וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איפה לא ילמדו, ומי לא ייתן שירות: שביתה כללית במשק – המדריך המלא

23.4.2017 / 14:50

ההסתדרות מאיימת בשביתה כללית בשלישי אם לא יוסדר מעמד עובדי השידור הציבורי. אילו בתי ספר שובתים, האם גני הילדים יפעלו, באיזה רשויות לא יינתן שירות לתושבים ומהם בתי החולים שלא יפעלו בצורה סדירה? שביתת הענק הצפויה - כל מה שצריך לדעת

צילום: יותם רונן, עריכה: שמרית גולדשטיין

(הפגנת עובדי רשות השידור נגד ניסנקורן, החודש)

ההסתדרות הודיעה היום (ראשון) כי אם לא יושג פתרון להסדרת מעמד עובדי השידור הציבורי בתוך 48 שעות - תיפתח שביתה כללית במשק. השביתה הגורפת צפויה לכלול שורה רחבה של גופים ציבוריים, חברות ממשלתיות, בתי ספר, בתי חולים וכן חברות תחבורה ציבורית.

במקביל לאיום של ההסתדרות, ועדת השרים לחקיקה אישרה בשעות הצהריים את התיקון לחוק השידורי הציבורי שנועד להסדיר את דחיית מועד עלייתו לאוויר של התאגיד החדש. החוק יעלה לדיון בהליך מזורז במליאת הכנסת ביום שלישי, המועד שבו מאיימת ההסתדרות לפתוח בשביתה.

עוד בוואלה! NEWS:
נתניהו על העימות עם הורים שכולים בכנסת: "מצר שהדברים נאמרו"
שישה תושבי באר שבע מואשמים שתקפו ערבים ממניע לאומני
ניצולת השואה מחכה 16 שנה לדיור ציבורי: "כמו פליטה במדינה"

באילו רשויות מקומיות לא יינתן שירות לתושבים?

אשפה שנערמה ברחובות ירושלים בעקבות שביתת העירייה. 31 בינואר 2017. נועם מושקוביץ
שביתה בירושלים, בינואר/נועם מושקוביץ

במסגרת השביתה לא יינתנו שירותים לציבור במרכז השלטון המקומי וברשויות המקומיות. עיריית ירושלים תשבות וכן שירותי העירייה בתל אביב ובחיפה, לא יינתנו שירותים במועצות הדתיות והמועצות האזוריות ברחבי הארץ ישבתו גם כן. כמו כן, ישבתו הרשות הארצית לכבאות והצלה, איגודי הערים לביוב ואיכות הסביבה, תאגידי המים של הרשויות המקומיות, חברות עירוניות והוועדות לתכנון ולבנייה. במסגרת ההשבתות בערים לא יינתנו דוחות חנייה, לא יתבצע פינוי אשפה וסייעות החינוך בגנים לא יתייצבו לעבודתן.

אילו בתי ספר ואוניברסיטאות לא יפעלו, האם יהיו גני ילדים?

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
השביתה תכלול את "נעמ"ת" ו-"ויצ"ו". מעון יום/מערכת וואלה, צילום מסך

במערכת החינוך ישבתו מעונות היום של הרשתות "ויצו" ו"נעמת" וסייעות בגני הילדים. בשל כך, ייתכן כי גני הילדים לא יפעלו כלל. כמו כן, יושבתו בתי הספר של הרשתות "אורט" ו"עמל" ומוסדות חקלאיים ופנימיות. לפי שעה, ארגוני המורים לא הצטרפו לשביתה ושאר בתי הספר ברחבי המדינה יפעלו כרגיל.

בנוסף לכך, יושבתו שורת מוסדות להשכלה גבוהה, בהם האוניברסיטה הפתוחה, האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בר-אילן, אוניברסיטת בן-גוריון, הטכניון, מכון ויצמן למדע ומכללת סמינר הקיבוצים.

מהם בתי החולים וקופות החולים שיושבתו?

מגדל אשפוז ע"ש תד אריסון, מרכז רפואי סוראסקי, בי"ח איכילוב, תל אביב. ראובן קסטרו
בית החולים איכילוב בתל אביב/ראובן קסטרו

מערכת הבריאות הציבורית תושבת אף היא ובתי החולים הממשלתיים לא יעבדו. מדובר בבתי החולים איכילוב בתל אביב, כרמל בחיפה, וכן שערי צדק והדסה עין כרם בירושלים. בנוסף לכך, לא יינתן שירות בקופת חולים מאוחדת ובשירותי בריאות כללית. במסגרת ההשבתה לא יוענקו שירותים שאינם דחופים בבתי החולים. ניתוחים וטיפולים מתוכננים עשויים להתבטל.

אלו שירותי התחבורה שלא יפעלו כסדרם:

שיבושים בתנועת הרכבות, תחנת רכבת הרצליה. ספטמבר 2016. מגד גוזני
תחנת הרכבת בהרצליה/מגד גוזני

שירותי התחבורה הציבורית יושבתו אף הם ויופסק השירות בקווים שמפעילות החברות הבאות: רשות שדות התעופה, אגד, אגד היסעים, דן, דן בדרום, רכבת ישראל והרכבת הקלה בירושלים. עובדי חברת נתיבי איילון וחברת נתיבי ישראל צפויים לשבות גם הם. נכון לשעה זו, מדובר בשביתה כללית בכל חברות התחבורה הציבורית.

מה עם הביטוח לאומי, שירות התעסוקה ורשות המסים?

המוסד לביטוח לאומי. ראובן קסטרו
המוסד לביטוח לאומי. אילוסטרציה/ראובן קסטרו

נוסף לשירותים העירוניים שהוזכרו לעיל יושבתו גם המוסד לביטוח לאומי, שירות התעסוקה, מגן דוד אדום, הרשות לניירות ערך, חברות הדיור הציבורי ("עמידר", "עמיגור", "חלמיש" ו"פרזות"), רשות השידור, הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, בזק ובזק בינלאומי - וכן רשות החברות הממשלתיות. ישבתו גם דואר ישראל, חברת החשמל, חברת נמלי ישראל (ובכלל זה הנמלים בחיפה, באשדוד, באילת ובחדרה), מקורות, רשות המים, רשות מקרקעי ישראל, משרד מבקר המדינה, התעשייה האווירית והתעשייה הצבאית. בנוסף ישבתו בנק ישראל, רשות המסים, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, החברה למיפוי, משרד האפוטרופוס הכללי, רשות החדשנות הטכנולוגית, כנסת ישראל ומשרדי הממשלה.

הנהלת בתי המשפט, המשטרה הירוקה ורשות הטבע והגנים:

בית משפט מחוזי ירושלים, דצמבר 2011. עומר מירון
בית המשפט המחוזי בירושלים/עומר מירון

בשירות הציבורי ישבתו גם משרדי הממונה הראשי על השכר במשרד האוצר, הממונה הראשי על יחסי עבודה במשרד הכלכלה, נציב שירות המדינה, המועצה לביטחון לאומי, רשות האוכלוסין, ההגירה ומעברי הגבול, הרשות להתיישבות הבדואים בנגב, המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, רשות האכיפה והגבייה במשרד המשפטים, הנהלת בתי המשפט, הממונה על הגבלים עסקיים, הרבנות הראשית, יחידות הסמך של משרד הביטחון וכן אזרחים עובדי צה"ל.

עוד ישבתו רשות הטבע והגנים הלאומיים, מכון התקנים הישראלי, רשות העתיקות, קרנות הפנסיה הוותיקות, הקריה למחקר גרעיני, מרכז המחקר הגרעיני, הקרן הקיימת לישראל, קרן היסוד, הסוכנות היהודית, הטלוויזיה החינוכית, החברה לפיתוח הרובע היהודי בירושלים, המכון הגיאופיזי, החברה לחקר הימים והאגמים, החברה לאיכות הסביבה ברמת חובב והחברה הלאומית לאספקת פחם.

מפעל הפיס, מוזיאונים והאגודה למען החייל:

מוזיאון תל אביב לאמנות. ראובן קסטרו
מוזיאון תל אביב/ראובן קסטרו

בנוסף לכך, תחול השביתה גם בחברת "רפאל", ב"עשות אשקלון תעשיות בע"מ", בחברה לאוטומציה בשלטון המקומי, בחברת קצא"א, בבז"ן ופז"א, בחברת דלק פי גלילות, במוסד לבטיחות ולגהות, בחברת "המשקם", ברשת בתי האבות "משען", בחברת גני יהושע, במפעל הפיס, במועצה להסדר ההימורים בספורט (הטוטו), בקרו מפעלי השיקום וכן במוזיאונים שעובדים מאוגדים בהסתדרות - מוזיאון הארץ, מוזיאון ישראל בירושלים, מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, מוזיאון תל אביב לאמנות ומוזיאון בית התפוצות. כן ישבתו האגודה למען החייל, אקי"ם, גחלת, המועצה לענף הלול, המועצה לייצור ושיווק ירקות והמועצה לייצור ושיווק צמחי נוי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully