וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ממשלת ספרד הדיחה את ממשלת קטלוניה בשל הכרזת העצמאות

בתגובה להכרזה החד-צדדית של החבל, החלה מדריד בצעדים להכפפתו לשלטון המרכזי. קציני משטרה בכירים הודחו והממשלה מאיימת להעמיד לדין את נשיא קטלוניה בגין המרדה. סגנית ראש הממשלה תנהל את המחוז עד לבחירות החדשות בדצמבר

צילום: רויטרס

ממשלת ספרד הודיעה אמש על הדחת ממשלת קטלוניה ועל קיום בחירות חדשות במחוז, בעקבות ההכרזה החד-צדדית של הפרלמנט בברצלונה על עצמאות. ההחלטה התקבלה בתום דיון חירום של הממשלה במדריד, לאחר שהסנאט אישר להפעיל את הסעיף בחוקה המאפשר להשעות את האוטונומיה של המחוז.

הבוקר (שבת) הציבה מדריד את סגנית ראש הממשלה סוראיה סאנז דה סנטה-מריה כאחראית על ניהול ענייני החבל. בנוסף לכך, מפקד המשטרה המקומית ובכירים נוספים הודחו מתפקידיהם. המשטרה הקטלאנית אף קראה לשוטריה לשמור על נייטרליות במשבר הנוכחי.

בהמשך היום צפויות הפגנות הקוראות לאחדות ספרד, במדריד ובערים נוספות - וכן בקרב מתנגדי העצמאות בקטלוניה עצמה. נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון קרא להידברות, אך התביעה בספרד עשויה להגיש נגדו כתב אישום בגין המרדה.

עוד בנושא
לאחר הכרזת העצמאות בקטלוניה: ספרד אישרה כפיית שלטון ישיר על החבל
סגן נשיא קטלוניה: ספרד לא מותירה לנו ברירה אלא להכריז עצמאות
הבדלנים בקטלוניה נוהרים לכספומטים – ומושכים כסף במחאה

סגנית ראש ממשלת ספרד סוראיה סאנז דה סנטה-מריה. רויטרס, רויטרס
תעמוד בהנהגת החבל עד לבחירות. סגנית ראש הממשלה סנטה-מריה/רויטרס, רויטרס

ראש הממשלה מריאנו ראחוי הודיע אתמול בתום דיון חירום של הממשלה על יישום סעיף 155 בחוקה כי הממשלה בברצלונה תודח ובחירות יתקיימו בחבל האוטונומי ב-21 בדצמבר. הוא הכריז עוד כי נציגויות קטלאניות מעבר לים ייסגרו ושרים בממשלה המרכזית במדריד ייקחו בינתיים את תפקידיהם של בכירי הממשלה המודחת בקטלוניה. ראחוי הדגיש כי הכרזת העצמאות אינה חוקית.

נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון לאחר הכרזת העצמאות החד-צדדית של קטלוניה מספרד. 27 באוקטובר 2017. AP
קרא להידברות אך כנראה יואשם בהמרדה. פוג'דמון/AP
דגל ספרד מונף במרכז מדריד לאחר הכרזת העצמאות החד-צדדית של קטלוניה. 27 באוקטובר 2017. רויטרס
ההכרזה נתקלה בתגובות צוננות בעולם ובכעס במדריד. דגל ספרד מונף במדריד בתגובה להכרזה הקטלאנית/רויטרס

לאחר ההכרזה, שהתרחשה לאחר הצבעה בפרלמנט הקטלאני שהסתיימה ברוב של 70 קולות למען היפרדות חד-צדדית מספרד, יצאו רבבות קטלאנים לחגוג ברחובות ברצלונה. לצד החגיגות, בית המשפט העליון של ספרד החל בסקירת ההצבעה בפרלמנט הקטלאני, ולרשות התביעה במדינה שלושה ימים להצבעה על ליקויים בהליך, שטרם קיומו יצאו מהמליאה חברי מפלגות האופוזיציה.

בעולם הגיבו להכרזת העצמאות הקטלאנית בהבעת תמיכה בממשל המרכזי בספרד. נשיא המועצה האירופית דונלד טוסק מסר כי מבחינת האיחוד האירופי, הכרזת העצמאות אינה משנה דבר - שכן היא רואה בספרד המאוחדת החברה היחידה בה. בעבר טענו בכירים באיחוד כי קטלוניה עצמאית לא תהיה חברה בגוש. גם נשיא צרפת עמנואל מקרון הביע את תמיכתו בראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי. "תמיד אמרתי שיש לי מקביל אחד בספרד, וזה ראש הממשלה ראחוי. יש שלטון חווק בספרד, עם חוקים המעוגנים בחוקה. אם ראחוי רוצה שיכבדו את החוקים האלה, יש לו את תמיכתי המלאה", אמר.

נשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, אמר גם הוא כי חשוב להימנע מפיצולים בגוש האירופי. "אני לא רוצה מצב שבו מחר האיחוד האירופי יהיה מורכב מ-95 מדינות. אנחנו צריכים להימנע מפיצולים, משום שכבר יש לנו מספר שסעים ואנו לא צריכים עוד כאלה", אמר.

ישיבת הקבינט הספרדי בעקבות הכרזת העצמאות של קטלוניה. 27 באוקטובר 2017. רויטרס
ראש הממשלה ראחוי מכנס את הקבינט לדיון, אמש/רויטרס
ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי בהכרזה על צעדי מדריד להשתלטות על קטלוניה. 27 באוקטובר 2017. רויטרס
הכרזת העצמאות הוכרזה בלתי חוקית. ראחוי מודיע על צעדי ההשתלטות, אמש/רויטרס

גם בוושינגטון הביעו תמיכה בראחוי וממחלקת המדינה האמריקנית נמסר כי היא תומכת בממשלה במדריד. "אנו רואים בקטלוניה חלק אינטגרלי מספרד, וארצות הברית תומכת בצעדיה החוקתיים של ממשלת ספרד לשמירה על המדינה מאוחדת וחזקה", מסרה דוברת מחלקת המדינה הת'ר נוירט בהצהרה.

בכיר נאט"ו התייחס למשבר ואמר כי ספרד ממשיכה להיות חברה חשובה בברית, וכי המשבר עם קטלוניה הוא עניין פנימי שצריך להיפתר במסגרת המוסדות הספרדיים. "ספרד היא בעלת ברית מחויבת שתורמת משמעותית לביטחון המשותף שלנו. העניין עם קטלוניה הוא פנימי ועליו להיפתר לפי החוקה הספרדית", אמר הבכיר.

חגיגות בברצלונה בעקבות הכרזת העצמאות החד-צדדית של קטלוניה מספרד. 27 באוקטובר 2017. AP
ההצבעה על עצמאות החבל הסתיימה ברוב של 70 מחוקקים בעד. המונים חוגגים בברצלונה/AP
חגיגות בברצלונה בעקבות הכרזת העצמאות החד-צדדית של קטלוניה מספרד. 27 באוקטובר 2017. AP
החגיגות בברצלונה עקב הכרזת העצמאות, אמש/AP

בהכרזת הפרלמנט בקטלוניה על עצמאות החבל, הנהנה משלטון אוטונומי תחת ספרד, נאמר כי "אנו מכריזים בזאת על הרפובליקה הקטלאנית כמדינה עצמאית, ריבונית, חוקית, דמוקרטית וחברתית". ההצבעה בבית המחוקקים הייתה חשאית וחברי המפלגה השמרנית, המפלגה הסוציאליסטית ומפלגת סיודדנוס, החברות באופוזיציה, עזבו את הפרלמנט לפני ההצבעה.

זמן קצר לאחר מכן אישר הסנאט, הבית העליון של הפרלמנט במדריד, בתום דיונים ממושכים, את הפעלת הסעיף המאפשר לממשל המרכזי להשתלט על אחד מ-17 המחוזות של הממכלה במקרה של הפרת החוק. בתגובה להכרזת העצמאות, קרא ראש הממשלה מריאנו ראחוי לשמור על רוגע ואמר כי "נחזיר את שלטון החוק לקטלוניה".

חגיגות בברצלונה בעקבות הכרזת העצמאות החד-צדדית של קטלוניה מספרד. 27 באוקטובר 2017. AP
החגיגות בברצלונה, אתמול/AP

אחרי הכרזת העצמאות, אלפים יצאו לרחובות ברצלונה וחגגו את ההחלטה, כשהם שרים את ההמנון הלאומי וקוראים "חירות". ג'ורדי קאסס, חקלאי בן 52 תושב ליידה שהגיע עם בני משפחתו לברצלונה כדי להשתתף בחגיגות אמר כי הוא נרגש אך חושש מהעתיד. "הדיכוי כלפינו יהיה קשה, אבל עלינו להמשיך להתנגד ולקבל סיוע ככל שיידרש", אמר.

תושב העיר בן 60 הצטרף אף הוא לחגיגות בעיר ואמר כי "אני מתרגש מאוד בגלל שקטלוניה נאבקה במשך 40 שנה לקבל עצמאות, ועכשיו לבסוף אפשר לראות זאת בעיניים".

תושבים אחרים שהגיעו למרכז העיר ברצלונה הביעו גם הם את חשש וקיבלו את ההחלטה ברגשות מעורבים. "זהו יום היסטורי", אמר ג'ורדי מרקד, תושב ברצלונה בן 32. "למרות זאת, רבים כאן יודעים שאנו עדיין לא עצמאיים, הכוח נמצא בידי ממשלת ספרד, אנו שמחים על ההכרזה אבל זאת איננה עובדה מוחלטת", אמר.

(עדכון ראשון: 21:05)

חגיגות בברצלונה בעקבות הכרזת העצמאות החד-צדדית של קטלוניה מספרד. 27 באוקטובר 2017. AP
החגיגות בברצלונה, אתמול/AP
חגיגות בברצלונה בעקבות הכרזת העצמאות החד-צדדית של קטלוניה מספרד. 27 באוקטובר 2017. AP
החגיגות בברצלונה, אתמול/AP
חגיגות בברצלונה בעקבות הכרזת העצמאות החד-צדדית של קטלוניה מספרד. 27 באוקטובר 2017. AP
החגיגות בברצלונה, אתמול/AP
חגיגות בברצלונה לאחר הכרזת העצמאות של הפרלמנט בקטלוניה. 27 באוקטובר 2017. רויטרס
החגיגות בברצלונה, אתמול/רויטרס
חגיגות בברצלונה לאחר הכרזת העצמאות של הפרלמנט בקטלוניה. 27 באוקטובר 2017. רויטרס
החגיגות בברצלונה, אתמול/רויטרס

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully