פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   טראמפ מגיב לדיווח על החשד ששיבש חקירה: "סיפור מזויף ללא הוכחות"

   נשיא ארצות הברית צייץ בטוויטר תגובה מתגוננת לדיווח שלפיו החוקר המיוחד שמונה לחקירת הקשרים בין אנשי טראמפ לרוסיה, חוקר חשד לשיבוש חקירה מצדו. "הם המציאו קנוניה מזויפת, ועכשיו הם הולכים על שיבוש הליכי משפט. נחמד", כתב

   טראמפ מגיב לדיווח על החשד ששיבש חקירה: "סיפור מזויף ללא הוכחות"
   צילום: CNN, עריכה: שמרית גולדשטיין

   נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הגיב היום (חמישי) על הדיווח בוושינגטון פוסט שלפיו החוקר המיוחד, האחראי על חקירת הקשרים בין אנשי טראמפ לרוסיה, חוקר חשד כי הנשיא שיבש חקירה. "הם המציאו קנוניה מזויפת עם סיפור הרוסים, לא מצאו אף הוכחה ועכשיו הם הולכים על שיבוש הליכי משפט על הסיפור המזויף. נחמד", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

   לפי הדיווח, רוברט מולר, החוקר המיוחד לבדיקת הקשרים בין בכירים בקמפיין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ובכירים רוסים, בודק את החשד כי הנשיא שיבש את החקירה לאחר שפיטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומי. דובר מטעם משרד עורכי הדין המייצג את טראמפ בנושא מסר כי "הדלפות המידע מה-FBI בנוגע לחקירת הנשיא הן שערורייתיות, בלתי נסלחות ובלתי חוקיות".

   בעיתון דיווחו עוד כי בכירים במערך הביטחון והמודיעין של ארצות הברית כמו ראש המודיעין הלאומי (DNI) דן קואטס, ראש הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) מייק רוג'רס ובכירים אחרים הסכימו להעיד בפניו כבר בשבוע הקרוב. ב-NSA מסרו לעיתון כי "ישתפו באופן מלא עם החקירה", ללא התייחסות לחשדות עצמם.

   לקריאה נוספת:
   הבית הלבן: טראמפ לא מתכנן לפטר את החוקר המיוחד לקשריו עם רוסיה
   התובע הכללי של טראמפ: הטענות ששיתפתי פעולה עם רוסיה - שקר מתועב
   תובע פדרלי שהודח בידי טראמפ: "קיבלתי ממנו שיחות חריגות"

   טראמפ בהצהרה לאחר הירי בסטיב סקליס בוורג'יניה 14 ביוני 2017 (רויטרס)
   "קנוניה מזויפת". טראמפ (צילום: רויטרס)

   לפי העיתון, החקירה בחשד לשיבוש חקירה החלה ימים ספורים לאחר פיטוריו של קומי מתפקידו ב-9 במאי. בשימוע בסנאט אמר קומי כי טראמפ ניסה להנחות אותו להפסיק את החקירה בנוגע ליועץ לביטחון לאומי המודח מייקל פלין. הנשיא הכחיש את האמירות של קומי וטען כי הן שקריות. כעת מתברר כי מולר לא רואה בחילופי האשמות בתור קרב של מילה מול מילה - אלא שוקל את הנושא בכובד ראש.

   העדויות של רוג'רס וקואטס, לצד גורמי ממשל נוספים בעבור ובהווה שעשויים להיות מזומנים לתת עדות, אמורות לשפוך אור על הטענות לפיהן טראמפ ניסה לבקש גם מהם להתערב בחקירה, בצורה דומה לזו שביקש מקומי, על פי טענתו של האחרון. בחודשים האחרונים דווח כי טראמפ שאל את קואטס אם הוא יוכל להתערב מול קומי כדי שייסוג מההתמקדות שלו בחקירה של מייקל פלין. מאוחר יותר, כשנשאל על כך, אמר קואטס כי "לא חש שום לחץ" בנושא, אולם לא הכחיש באופן חד משמעי את עצם הפניה.

   דיווח אחר הצביע על כך שבסוף חודש מרץ התקשר טראמפ לרוג'רס ולקואטס וביקש מהם בנפרד לפרסם הצהרה שלפיה לא קיימת שום ראיה לתיאום בין בכירים בקמפיין הבחירות שלו ובין בכירים רוסים - אולם השניים סירבו לכך. מולר ינסה להבין מעדותם של השניים אם הדיווחים נכונים, ואם אכן טראמפ ביקש מהם להתערב בחקירה המתנהלת בנוגע להתערבות של רוסיה בבחירות.

   ראש האף-בי-איי רוברט מולר. יוני 2013 (GettyImages)
   מולר (צילום: GettyImages)

   לאחרונה דווח גם כי טראמפ מתכוון לפטר את מולר, אך בבית הלבן הכחישו זאת. סגנית דובר הבית הלבן האקבי סנדרס אמרה כי אף ש"לנשיא שמורה הזכות לעשות זאת", הוא לא מתכנן לעשות זאת. הדיווח אושש בידי מקורבו של טראמפ כריסטופר רודי, שאמר כי הנשיא "שוקל לסיים את תפקידו של החוקר, אך זו תהיה טעות רצינית".

   הדיווח הגיע מהניו יורק טיימס שטען כי טראמפ שוקל ברצינות את פיטוריו של מולר, אולם עוזריו הביעו התנגדות עזה לכך בנימוק שהמהלך יחמיר את המצב. לפי הדיווח, בימים האחרונים הוא אמר למקורביו כי הוא משוכנע שמולר, כמו קומי, הוא חלק מ"ציד המכשפות" נגדו. הוא גם התרגז למשמע הדיווחים על כך שמולר מיודד עם קומי, ולכן החל לפקפק ביכולת של החוקר המיוחד לנהל את החקירה ללא משוא פנים.