"גורם המוות הגדול בארה"ב": טראמפ הכריז על מלחמה במשככי כאבים

נשיא ארה"ב הכריז על מצב חירום רפואי לאומי נגד ההתמכרות ההמונית, שמביאה למותם של 175 בני אדם מדי יום: "אנחנו יכולים לסיים את המגפה הזאת". עם זאת, הוא לא הכריז על צעדים אגרסיביים נגד חברות התרופות או על תמיכה בחקיקה בנושא

26/10/2017
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכריז על מצב חירום עקב השימוש במשככי כאבים. רויטרס
טראמפ עם ההנחיות למלחמה במשככי הכאבים(צילום: רויטרס)

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז הערב (חמישי) על מצב חירום רפואי לאומי נגד מגפת ההתמכרות ההמונית למשככי כאבים במרשם רופא. באירוע בבית הלבן בהשתתפות חברי קונגרס ונציגי ערים שנפגעו מההתמכרות, אמר הנשיא: "זו מגפה עולמית, וזה דורש מאיתנו להתעמת עם המשבר על כל המורכבויות שלו. בשנה שעברה איבדנו 175 בני אדם ביום, שבעה מדי שעה כתוצאה ממנת יתר. זה גורם המוות הגדול ביותר - יותר מתאונות דרכים ורצח בנשק חם גם יחד".

טראמפ יצא נגד השימוש הנרחב בארצות הברית במשככי כאבים, בהרואין ואופיואידים אחרים: "ארצות הברית משתמשת בהם יותר מכל מדינה אחרת בעולם. בשנה שעברה 11 מיליון איש השתמשו במשככי כאבים שלא לצורך. זה מצב נורא. במערב וירג'יניה, יש בית חולים שבו אחד מכל חמישה תינוקות מתחיל את חייו בגמילה כיוון שנחשף לכך ברחם. זה קורע את המשפחות ומחרב את הפוטנציאל של קהילות שלמות. אף פעם אף אחד לא ראה משהו כזה. הגיע הזמן להפסיק את ההתמכרות לסמים. אנחנו יכולים לסיים את המגפה הזאת. החל מהיום הממשל שלי מכריז באופן רשמי על מצב חירום רפואי לאומי. אני מנחה את כל סוכנויות הממשל להילחם במשבר הזה".

עוד בוואלה!

יש לזנייה, ויש לזנייה של אהרוני

בשיתוף ברילה
טראמפ באירוע בבית הלבן, היום(צילום: רויטרס)

באורח יוצא דופן, סיפר טראמפ גם על אחיו פרדי שסבל מהתמכרות לאלכוהול. "הייתה לו בעיה עם אלכוהול, הוא אמר לי לא לשתות ולא לעשן. אלו שני הדברים הטובים שלי", אמר הנשיא. "זה ממש עזר לי שמישהו הנחה אותי ולכן מעולם לא עישנתי וזה גם לא חסר לי. היו לו חיים קשים בגלל האלכוהול. ולמדתי בגללו. ובגלל זה אני חושב שזה חשוב אם נוכל ללמד צעירים לא לקחת סמים, לא להתחיל, זה יהיה הדבר החשוב מכל".

עם זאת, טראמפ נמנע מלהכריז על צעדים אגרסיביים כנגד חברות התרופות, ולא אמר מפורשות כי יתמוך בחקיקה בקונגרס לביטול החוק השנוי במחלוקת שעבר בשנה שעברה ונטל מהרשות למלחמה בסמים בארצות הברית חלק גדול מסמכויות האכיפה שלה, באופן שהקל מאוד על מכירת משככי הכאבים.

בשבוע שעבר נחשף בתחקיר של התכנית "60 דקות" כי חברות התרופות לא דיווחו במספר מקרים על שימוש חורג במשככי כאבים, גם כאשר היו מחויבות לכך על פי חוק. בעיירה קרמיט שבמערב וירג'יניה, למשל, נמכרו תוך שנתיים תשעה מיליון מנות של משככי כאבים בבית המרקחת מקומי, וזאת כשבמקום מתגוררים כ-400 אנשים בלבד.

למרות כל אלה, החקיקה האחרונה שעברה בקונגרס רק הקלה עוד יותר את מכירת התרופות החזקות והממכרות ב"מרפאות כאב" שנפתחו ברחבי ארצות הברית כדי לחלק מרשמים לכדורים אלה. התחקיר זעזע את וושינגטון ובמידה רבה גם זירז את ההכרזה של טראמפ על מצב החירום הערב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully