עשרות אלפים השתתפו בעצרת לזכר רבין: "כן לוויכוח - לא להסתה"

מבין עשרות אלפי התומכים שהגיעו לעצרת לציון 22 שנה לרצח, הגיעו גם ח"כ יהודה גליק והשר אורי אריאל. יו"ר העבודה גבאי: "מחויבים לדרך השלום". קריאות בוז נשמעו במהלך נאומו של ראש מועצת אפרת. אלוף במיל' אמנון רשף: "המחלוקת מאיימת להצית ריב אחים"

עריכה: תום זואילי

עשרות אלפי משתתפים הגיעו אמש (שבת) לעצרת לציון 22 שנים לרצח ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל יצחק רבין, בכיכר שנקראת על שמו במרכז תל אביב. העצרת מתקיימת השנה בהובלת התנועות "מפקדים למען ביטחון ישראל" ו"דרכנו' תחת הסיסמה: "זוכרים, אנחנו עם אחד". לעצרת הגיעו גם פוליטיקאים מהימין, ובהם ח"כ יהודה גליק (הליכוד) והשר אורי אריאל מהבית היהודי.

יו"ר תנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל", אלוף (מיל') אמנון רשף נשא דברים בעצרת ואמר: "ישראל חזקה מכל איום צבאי. בתקופה זו עומדים בפנינו איומים קיומיים מסוג אחר – פנימיים. הם נגזרים מהמחלוקת על עתיד יהודה ושומרון. סגנון המחלוקת מאיים להצית ריב אחים. חובה עלינו לנהל מחלוקת זו בדרך היחידה, הראויה למדינה דמוקרטית ולמסורת היהודית. ויכוח נוקב – כן. הסתה ופלגנות – לא. יד המורמת לאלימות תאזק ללא פשרות. ניתן להיפרד מהפלסטינים מבלי להתפשר על הביטחון".

עוד בוואלה! NEWS:
22 שנה לרצח: מחנה השלום מתגעגע לרבין - וחולם על מנהיג
שקט מתוח אחרי המתקפה הקטלנית על הכפר הדרוזי: "אירוע כואב"
צבע אדום נשמע בעוטף עזה; דובר צה"ל: אזעקת שווא

עוד בוואלה!

איך היא עושה את זה? הטיפים של אירה דולפין יגרמו גם לכם להתאמן

לכתבה המלאה
העצרת לזכר יצחק רבין בתל אביב, אמש (צילום: ראובן קסטרו)
עשרות אלפים הגיעו להשתתף בעצרת לזכר רבין, אמש (צילום: ראובן קסטרו)

אנשי מפלגת העבודה קיימו טקס קצר ליד האנדרטה לזכרו של רבין. יו"ר המפלגה אבי גבאי אמר הערב כי "רבין נרצח בגלל שהלך בדרך השלום, והרוצח רצה לעצור את תהליך השלום. 22 שנה אחרי, מפלגת העבודה והמחנה הציוני מחויבים לדרך השלום. מחויבים להגיע לפתרון מדיני". גבאי הוסיף כי "אי אפשר להשלים עם העובדה שבכל שנה לא ברור אם תהיה עצרת או לא. תהיה עצרת שמפלגת העבודה תארגן, וגם בעצרת הזו נאפשר לקולות אחרים לבוא ולדבר. אנחנו חפצים באחדות של עם ישראל".

מפגינים מתנועת נוער מרצ ומתנועת "שלום עכשיו" קטעו את אחד הנאומים בקריאות "לא נשכח מי הסית ומי רצח. רצח רבין הוא רצח פוליטי לא ניתן להם לטשטש זאת".

ח"כ עמיר פרץ שהגיע לעצרת אמר, "אני הייתי כאן כשרבין נרצח, ראיתי איך החזיקו אותו והכניסו אותו לרכב. זו טעות מאוד גדולה של המארגנים לערוך עצרת ללא מסרים פוליטים. ראש המפלגה הודיע שבשנה הבאה מפלגת העבודה תדאג לקיוםהעצרת, ואז לא יקרה מצב שבו מסרים פוליטיים יטושטשו".

עשרות אלפים בעצרת (צילום: ראובן קסטרו)
צעירים בעצרת לזכר רבין בתל אביב, אמש (צילום: ראובן קסטרו)

השר אריאל, שהגיע לעצרת בכיכר, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "רבין היה ראש הממשלה של כולנו. העצרת היא אירוע לאומי, אחדות העם חשובה יותר מתמיד. עד היום צמים בצום גדליה על גדליה בן אחיקם ראש הממשלה שנרצח".

ח"כ ציפי לבני אמרה אמש כי "מסר הפיוס שיעלה מהכיכר הערב חשוב מאין כמוהו, אבל לא פחות חשוב להבין שהמחלוקות שהיו אז נשארו איתנו. לא צריך להסתיר אותן, כן צריך לדבר עליהן ביננו לבין עצמנו. להתווכח, לשכנע, אבל הכל מתוך הבנה שכל אחד מאיתנו רוצה בטובתה של מדינת ישראל בדרכו. אין ביננו בוגדים - לא היו אז ואין היום".

ראש המוסד לשעבר שבתי שביט אמר במהלך העצרת כי "רבין ניחן בממלכתיות. בכל שנות עבודתי איתו, אינני יכול להצביע ולו על מקרה בודד, שבו החלטה שלו הייתה נגועה בשיקול אישי או מפלגתי. אינני זוכר שאי פעם ניצל את העוצמה האדירה שהייתה מרוכזת בידיו כראש ממשלה ושר ביטחון, למען מטרה שלא הייתה ממלכתית. הוא אסר עלינו – אנשי קהילת המודיעין – להכפיף את שיקול הממלכתיות לשיקולי חשאיות וביטחון".

העצרת לזכר רבין בתל אביב, אמש (צילום: ראובן קסטרו)

עודד רביבי, ראש המועצת המקומית אפרת שבגוש עציון, שהשתתפותו בעצרת עוררה מחלוקת, אמר הערב בנאום שנשא כי, "צריכה לצאת מכאן קריאה". לדבריו, "יש להפסיק לחפש את המפריד והשונה בינינו, ולהתחיל לחפש את המשותף והמאחד. והאמינו לי, העיניים מוצאות את אשר הלב מבקש. אני מאמין בישראל של שלום, של שיח מכבד, ולא של שיח חרשים".

ד"ר מיכה גודמן, סופר שנאם בעצרת בכיכר רבין אמר, "אין כאן יצירתיות פוליטית. כשמדברים על הסכסוך הפלסטיני היצירתיות נעלמת, כששואלים 'איך נצא מהמלכוד?' אנו משחזרים את אותם רעיונות וזה לא מפתיע. החלפת מוחות ורעיונות מובילים לשינויים אבל הזירה הפוליטית היא זירה של החלפת מהלומות ורק מאשימים אחד את השני. אי אפשר לייצר אקלים שמייצר רעיונות חדשניים. איפה שהשיחה קורסת גם היצירתיות מתמוטטת".

בעקבות העצרת בוצעו שינויים בהסדרי התנועה באזור כיכר רבין. החל מהשעה 18:00 נחסמו לתנועה הצירים הבאים: רחוב אבן גבירול משאול המלך עד פנקס, רחוב פרישמן מכיכר מסריק עד אבן גבירול, שדרות דוד המלך מויצמן עד אבן גבירול, רחוב גורדון משלמה המלך ועד מלכי ישראל, רחוב מלכי ישראל מבן גוריון ועד שדרות ח"ן, שדרות בן גוריון מריינס עד אבן גבירול, רחוב הדסה, רחוב בלוך מארלוזורוב עד אבן גבירול ורחוב ארלוזורוב מרחוב ויצמן עד אבן גבירול.

(עדכון ראשון: 19:05)

ח"כ גליק בשירת "שיר לשלום" בתום העצרת

"חפצים באחדות של עם ישראל". גבאי, אמש (צילום: ראובן קסטרו)
העצרת לזכר רבין בתל אביב, אמש (צילום: ראובן קסטרו)
השר אורי אריאל בעצרת לזכר רבין בתל אביב, אמש (צילום: ראובן קסטרו)
ח"כ יהודה גליק בעצרת לזכר רבין בתל אביב, אמש (צילום: ראובן קסטרו)
יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג בעצרת לזכר רבין בתל אביב, אמש (צילום: ראובן קסטרו)
העצרת לזכר רבין בתל אביב, אמש (צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully