לחימה עזה בגולן הסורי; צה"ל: נמנע כיבוש של כפר דרוזי שהותקף בגבול

לאחר פיגוע בכפר הדרוזי חדר בקונטרה, מסר צה"ל כי בצבא מוכנים לסייע לתושבי הכפר, אך הבהיר כי ישראל לא מסייעת לגורמי ג'יהאד עולמי. ישראלי נפצע קל מזליגת ירי. עשרות דרוזים חצו את הגבול, והוחזרו. צבא סוריה: ישראל עוזרת למורדים במתקפה על חדר

03/11/2017
צלמים זמניים מורשים

מתקפה חריגה בגבול - כל העדכונים

- מכונית תופת התפוצצה בכפר חדר: תשעה אזרחים סוריים נהרגו
- תושב מג'דל שמס נפצע קל מזליגת ירי
- צה"ל בהודעה חריגה: נמנע את כיבוש הכפר חדר
- מאות דרוזים הגיעו לגדר המערכת, עשרות פרצו את הגבול והוחזרו לאחר מרדף עם צה"ל
- צבא סוריה: ישראל מסייעת למורדים במתקפה על חדר
- נתניהו התייחס לאירועים: שומרים על גבולנו, וגם על אהדתו לאחינו הדרוזים
- דיווחים בסוריה: דעיכה בקרבות באיזור, המתקפה נבלמה על ידי הדרוזים

דובר צה"ל אמר היום (שישי) כי צה"ל ימנע את כיבוש הכפר הדרוזי בסוריה חדר, הסמוך לגבול עם ישראל, "מתוך מחויבות לאוכלוסיה הדרוזית". מאות מפגינים דרוזים מרמת הגולן הגיעו לגדר הגבול. עשרות מהם הצילחו לפרוץ את הגדר ולעבור לצד הסורי. צה"ל החזיר אותם לצד הישראלי בתום מרדף.

על פי דיווחים בסוריה, הקרבות באיזור חדר דועכים לאחר שהמתקפה נבלמה על ידי הדרוזים. בישראל אישרו את הדיווחים.

בכפר חדר שבאיזור קונטרה אירע הבוקר פיצוץ מכונית תופת, ולפי דיווחים בסוריה תשעה תושבים מקומיים נהרגו ו-23 נפצעו. בהמשך היום, נפצע קל תושב מג'דל שמס מירי נשק קל משטח סוריה. מדובר צה"ל נמסר כי מדובר בזליגת ירי כתוצאה מהלחימה פנימית עזה המתנהלת במרחב רמת הגולן הסורית.

"הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, מפקד פצ"ן, אלוף יואל סטריק ומפקד אוגדת הבשן, תא"ל יניב עשור קיימו בדקות האחרונות הערכת מצב", עדכן דובר צה"ל רונן מנליס בפייסבוק. עוד הוסיף כי "הטענות בדבר מעורבות וסיוע ישראלי לגורמי ג'יהאד עולמי בלחימה ברמת הגולן מופרכות". סביר להניח שצה"ל נערך לאפשרות של איתות למורדים הסורים שינסו לבצע טבח בחדר, באמצעות טנקים וכלי טיס מהצד הישראלי.

עוד בוואלה! NEWS:
לפני החורף: 11 אלף תושבי מג'דל שמס עומדים בפני ניתוק מחשמל
אחרי 50 שנה: הדרוזים בגולן קיבלו זכות הצבעה בבחירות המקומיות
גבר בן 59 נהרג בהתהפכות טרקטור ליד מג'דל שמס שברמת הגולן

הפיצוץ הבוקר בכפר ח'דר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מתוך יוטיוב)
הכפר חדר לאחר פיצוץ מכונית התופת, הבוקר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, באדיבות ספאא פרחאת/אתר בלדנא)

תיעוד ההתקבצות הדרוזית בגבול

שעות לאחר התקרית, הגיעו מאות דרוזים תושבי הגולן לגדר המערכת סמוך למג'דל שמס והפגינו נגד הלחימה בחדר. המפגינים צעדו על ציר הגדר, וכוחות צה"ל לא מנעו מהם להגיע למקום על אף שמדובר בשטח צבאי. פיקוד הצפון, משטרת ישראל וגורמי ביטחון נוספים מתגברים את הצירים לכיוון הגבול ונערכים לחסימות צירי גישה.

עם זאת, הצליחו עשרות בני העדה לפרוץ את הגבול, ודובר צה"ל מסר כי הם "פגעו בתשתית הביטחונית, פרצו שעבר בגדר ואף חצו אותה כעשרות מטרים מזרחית לה, במובלעת בשטח ישראל. כוחות צה"ל ביצעו מרדף אחר החוצים והחזירו אותם". במערכת הביטחון חוששים כי למקום יגיעו חיילים דרוזים כשהם חמושים.

גורם ביטחוני אמר: "ההנהגה הדרוזית העברה מסרים מאוד ברורים לצמרת המערכת הביטחונית כולל לרמטכ"ל שלא יהיה ניתן למנוע מעבר של דרוזים ישראלים לצד הסורי לסייע לבני משפחותיהם. זו לא רק חובה של בני משפחה, זו ברית דם של הדרוזים".

עוד בוואלה!

נסיעה טובה: הדרך המשתלמת ביותר לרכוש רכב

בשיתוף max
אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
דרוזים תושבי הגולן בקרבת גדר הגבול, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, טוויטר)

ביוני 2015 הביעו הדרוזים בישראל חשש דומה מפני סכנת כיבוש של הכפר חדר מצד המורדים וארגוני ג'יהאד, בעקבות מתקפה גדולה באזור. במסגרת האירועים רצח המון זועם פצוע סורי שהובהל לישראל בחשד שהוא פעיל בג'בהת א-נוסרה. האלוף סטריק הגיע לשטח ונפגש עם בכירי העדה הדרוזית על מנת להציג בפניהם את המידע שבידי צה"ל אודות הנעשה סביב הכפר. ראש הממשלה בנימין נתניהו, השוהה בלונדון, התייחס לאירועים ואמר כי "אנחנו שומרים גם על גבולנו. גבולנו בדרום, גבולנו בצפון. ואנחנו שומרים גם את אהדתנו לאחינו הדרוזים".

דובר צה"ל פנה גם בערבית לתושבי הגולן וכתב בטוויטר כי "המדיניות ברורה – אנו לא מתערבים בלחימה ולא מסייעים לאף צד, ומהצד השני מעניקים סיוע הומניטארי ורפואי לבני המקום, תושבי הגולן הסורי, כדי להקל על סבלם. אנו לא מסייעים ולא נסייע לארגוני הטרור בגולן. בשעות האחרונות מתקיימת לחימה משמעותית. בניגוד לשקרים שמפיצים גורמים בעלי אינטרס, ישראל לא מסייעת, לא סייעה ולא תסייע לאף גורם טרור. נמשיך לעמוד לצד הדרוזים בגולן". צבא סוריה פרסם הודעה בה הוא מאשים את ישראל בסיוע לכוחות המורדים במתקפה בחדר.

אלוף פיקוד הצפון סטריק במג'דל שמס, הבוקר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, אתר אל מסדר)
המלחמה בסוריה: תשעה הרוגים בפיצוץ מכונית תופת בקוניטרה שבגולן הסורי. ., מערכת וואלה! NEWS
הפיצוץ הבוקר בסוריה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, .)

לפיצוץ מכונית התופת אחראי ארגון תחריר א-שאם, לשעבר ג'בהת א-נוסרה. מהמשטרה נמסר כי בעקבות הלחימה באזור סוריה וכחלק מהיערכות משטרת ישראל בצפון רמת הגולן, נפרסו כוחות משטרה במספר צירי תנועה בצפון בכוננות.

אתמול פנתה סוריה לאו"ם בדרישה לפעולה מיידית נגד "התוקפנות הישראלית" שהתבצעה לטענתה בשטחה. במסגרת פניית משרד החוץ הסורי למועצת הביטחון של האו"ם ביקשה דמשק לגנות את התקיפות שישראל מבצעת באזורים שונים בתחומי ריבונותה. הסורים אף קראו למועצה לנקוט צעדים ברורים ומידיים להפסקת התקיפות.

(עדכון ראשון: 12:15)

ההתקהלות הדרוזית בגבול(צילום: מערכת וואלה! NEWS, טוויטר)
מאות דרוזים בגבול(צילום: מערכת וואלה! NEWS, טוויטר)
התקלות תושבים דרוזים סמוך לגדר הגבול עם סוריה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, חיים שפיר)
תושבי מג'דל שמס מפגינים ליד גדר הגבול עם סוריה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, חיים שפיר)
השיח טריף עם מפקד פיקוד צפון(צילום: מערכת וואלה! NEWS, אתר אל מסדר)
בכירי העדה הדרוזית באיזור הגדר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, אתר אל מסדר)
הפגנות בסמוך לגדר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, אתר אל מסדר)
אזרחים דרוזים בצומת הטנק(צילום: אלי אשכנזי)
נסיונות פריצת הגדר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, טוויטר)

  • מג'דל שמס
  • סוריה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully