פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בצעד חריג: מאסר לבני משפחת המחבל מחלמיש על אי-מניעת הפיגוע

   בית המשפט הצבאי ביהודה גזר חודש עד שמונה חודשי מאסר על הוריו, שני אחיו ודודו של עומר אל-עבד, שרצח שלושה מבני משפחת סולומון בהתנחלות. זאת מאחר שידעו על כוונותיו ולא דיווחו על כך

   בצעד חריג: מאסר לבני משפחת המחבל מחלמיש על אי-מניעת הפיגוע
   צילום:רוני כנפו עריכת וידאו:ניר חן

   בית המשפט הצבאי ביהודה גזר היום (ראשון) עונשי מאסר על חמישה מקרובי משפחתו של המחבל שביצע את פיגוע הדקירה בחלמיש אחרי שהורשעו בצעד חריג באי-מניעת עבירה. ביום חמישי האחרון הוגש כתב אישום נגד עומר אל-עבד, בגין רצח שלושה מבני משפחת סלומון בחודש שעבר. במהלך החודש, הרס כוח צה"ל את בית משפחתו בכפר כובר שמצפון-מערב לרמאללה.

   שני אחיו של אל-עבד ודודו נשלחו לשמונה חודשי מאסר מאחר שידעו על כוונתו לבצע את הפיגוע ולא דיווחו על כך לרשויות הביטחון. על אביו הוטל עונש של חודשיים מאסר בפועל ועל אמו, שהורשעה גם בהסתה בגין דברים שאמרה לאחר הפיגוע, הוטל עונש של חודש מאסר בפועל וקנס כספי. על כל בני המשפחה הוטל בנוסף עונשי מאסר על תנאי.

   הרשעת בני המשפחה באי-מניעת עבירות בנסיבות אלו היא תקדים חשוב ומשמעותי במאבק בטרור. העונשים השונים של בני המשפחה נגזרים ממידת מעורבותם ומשך הזמן בו ידעו על הכוונה לבצע פיגוע.

   לקריאה נוספת בנושא
   המחבל שמע צחוק מהבית בחלמיש – והחליט לרצוח את משפחת סלומון
   צה"ל הרס את בית משפחת המחבל מהפיגוע בחלמיש

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   עומר אל-עבד (צילום מסך מטוויטר)

   לפי כתב האישום נגד אל-עבד, "הוא הלך לאורך כביש פנימי המוביל לבתי היישוב עד שהגיע לקרבת שני בתים. הוא הבחין כי הבית שמימין לו חשוך ושקט, ואילו הבית שמשמאלו מואר וממנו בקעו קולות צחוק. הנאשם פתח את דלת הכניסה ונכנס כשהוא אוחז בסכין. מיד עם כניסתו לבית, הבחינה בו מיכל, צעקה לילדיה לברוח לקומה השניה והסתגרה עמם באחד מחדרי השינה. הנאשם נעמד מול חיה, אמר 'מה עם אל-אקצא' ודקר אותה בחזה דקירה אחת תוך שהוא דוחף את להב הסכין כולה אל תוך גופה".

   לאחר שדקר בגבה את טובה, אם המשפחה, היא החלה לצעוק "מחבל" ונמלטה למעלה. הוא עבר לאב המשפחה יוסף ודקר אותו בבטנו, כשהבן אלעד התנפל עליו וניסה לקחת ממנו את הסכין. אלעד נדקר שלוש פעמים לפני שחטף את הסכין, ואז בעט בו המחבל, דרך על ידו שבר על ראשו קרש חיתוך ודקר אותו בראשו באמצעות סכין נוספת. לאחר ששמט את הסכין הראשונה, הרים אותה המחבל ודקר אותו 12 פעמים. הוא שב ליוסף, ודקר אותו 15 פעמים נוספות. רק אז הוא נורה על ידי א', החייל המתגורר בסמוך ששמע את הצעקות והגיע למקום.