"יום זעם" של החרדים: 120 עצורים במהומות ברחבי הארץ נגד הגיוס

המחאה נגד מעצר עריקים עלתה מדרגה, כשאלפים מזרם הפלג הירושלמי הקיצוני מחו בירושלים, בבני ברק, בבית שמש ובצפת. הם חסמו כבישים ושרפו פחים. "נמלא את בתי הכלא בשמחה"

19/10/2017
צילום: מחאות החרדים הקיצוניים, ניב אהרונסון ורוני כנפו, עריכה: יוסי אלטר, שניר דבוש ויאיר דניאל

יום הזעם של החרדים - כל העדכונים:

- מאות מפגינים חרדים מהפלג הירושלמי חסמו את התנועה בכיכר השבת ובצומת בנייני האומה בבירה במחאה על מעצר עריקים, במסגרת "יום הזעם" עליו הכריזו. 120 מפגינים נעצרו בירושלים ובבית שמש
- המפגינים התעמתו עם השוטרים שהגיעו למוקדי ההפגנות. גשר המיתרים בירושלים נחסם לתנועה
- הפגנות נוספות בהיקף התקיימו גם בצפת ובבני ברק
- הבוקר חסמו חרדים את צומת שילת. עומסי תנועה כבדים נוצרו במקום
- "הוועד להצלת עולם התורה": "המוני בית ישראל לא ינוחו ולא ישקטו עד להסרת נגע גזירת הגיוס המרחפת מעל ראשם של תלמידי הישיבות"

בכל חמישי

הטבות ואטרקציות ב-10 ₪ בלבד - רק באפליקציית וואלה!

בשיתוף Poalim Wonder

120 מפגינים נעצרו היום (חמישי) ברחבי הארץ במהלך "יום הזעם" שארגן הפלג הירושלמי נגד גיוס חרדים לצה"ל. המוקדים המרכזיים היו בירושלים, בבית שמש, בבני ברק וגם בצפת. המחאה התחדשה בתחילת השבוע בעקבות מעצר שני עריקים, ומאז נעצרו עוד כמה עריקים, שהיו בין המפגינים.

החל משעות הצהריים, חסמו מאות חרדים את אזור כיכר השבת בירושלים, הציתו פחים וקראו נגד הגיוס, כשהם משבשים גם את תנועת הרכבת הקלה. הם התעמתו עם כוחות המשטרה הרבים שהגיעו לאזור. רק כעבור שעות ארוכות, פיזרה המשטרה את ההפגנה.

עוד בוואלה NEWS:
מחאת החרדים מחריפה: 9 מפגינים נעצרו בירושלים ובמעלה אדומים
ליברמן לראשי המתנחלים: אין תקציב למימון מיגון ליישובים, גייסו כסף
טראמפ הבטיח 25 אלף דולר לאב שכול, אך לא שלח את הצ'ק

ההפגנה בירושלים, הערב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)

רק אחרי יותר משש שעות, הפלג הירושלמי הודיע באופן רשמי על סיום ההפגנות ברחבי ירושלים ובמוקדים נוספים בארץ. אנשיו קוראים להתכנס סמוך למגרש הרוסים במחאה על המעצרים היום. "ציבור בני התורה הוכיח את כוחו באמירה החד משמעית, כי דבר לא יעמוד בדרכם במלחמתם האמיתית והנחושה על קדושת ושלמות עולם התורה".

"נמלא את בתי הכלא בשמחה", אמר אחד המוחים. אחר כך עצרו המפגינים את התנועה בצומת בנייני האומה, בכביש המוביל לכניסה וליציאה מהעיר, וגשר המיתרים נחסם אף הוא לתנועה. כוחות יס"מ שהוזעקו למקום פינו מפגינים שהתיישובו על הקרקע.

החרדים חוסמים את תנועת הרכבת הקלה היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)
כיכר השבת, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מחאות החרדים הקיצוניים)

בבני ברק, כ-200 מפגינים הגיעו לציר ז'בונטינסקי בכוונה לחסום את האזור. המשטרה נערכה במקום בכוחות מתוגברים ועצרה שלושה מפרי סדר.

בשעות הבוקר נחסם צומת שילת הסמוך למודיעין. כ-30 מפגינים חסמו את הקטע בכביש 446 שבין צומת שילת לכפר רות, ואמרו: "כולנו חיילים של הרמטכ"ל הגדול הרב אוירבך, מוכנים למות ולא להתגייס". בעקבות המחאה, נסגר גם כביש 443 בקטע הסמוך לצומת לזמן קצר.

אנשי "העדה החרדית", הזרם הקיצוני במגזר החרדי שרובו אינו מכיר במדינה ובמוסדותיה, הצטרפו למחאה של הפלג הירושלמי היום בירושלים.

ירושלים, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)
120 עצורים בירושלים ובבית שמש(צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)
שוטרים מתעמתים עם מפגינים. ירושלים, הערב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)

"המחאה ההמונית נגד חוק הגיוס שמתקיימת היום מבטאת את הזעם של ציבור בני תורה גדול ואיכותי שלא יאפשר לשלטון לשנות את אורחות חייו", נמסר מ"הוועדה להצלת עולם התורה", הנמנית עם מארגני ההפגנות. "כל יהודי חרדי מחויב למחות נגד חוק גזירת הגיוס שכולל מכסות ויעדים. אנחנו מצידנו בחרנו בשנים האחרונות בדרך המחאה הפסיבית, על ידי אי התייצבות בלשכות הגיוס. השלטון שמתנכל לבחורים היקרים שפועלים לאור רבותיהם ומוסר אותם למאסר צבאי, גורם במו ידיו שהמחאה תהפוך מפאסיבית לאקטיבית ומוציא אותנו אל הרחובות".

בוועדה הוסיפו כי "המערכת הפוליטית מנסה ללא הרף לגבש מיתווים שיביאו לגיוס בני הישיבות, בצורה כזו או אחרת. הם מנסים להשביע רצון הבג"ץ שאינו מסתפק בפשרות שכבר נעשו. אבל ציבור בני התורה לא יסכים לכל שינוי. נמשיך למחות נגד חוק הגיוס עד שיוחזר לקדמותו ההסדר הותיק שהונהג יותר מ-60 שנה".

בוועדה אף ציינו כי "צריך לזכור שהבחורים הללו אינם 'עריקים' במובן המקובל. הם אינם עורקים משירות צבאי, שהרי ממילא זכותם להיפטר מהשירות ולא ילכו לצבא. הם עורקים רק מהנסיון השרירותי לכפות עליהם להסדיר פרוצדורה שמאלצת אותם להכיר במיתווה של החוק, בעוד חובתם למחות נגד חוק הגיוס. אם ההליך הזה כ"כ חשוב לצבא, עד כדי הובלת המדינה כולה למערבולת ולהתנגשות חזיתית – אז כנראה שישנה לכך משמעות רבה במיוחד. הדבר רק מוכיח לנו את גודל האפקטיביות של אי ההתייצבות להסדרת מסמכי הדיחוי".

אזור בנייני האומה בירושלים, הערב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)
נערכים לפינוי עצורים. ירושלים, הערב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)
הפגנות החרדים בבני ברק(צילום: ראובן קסטרו)
הפגנות בצפת(צילום: מערכת וואלה! NEWS, דוברות המשטרה)
צומת שילת, הבוקר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)

המחאה התחדשה בימים האחרונים בעקבות מעצרם של שני בחורי ישיבה עריקים על ידי משטרת ישראל, שהעבירה אותם לידי המשטרה הצבאית. אלה נשפטו בתחילת השבוע בבית דין צבאי ל-20 ימי מחבוש. מוקדם יותר השבוע התקיימו הפגנות גם בבני ברק.

הפלג הירושלמי הוא זרם חרדי ליטאי שאותו מנהיג הרב שמואל אוירבך מירושלים. אוירבך הוביל בשנים האחרונות קו קיצוני נגד גיוס חרדים לצה"ל ונגד התייצבות של תלמידיו בלשכות הגיוס. עם זאת, הוא נחשב אופוזיציה לזרם המרכזי בציבור החרדי, שאינו תומך בהפגנות המתקיימות על ידי תלמידיו.

בהפגנות החרדים על מעצרם של עריקים מצה"ל אמש נעצרו תשעה מפגינים, שישה מחוץ לבית משפט השלום בירושלים ושלושה נוספים בהפגנה במעלה אדומים. ביום שלישי נעצרו 48 מפגינים במהלך מחאה בבני ברק ובירושלים.

(עדכון ראשון: 8:05)

בני ברק, היום(צילום: ניב אהרונסון)
צומת שילת, הבוקר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)
מפגינים חרדים בכניסה לכפר רות, הבוקר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)
מפגינים חרדים בכניסה לכפר רות, הבוקר(צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully