וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הישג לטראמפ: העליון ביטל את רוב המגבלות על צו ההגירה

26.6.2017 / 19:21

בית המשפט אישר את מרבית חלקי תכנית הדגל של הנשיא, אחרי שצמצם את רוב ההגבלות שהטילו ערכאות נמוכות יותר על כניסת מהגרים משש מדינות מוסלמיות. הדיון על חוקיות המהלך יתקיים באוקטובר, אך עד אז רובו נכנס לתוקף. טראמפ: "ניצחון לביטחון הלאומי שלנו"

צילום: רויטרס, עריכה: שמרית גולדשטיין

(בווידאו: טראמפ תוקף את הקפאת צו ההגירה שלו, מרץ)

בית המשפט העליון בארצות הברית אישר היום (שני) פה אחד בהרכב של תשעה שופטים את רוב חלקי צו ההגירה המרוכך של הנשיא דונלד טראמפ, אחרי שביטל את רוב ההגבלות שהטילו בתי משפט בערכאות נמוכות יותר על האיסור על כניסת מהגרים משש מדינות בעלות רוב מוסלמי. אלו אמורות להיכנס לתוקף בתוך 72 שעות. הדיון על חוקיות אחד המהלכים הראשונים שנקט טראמפ כנשיא יתקיים באוקטבר.

טראמפ בירך על החלטת העליון ומסר בהצהרה שלו כי ההחלטה היא "ניצחון מובהק עבור הביטחון הלאומי שלנו" וכי היא תאפשר לו להשתמש ב"כלי חשוב להגנה על ארצות הברית".

השופטים קיבלו ברובה את העתירה הדחופה של הממשל לאפשר את כניסתו של הצו לתוקף בזמן שהדיונים המשפטיים נמשכים. בית המשפט העליון פסק עוד כי הוא יאפשר באופן חלקי את האיסור על כניסת פליטים לשטחי ארצות הברית למשך 120 יום, פרט למקרים פרטניים.

בית המשפט קבע עוד כי הצו המרוכך, שהוצג ב-6 במרץ, ייכנס לתוקף ביחס "לאזרחים אזרחים שלהם אין שום קשר לאדם או לגוף כלשהו בארצות הברית". העליון קבע כי המגבלות של בתי המשפט הפדרליים היו נרחבות מדי כשכללו גם את ביטול האיסור על אזרחים זרים שלהם אין שום קשר לארצות הברית.

לקריאה נוספת בנושא
שש מדינות בארצות הברית עותרות נגד צו ההגירה החדש של טראמפ
טראמפ על צו ההגירה: "אנחנו בסכנה בגלל מערכת המשפט"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נואם ומציג את הצו הנשיאותי המבטל את הסכמי ממשל אובמה עם קובה. 16 ביוני 2017. רויטרס
יכול לחייך. טראמפ/רויטרס

הצו, שהוקפא ב-16 במרץ, אסר על כניסת אזרחים מסוריה, מאיראן, מתימן, מלוב, מסומליה ומסודאן, למשך 90 יום, בנוסף לאיסור הגורף על כניסה של פליטים למשך 120 יום. הממשל טוען כי כך יוכל לנקוט צעדי סינון יעילים יותר שימנעו מגורמי טרור להיכנס לשטחה של ארצות הברית.

הקפאת תכנית ההגירה של טראמפ בידי בתי משפט פדרליים בחודשים האחרונים גרמה לזעם רב בממשל, והנשיא תקף בחריפות את בתי המשפט.

שלושה מתוך חמשת השופטים השמרנים בעליון, בהם השופט ניל גורסאץ' שמונה בידי טראמפ, אמרו כי הם היו מאשרים את כל הצו במלואו. זאת הייתה הסוגיה המשפטית הראשונה של הממשל הנוכחי שנידונה בבית המשפט, שבו יש רוב של חמישה מול ארבעה לטובת השמרנים.

הפגנות בארה"ב נגד מדיניות ההגירה של טראמפ. רויטרס
הצו המקורי גרם לכאוס בנמלי התעופה. הפגנה נגד תכנית ההגירה של טראמפ/רויטרס

מדינת הוואי וקבוצת עותרים ממרילנד טוענים כי הצו מפר את תקנות ההגירה הפדרליות וכן את התיקון הראשון לחוקה, שאוסר על אפליית קבוצה מסוימת. בתי משפט פדרליים בווירג'יניה ובקליפורניה קיבלו את החלטותיהם של שופטים מחוזיים, ונגדן עתר ממשל טראמפ לעליון.

הצו המקורי נחתם ב-27 בינואר, שבוע אחרי השבעת טראמפ, ונחסם גם הוא על ידי בתי משפט פדרליים. הנוסח המרוכך שלו נועד להתגבר על הקשיים המשפטיים שיצר הצו המקורי, שכלל גם את עיראק, כמו גם איסור גורף על פליטים מסוריה ללא מגבלת זמן. כמו כן, בנוסח המרוכך הושמטה ההעדפה שניתנה למיעוטים נרדפים, שהתפרשה בידי המבקרים כהעדפה לקליטת נוצרים על פני מוסלמים.

(עדכון ראשון: 17:36)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully