הכנסת אישרה: שכר המינימום יעלה ל-5,300 שקל החל מדצמבר

הכנסת השלימה את העלאת השכר שסוכמה עם ההסתדרות, השכר השעתי הבסיסי יעלה מ-26.9 שקלים ל-28.5 שקלים. עלות המהלך: בין 400 ל-500 מיליון שקל בשנה. שר האוצר כחלון: "צעד נוסף לצמצום פערים וחיזוק העובדים"

  • שכר מינימום
  • הכנסת
שר האוצר כחלון: "צעד נוסף לצמצום פערים". מליאת הכנסת (צילום: רויטרס)

הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שניה ושלישית את העלאת שכר המינימום מ-5,000 ש"ח ל-5,300 ש"ח. 59 מחברי הכנסת הצביעו בעד המהלך. לפי החוק, ההעלאה תיכנס לתוקף ב-1 בדצמבר 2017 ותשולם לעובדים בתחילת 2018. העלאת השכר היא חלק מהבנות שהושגו בין ההסתדרות למעסיקים בשנת 2015. מאפריל 2015 עד ינואר 2017 עלה השכר בשלוש פעימות, כשהאחרונה בהן הייתה ל-5,000 שקל.

"זהו עוד צעד לצמצום פערים וחיזוק העובדים," אמר שר האוצר משה כחלון. "במשך שנים דיברו על העלאת שכר המינימום, ובשנתיים האחרונות רואים מעשים". יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אלי אלאלוף, שעמד בראש הוועדה שכתבה את דוח העוני ב-2014, ציין ש"העלאת שכר המינימום היא יישום דוח העוני עליו סוכם בהסכם הקואליציוני. עם העלאת קצבאות הנכות והשלמת ההכנסה לקשישים נראה השפעה חיובית על ממדי העוני".

לפי השכר החדש, יעלה התשלום לשעה מ-26.9 שקלים ל-28.5 שקלים ושכר המינימום היומי יעלה מ-231 שקלים ל-245 שקלים. על פי הערכות משרד האוצר, עלות המהלך היא בין 400 ל-500 מיליון שקלים בשנה.

(תוכן מקודם)

פיתוח מהפכני לטיפולי אנטי אייג'ינג בבית יחולל שינוי בעור הפנים שלך

בשיתוף נומייר פלוס
לכתבה המלאה
"צעד לצמצום פערים וחיזוק העובדים". כחלון (צילום: אבי כהן)

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "הצעת החוק מיטיבה עם ציבור העובדים והיא מקובלת על נשיאות הארגונים העסקיים (המאגדת ארגוני מעבידים דומיננטיים) שחתמה עם הסתדרות העובדים הכללית החדשה על הסכם קיבוצי מיום י' בניסן התשע"ה שבו הוסכם להעלות את שכר המינימום לסכום של 5,300 שקלים חדשים כפי שמוצע בהצעת חוק זו".

ח"כ דב חנין אמר בדיון כי "אני זוכר שהתחלנו את המהלך הזה לפני שלוש שנים. אמרנו אז שיוקר המחייה זה לא רק המחירים הגבוהים אלא גם שכר נמוך. רוב העניים בישראל הם אנשים עובדים שקמים לפרנס את משפחתם, חוזרים בלילה אחרי יום עבודה קשה ונשארים בעוני".

לאחר אישור ההצעה לקריאה שנייה ושלישית בשבוע שעבר אמר יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן כי "השלמת המהלך להעלאת שכר המינימום במשק באלף שקלים היא התשובה המוחצת לכל מי שהטיל ספק ביכולתה ובנחישותה של ההסתדרות לחולל שינוי חברתי אמיתי. בזכות המאבק הצודק שהובלנו, הצלחנו להביא בשורה ל-800 אלף משפחות שחייהן מושפעים מכך באופן ישיר. בתקופה של שנתיים וחצי בלבד, שכר המינימום בישראל עלה ב-23%, כלומר בכמעט רבע מגובהו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully