משאל עם סוער בקטלוניה

למרות איומי ממשלת ספרד: משאל העם בקטלוניה יצא לדרך

תושבים מצביעים על עצמאות המחוז, למרות ניסיונות משטרת ספרד לעצור את המהלך - שוטרים פרצו לקלפיות והחרימו תיבות הצבעה ופתקים, ולפי דיווחים, ירו בכדורי גומי לעבר מצביעים. כ-40 איש נפצעו באורח קל. "אנחנו לא מפחדים", צעקו המפגינים בברצלונה

רויטרס

שידור חי מברצלונה

משאל העם בקטלוניה - עדכונים אחרונים

- עם פתיחת הקלפיות החלקית בשעה 10:00 החלו עימותים בין כוחות המשטרה למצביעים
- שוטרים פרצו לקלפיות והחרימו תיבות הצבעה, פתקים ושלטים
- כוחות המשמר האזרחי שלחו תגבורת אל העיר ברצלונה
- על פי הסקרים רק 40% מהתושבים תומכים בעצמאות

תושבים בקטלוניה החלו הבוקר (ראשון) להצביע במשאל העם על עצמאות החבל, על אף שזה נאסר על ידי רשויות ספרד ויצר משבר כבד בחבל העשיר שבצפון-מזרח המדינה. לאחר פתיחת הקלפיות החלקית, נרשמו עימותים בין כוחות המשטרה למצביעים בברצלונה והמשטרה החלה להחרים תיבות הצבעה ברחבי המחוז בניסיון לסכל את ההליך. לפי רשויות החירום, כ-40 איש נפצעו, רובם באורח קל.

"אנחנו אנשי השלום", צעקו המפגינים לשוטרים, שניסו להדוף אותם. "אנחנו לא מפחדים". לפי דיווחים בכלי תקשורת בספרד, המשטרה ירתה כדורי גומי לעבר מפגינים בברצלונה. לא ברור כמה תושבים אכן יצליחו לבחור, אך הממשל המקומי הודיע כי ניתן להצביע בכל אחת מהקלפיות, ללא קשר למקום המגורים, במטרה להקל על המצביעים.

עוד בנושא:
שבוע לפני משאל העם: ממשלת ספרד הפקיעה סמכויות מהמשטרה בקטלוניה
מתח שיא בקטלוניה לפני המשאל: הבדלנים לא מוותרים על ההצבעה
פשיטות ומעצרים: משטרת ספרד במבצע נגד משאל העם בקטלוניה

עוד באותו נושא

קרע בממלכה: משאל העם שגורר את ברצלונה ומדריד לנקודת רתיחה

לכתבה המלאה
שוטרים מנסים לפרוץ לתחנת הצבעה בקטלוניה, הבוקר (צילום: רויטרס)

אנשי המשמר האזרחי פרצו לקלפי באזור ג'ירונה, דקות לפני שמנהיג החבל והמחנה הבדלני הגיע להצביע. השוטרים השתמשו בגרזנים כדי לשבור את החלונות במרכז הספורט ופתחו בכוח את הדלתות שנחסמו על ידי תושבים שאיישו את המקום במהלך הלילה. עם זאת, קרלס פוג'דמון הצליח לממש את זכותו והצביע בקלפי אחרת.

אישה שנפצעה במהלך העימותים עם השוטרים בברצלונה (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)
(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

משאל העם, שנפסל על ידי בית המשפט החוקתי ועל ידי הממשלה במדריד, סחרר את המדינה אל תוך המשבר החוקתי העמוק ביותר זה כמה עשורים. להצבעה אין תוקף חוקי, מאחר שהחוקה שהתקבלה לאחר נפילת הדיקטטורה קבעה כי ספרד אינה ניתנת לחלוקה.

על פתקי ההצבעה נשאלת שאלה אחת: "האם אתה מעוניין בכך שקטלוניה תהפוך למדינה עצמאית עם משטר רפובליקני?". המצביעים נדרשים לבחור "כן" או "לא".

לפי הסקרים, רק כ-40% מתושבי החבל תומכים בעצמאות, אולם הרוב רוצה לקיים משאל עם בנושא. למחוז, שבו מתגוררים 7.5 מיליון איש, יש כלכלה גדולה יותר מזו של פורטוגל.

שוטרים יורים כדורי גומי לעבר מפגינים בברצלונה

בסרטונים שפורסמו ברשתות החברתיות נראים שוטרים מפנים מצביעים באלימות מקלפיות בברצלונה, כשחלק מהמפגינים שותתים דם.

"קמתי מוקדם הבוקר מאחר שהמדינה שלי זקוקה לי", אמר אולליה אספינל אי טארו, גמלאי בן 65 שהחל להתאסף בתור יחד עם עוד מאה אנשים נוספים בקלפי שהוצבה בבית ספר בעיר. הוא הגיע לשם כבר בשעה 5:00 לפי שעון מקומי, ארבע שעות בטרם ההצבעה אמורה להתחיל. "אנחנו לא יודעים מה יקרה, אבל אנחנו חייבים להיות כאן".

עימותים בין שוטרים למצביעים בברצלונה

לפני משאל העם, משטרת ספרד עצרה גורמים רשמיים בממשל הקטלאני, החרימה חומרי תעמולה ופתקי הצבעה, סגרה בתי ספר רבים שהיו מיועדים לשמש קלפיות והשתלטה על מרכז התקשורת של קטלוניה. הבוקר, לפני פתיחת הקלפיות, כוחות המשמר האזרחי שלחו תגבורת אל ברצלונה, בירת קטלוניה, ולשם נהרו כמאה כלי רכב משטרתיים מעמדותיהם בנמל העיר.

למרות הלחץ ממדריד, מנהיגי החבל, בתמיכת המחנה הבדלני, סירבו לזנוח את משאל העם. משפחות השתלטו על עשרות בתי ספר, וישנו בהם במהלך הלילה בניסיון למנוע מהמשטרה לסגור אותם. נשיא פוג'דמונט אמר בתחילה כי אם יהיה רוב בעד העצמאות, ממשלו תכריז על כך בתוף 48 שעות. עם זאת, בכירים בברצלונה הודו מאז כי מהלכיה של מדריד פגעו בהצבעה.

מפגין באחת הקלפיות בקטלוניה (צילום: רויטרס)
מנהיג חבל קטלוניה פוג'דמון מצביע באזור ג'ירונה (צילום: רויטרס)
אנשים ישנים בשקי שינה בסמוך לאחת הקלפיות (צילום: רויטרס)

לפי כלי תקשורת בספרד, חקלאים השתמשו בטרקטורים שלהם כדי לשמור על קלפיות ב-30 עיירות במחוז. בקלפיות אחריות, פעילים הסירו את שערי הברזל של בתי הספר כדי להקשות על סגירתם.

(עדכון ראשון: 7:31)

שוטרים מחוץ למוקדי ההצבעה בברצלונה (צילום: רויטרס)
מפגינים שוכבים על הכבישים בברצלונה (צילום: רויטרס)
(צילום: AP)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully