78% הצבעה במשאל העם הכורדי; עיראק וטורקיה מזיזות כוחות

אחוז גבוה של מצביעים צפויים להכריע בעד עצמאות החבל, שמחפש מנדט למו"מ מול הממשלה בבגדאד, המסרבת לכך. לאחרת סגירת הקלפיות, צבאות עיראק וטורקיה פתחו בתמרון צבאי גדול לאורך הגבול

סוכנויות הידיעות
צילום: רויטרס, עריכה: מתן חדד

יותר מ-78% מתושבי חבל כורדיסטן העיראקי הצביעו הערב (שני) במשאל העם על עצמאות החבל. אחוז ההצבעה במשאל העם, שנערך חרף הלחץ של הממשלה בבגדאד, איומי איראן וטורקיה השכנות ואזהרות הקהילה הבינלאומית, היה גבוה במיוחד. המשאל אינו מחייב, אך הוא אמור לשמש מנדט עבור הממשל הכורדי האוטונומי בראשות הנשיא מסעוד ברזאני במשא ומתן עם הממשל המרכזי על היפרדות האזור העשיר בנפט.

ראש הממשלה חיידר אל-עבאדי, שלא הצליח לסכל את המשאל שמוגדר על ידי בגדאד לא חוקתי, הודה לכוחות הביטחון "להגן על אזרחים שמאוימים ונרדפים" במחוז הכורדי, אחרי דיווח על כך שתושבים ערבים בעיירה קטנה במזרח עיראק הוכרחו להצביע "כן". גורמים כורדיים רשמיים הכחישו זאת. לאחר סגירת הקלפיות פתחו צבאות טורקיה ועיראק בתמרון משותף בסמוך לגבול בין המדינות.

עוד בנושא:
איראן וטורקיה לכורדים בעיראק: "משאל העם יגרום לכאוס אזורי"
הכורדים בעיראק הודפים את האיומים: "נשלם כל מחיר עבור עצמאות"

טוב לדעת (מקודם)

שבועות בלי כאבים ועם מבצע מיוחד מבי-קיור לייזר

לכתבה המלאה
כורדים בעיראק חוגגים, היום (צילום: רויטרס)

כ-5.2 מיליון איש היו בעלי זכות הצבעה במשאל העם, כולל אלו החיים בחו"ל, שהחלו להצביע לפני יומיים. ההצבעה הייתה פתוחה לכל התושבים, כורדים ולא כורדים, בני 18 ומעלה, החיים באזורים שבשליטת הממשל האוטונומי בצפון עיראק. אחד האזורים הללו הוא מחוז כרכוכ העשיר בנפט, שעליו תובעת בגדאד שליטה. רוב תושבי האזור, שנכבשו בידי הפשמרגה במהלך הלחימה בדאעש, הם כורדים, אך חיים בו גם ערבים וטורקמנים.

הכורדים אומרים כי משאל העם משמש גם הכרה לתרומתם במאבק בארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש) אחרי התבוסות הקשות שנחל צבא עיראק ב-2014, אז הצליח הארגון הקיצוני לכבוש כשליש משטחה של עיראק. עם זאת, לנוכח פיזורם של כ-30 מיליון כורדים ברחבי האזור, בטהראן ובאנקרה חוששים מהתפשטות מגמות בדלניות בקרב האוכלוסיות הכורדיות בשטחן.

מצביעות במשאל העם לעצמאות החבל הכורדי, היום (צילום: רויטרס)
מצביעים עומדים בתור להצבעה במשאל העם, היום (צילום: רויטרס)
תמרון צבאי גדול באזור הגבול. טנקים טורקיים על גבול עיראק (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully