ובמרחב התפר והוא לא היה מוכר למערכת הביטחון. הוא גידל לבד את ארבעת ילדיו, מאז שאשתו נמלטה לירדן אחרי שספגה ממנו אלימות.

   מחסום הר אדר 22 באוקטובר 2017 (ראובן קסטרו)
   עמדת הבידוק החדשה מרושתת במצלמות. הר אדר (צילום: ראובן קסטרו)
   מחסום הר אדר 22 באוקטובר 2017 (ראובן קסטרו)
   עמדת הבידוק החדשה בכניסה ליישוב (צילום: ראובן קסטרו)