הנשיא מקרון

מקרון בחגיגות הניצחון: "אגן על הרפובליקה - כל העולם מביט בנו"

נשיא צרפת הנבחר נשא את נאום הניצחון שלו ברחבת מוזיאון הלובר בפריז, לעיניי עשרות אלפי תומכים נלהבים והבהיר לאזרחים: "אהיה מחוייב להבטחותיי, אתן לכם סיבה לא להצביע לקיצונים". אחוז ההצבעה - הנמוך ביותר מזה 50 שנה

סוכנויות הידיעות
צילום: רויטרס ודף הטוויטר של עמנואל מקרון, עריכה: שמרית גולדשטיין

נשיא צרפת הנבחר עמנואל מקרון נשא אמש (ראשון) את נאום הניצחון שלו ברחבת מוזיאון הלובר בפריז לעיניי עשרות אלפי תומכים. "העולם כולו מסתכל על צרפת, אירופה והעולם מסתכלים עלינו ומחכים שנגן על רוח האור, נגד האיומים", אמר לאחר פרסום תוצאות המדגמים, לפיהן הביס את יריבתו מארין לה פן בפער של כ-30%. בתום ספירת כל הקולות אישר משרד הפנים כי מקרון זכה ל-66% תמיכה. בנאומו פנה מקרון אל הקהילה הבינלאומית והבהיר כי "יחד נגן על החירות על המדוכאים". לדבריו, "נבטיח את ביטחונם של כל הצרפתים. בפנינו משימה קשה, ועלינו לא לוותר. בכל יום שיגיע נמשיך לפעול".

מקרון הודה לתומכיו והדגיש כי "הערב עשיתם את זה. צרפת עשתה את זה! במשך חודשים רבים נאבקתם, זו הייתה מערכת בחירות חסרת תקדים. כולם אמרו לנו שזה לא אפשרי, אבל אני מכיר את צרפת. אני אהיה מחויב להבטחותיי – אגן על הרפובליקה".

באשר לאזרחים שהצביעו ליריבתו, הוסיף כי "אל לכם לקרוא בוז לה. אני מכבד את המצביעים לה, אך אעשה הכל בחמש השנים הבאות כדי שלא תהיה להם סיבה להצביע עבור הקיצונים". במסר מאחד לתומכיו אמר: "הערב, אין מלבד צרפת, העם הצרפתי, עם מאוחד. זה מה שאני מייצג הערב בלובר. אנרגיה, התלהבות של העם הצרפתי".

לקריאה נוספת:
מקרון הביס את לה פן בבחירות בצרפת: "דף חדש בהיסטוריה שלנו"
לה פן בנאום התבוסה: "על החזית הלאומית להמציא את עצמה מחדש"

עוד בוואלה!

איזה מוצרים שנחטפים באמאזון מגיעים סופסוף לישראל?

לכתבה המלאה
"אעשה הכל כדי שלא תהיה סיבה להצביע לקיצוניים". הנשיא הנבחר בנאום הניצחון בלובר, אמש (צילום: רויטרס)
(צילום: AP)

בהתייחסו לאתגרים העומדים בפניו ולבחירות הפרלמנט הצפויות ביוני הקרוב אמר הנשיא הנבחר כי "המשימה שלנו היא ענקית והיא דורשת מעורבות של כל אחד - של הצבא, של כוחות הביטחון, של כל השירותים הציבוריים. היא דורשת רוב גדול וחזק, של שינוי, זה מה שהמדינה שואפת אליו, וזה מה שמגיע לה".

מקרון חתם את הנאום ההיסטורי באומרו: "לבסוף, חברים, אשרת אתכם בענווה, בכוח, אשרת אתכם בשם הערכים שלנו – חירות, שיוויון, אחווה. אשרת אתכם מתוך אמונה שלמה בביטחון שנתתם בי, אשרת אתכם עם אהבה. לחיי הרפובליקה, לחיי צרפת".

הנשיא המכהן הולנד והנשיא הנבחר מקרון, אמש (צילום: AP)
מוזיאון הלובר, אמש. (צילום: רויטרס)

זמן קצר לאחר פרסום התוצאות, מסר מקרון תגובה קצרה ואמר: "פרק חדש של תקווה מתחיל עבור צרפת". לאחר היוודע דבר הפסדה, התקשרה לה פן ליריבה ובירכה אותו על זכייתו. בנאום ההפסד שלה אמרה כי מפלגתה, "החזית הלאומית", צריכה לעבור שינוי עמוק. בתוך כך, ישונה שם המפלגה בעקבות ההפסד.

גם נשיא צרפת היוצא פרנסואה הולנד בירך את מקרון, שר האוצר לשעבר בממשלתו, ואמר כי ניצחונו מראה שרוב הבוחרים רוצים להתאחד "סביב ערכי הרפובליקה".

לפי ההערכות, אחוז ההצבעה היה קרוב ל- 74% - הנמוך ביותר בסיבוב השני זה כמעט 50 שנה. לפי ההערכות, אחוז הנמנעים הגבוה נובע מהסתכול שחשו מצביעי השמאל כלפי שני המועמדים. בסיבוב הראשון סיים מועמד השמאל הרדיקלי ז'אן לוק מלנשון במקום הרביעי, והוא לא קרא לתומכיו לתמוך בשום מועמד. שני שלישים הצהירו כי לא יבחרו בשום מועמד, והיתר מסרו כי יבחרו במקרון.

תומכי מקרון חוגגים בצרפת (צילום: רויטרס)
הלובר בפריז, אמש (צילום: רויטרס)
"ארשת אתכם באמונה ובאהבה". מקרון (צילום: רויטרס)
חגיגות במטה מקרון (צילום: רויטרס)
תומכיו של הנשיא הנבחר חוגגים הלילה בצרפת (צילום: רויטרס)
תומכיו של מקרון על רקע מוזירון הלובר בפריז (צילום: רויטרס)
הנשיא הנבחר וואשתו, בקרוב בארמון האליזה (צילום: AP)
מארין לה-פן יוצאת מהקלפי, אתמול (צילום: רויטרס)
מצביעים ברחבי צרפת בסיבוב השני של הבחירות (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully