עשרות ויזות בשנה בסכנה: תגובת טראמפ לפיגוע עלולה להשפיע גם על ישראל

המחבל שביצע את פיגוע הדריסה במנהטן נכנס לארה"ב דרך תכנית הגרין קארד, שדרכה נכנסים מדי שנה 50 אלף איש המקבלים אישור עבודה. בעקבות זאת, טראמפ דוחף לביטול התכנית, שממנה נהנים גם ישראלים

צילום:רויטרס, CNN עריכת וידאו:ניר חן

למרות רצונו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לדחוף לסיום הגרלת הגרין קארד, בעקבות הפיגוע במנהטן, לא בטוח שהדבר יאושר במהרה, בגלל הקושי לגבש הסכמות רחבות בשני בתי הקונגרס. המחבל, סייפולו סייפוב מאוזבקיסטן, נכנס לארצות הברית בזכות ההגרלה, המתקיימת מדי שנה מאז 1990 ומעניקה אשרות כניסה ועבודה ל-50 אלף איש מרחבי העולם מדי שנה.

התגובות הראשוניות למהלך העלו כי בעוד רבים מסכימים שיש לערוך רפורמה במדיניות ההגירה ואף לבחון את המשך הנחיצות של תוכנית הגרין קארד, ישנן כמה יוזמות לרפורמה מקיפה המקודמות על ידי חברים משתי המפלגות - והקושי להסכים על צעדים אופרטיביים תוקע את תהליכי החקיקה בנושא.

עוד בוואלה! NEWS

גרסת הדייגים: מנת פילה דג מעולה ברבע שעה של אבי ביטון

לכתבה המלאה
טראמפ בישיבת הקבינט, היום (צילום: רויטרס, רויטרס)

בראש הרשימה ניצבות מדינות כמו נפאל עם 3,247 אשרות בשנה שעברה. אזרחי מצרים זכו ל-2,855 אשרות, קונגו עם 2,778 ואיראן עם מספר זהה. את החמישיה הראשונה של המדינות שנהנו מהגרלת הגרין קארד בשנה החולפת נועלת אוזבקיסטן, שממנה היגר המחבל סייפוב - 2,378 אשרות עבודה הונפקו לתושבי המדינה ב-2016.

הזוכים בהגרלה, ששמה הרשמי הוא "הגרלת אשרות למטרת הגירה מגוונת", נדרשים לעבור בדיקות רפואיות מקיפות, למסור תעודת יושר לקונסוליה האמריקנית בארצם, לעבור ריאיון אישי וכן להוכיח איתנות כלכלית מסוימת. מדינות ששיעורי ההגריה מהן היו נמוכים בחמש השנים הקודמות מקבלות עדיפות בהגרלה. למרות ההליך המסורבל, נרשמים מיליונים מדי שנה מכל רחבי העולם.

מבדיקה בנתוני מחלקת המדינה עולה כי ההגרלה הפופולרית, המוכרת היטב גם בישראל למבקשי אשרות העבודה, הקנתה בעשור החולף 43 אשרות בממוצע לישראלים מדי שנה. בשנת 2016 חולקו 35 אשרות כאלה, ובשנים שקדמו לכך נע המספר בין 20 ל-74. בנתוני המחלקה לא מצוין כמה ישראלים ניגשו להגרלה.

(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

"אני היום מתחיל תהליך של סיום הגרלת הגרין קארד", הודיע טראמפ בפתח ישיבת הקבינט אתמול. "אבקש מהקונגרס להתחיל בחקיקה כדי לסיים את זה. זה נשמע נחמד, אבל זה לא טוב. נעבוד על זה עם הקונגרס כדי להיפטר מהתכנית הזאת. תהיה תכנית שבה אנשים מגיעים על בסיס הישגים".

"האדם הזה, אם אתם רוצים לקרוא לו כך", הוסיף, "נכנס הנה והיה איש הקשר ל-23 אנשים. זה לא מתקבל על הדעת. רצינו להיפטר מזה זמן רב. נבקש מהקונגרס להתחיל לעבוד על זה מידית. ניפטר מזה בהקדם האפשרי. נעצור את זה. ננקוט בצעדים להגן על אנשינו, ועל הקהילות שלנו ועל האומה שלנו".

נכנס מאוזבקיסטן עם גרין קארד. המחבל סייפולו סייפוב (צילום: צילום מסך, משטרת ניו יורק)
זירת הפיגוע (צילום: רויטרס)
שוטרים בניו יורק (צילום: רויטרס)
איור שבו נראה המחבל בבית המשפט (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully