עיד אל-פיטר ראשון במוסול ללא דאעש: "חג שמח, נפטרנו מהחולדות"

תושבי העיר העיראקית, ששוחררה במרביתה מידי הארגון, חגגו את סיום הרמדאן. ואולם, החורבן שנותר בעיר והמחשבה על עשרות האלפים שטרם שוחררו מעיבים על השמחה: "זה לא יהיה עיד אמיתי עד שלא נשוב הביתה"

רויטרס
צילום: רויטרס, עריכה: שמרית גולדשטיין

תושבי העיר העיראקית מוסול חגגו היום (ראשון) לראשונה מאז 2014 את עיד אל-פיטר, ללא שלטון "המדינה האסלאמית" (דאעש), לאחר שמרבית העיר שוחררה מידי הארגון האסלאמיסטי בשבועות האחרונים. בצל התקווה כי המערכה תסתיים סופית כבר בימים הקרובים, הילדים שבו לחגוג בחוצות העיר, חלקם עם רובי צעצוע – המשחקים היחידים שהותרו תחת שלטון דאעש.

בשנים האחרונות, במסגרת השלטון הנוקשה של "המדינה האסלאמית", התפילות המיוחדות השמורות לעיד אל-פיטר הותרו, אולם החגיגות נאסרו לחלוטין. כעת, ראש הממשלה חיידר אל-עבאדי מסר בהודעה חגיגית: "בעוד כוחותינו הגיבורים מתקרבים להכרזת ניצחון על כנופיות דאעש, אני מאחל עיד אל-פיטר שמח".

עוד בוואלה! NEWS:
יממה לאחר הקריסה: דאעש פרסם את תמונות המסגד שהופצץ במוסול
עיראק: דאעש פוצץ את המסגד במוסול שבו הוכרזה "המדינה האסלאמית"
השלב האחרון במערכה: צבא עיראק הסתער על העיר העתיקה במוסול

עוד באותו נושא

לקראת שחרור מוסול: מאות אזרחים נמלטו מאזור הקרבות בעיר העתיקה

לכתבה המלאה
"הכול טוב יותר עכשיו". ילדה עם סוכריה שקיבלה (צילום: רויטרס)
אזרחים ממתינים לאספקת מזון לכבוד החג. מוסול, היום (צילום: רויטרס)

מאהר בכר, ילד תושב העיר, סיפר: "זה עיד שמח, השבח לאל. אנחנו שמחים שנפטרנו מדאעש החולדות". לדבריו, "יש פה שמחה גדולה". שימא סלמאן, שנעקרה מביתה במערב מוסול, הוסיפה: "השבח לאל, חיינו לפני כן בגיהינום. המצב היה קשה מאוד, חיינו בפחד, ללא מזון או מים. השבח לאל, הכול טוב יותר עכשיו".

הכוחות העיראקיים השתלטו על חלקה המזרחי של מוסול כבר בחודש ינואר, לאחר כמאה ימי לחימה, והחלו במערכה לשחרור מערב מוסול בחודש פברואר. כעת, כ-350 לוחמי דאעש נותרו מבוצרים בחלקים של העיר העתיקה, האזור האחרון שלא שוחרר – והמסובך ביותר ללחימה. החורבן שנותר בעיר ועשרות אלפי האזרחים שנותרו לכודים בעיר העתיקה העיבו, בכל זאת, על החגיגות.

"זה לא יהיה עיד אמיתי עד שלא נשוב הביתה", סיפר תושב העיר בשנות ה-60 לחייו, שנמלט מביתו במערב העיר. אדם נוסף, שנעקר גם הוא מביתו בשל הלחימה, הבהיר: "עיד הוא לא אותו הדבר כאן". עבור רבים, פיצוץ מסגד א-נורי העתיק בשבוע האחרון על ידי לוחמי דאעש הוסיף דאגה רבה לשמחת החג.

רובי הצעצוע - שאריות משלטון דאעש בעיר. מוסול, היום (צילום: רויטרס)
"חיינו לפני כן בגיהינום". ילדים חוגגים במוסול (צילום: רויטרס)

כעת, על פי ההערכות, יותר מ-50 אלף אזרחים נותרו בעיר העתיקה, רבים מהם בתנאים קשים מאוד ללא אספקת מים, מזון או ציוד רפואי. ארגוני סיוע הפועלים בעיר דיווחו כי לוחמי דאעש מונעים מהאזרחים לעזוב, במטרה להשתמש בהם כמגנים אנושיים במערכה ברחובותיה הצרים של העיר העתיקה, שם נאלץ הצבא לעבור מבית לבית. מאות בודדים הצליחו להימלט בשלושת השבועות האחרונים.

המתאמת ההומניטרית לעיראק מטעם האו"ם, ליזה גרנדה, התריעה אתמול מפני מניין ההרוגים הגבוה בלחימה. "המערכה בעיר העתיקה היא מאוד אינטנסיבית, והאזרחים נמצאים בסיכון שלא יעלה על הדעת", מסרה. "יש דיווחים על אלפים, אולי אפילו עשרות אלפים, של בני אדם שמוחזקים כמגנים אנושיים. מאות אזרחים, כולל ילדים, נורו".

הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש בהובלת ארצות הברית מספקת סיוע אווירי ויבשתי למבצע העיראקי לשחרור מוסול, שהחל לפני כשמונה חודשים. מוסול הייתה העיר הגדולה ביותר שבשליטת דאעש, אולם בחודשים האחרונים הארגון איבד את אחיזתו בה. דאעש מחזיק בשטח של כשני קילומטרים רבועים על גדות נהר החידקל, החוצה את העיר לשניים.

אספקת מזון לקראת החגיגות במזרח מוסול (צילום: רויטרס)
אספקת מזון לקראת החגיגות במזרח מוסול (צילום: רויטרס)
אספקת מזון לקראת החגיגות במזרח מוסול (צילום: רויטרס)
חגיגות במזרח מוסול (צילום: רויטרס)
חגיגות במזרח מוסול (צילום: רויטרס)
חגיגות במזרח מוסול (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully