"חוצפן, סוציומט": העימות בין ביטן לקיש יוצא משליטה. צפו

הקרב בין יו"ר הקואליציה לבין יו"ר ועדת הכנסת התלהט לאחר שקיש הוציא את ביטן מדיון בוועדה. "הוא עובר כל גבול", אמר קיש, וביטן תקף בחזרה: "אתה חייב להתפטר מתפקידך". גם הגיבושון לחברי הקואליציה לא יצליח כנראה להנמיך את הלהבות. צפו בעימות הקולני בין השניים

צילום: מיכאל שמש, גל"צ, עריכה: ורד לידני

יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן כינס היום (רביעי) את ראשי סיעות הקואליציה והאופוזיציה ודרש שיציגו חזית מאוחדת סביב דרישתו להדיח את יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש מתפקידו. ח"כ מהקואליציה אמר כי התרשם מהפגישה שביטן הולך על כל הקופה "זה או הוא או קיש".

העימות בין השניים צבר תאוצה, לאחר שבדיון היום בוועדה תקף ביטן את קיש וכינה אותו "חוצפן סוציומט", אחרי שקיש הוציא אותו מהדיון. "שערוריה, הוא עובר כל גבול, לא אתן ליו"ר הקואליציה לפגוע בעבודת הכנסת", השיב קיש וביטן תקף: "אתה חייב להתפטר מתפקידך". גורם בקואליציה אמר כי "העימות בין ביטן לקיש יוצא מכלל שליטה. חוקים נחסמים וח"כים מאיימים להפר משמעת קואליציונית. הגיע הזמן שמישהו מביניהם ישים את האגו בצד".

עוד בוואלה! NEWS:
עימות בליכוד: ביטן דורש להדיח ח"כים מהוועדות, קיש: "הוא חסר אחריות"
ח"כ פרץ: הבחירות הבאות לראשות הממשלה ייערכו ב-2018
ביטן על איומי הבית היהודי בחוק התקשורת: "אולטימטום שלא שווה כלום"

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

לכתבה המלאה
העימות בין ביטן לקיש בוועדת הכנסת (צילום: מערכת וואלה! NEWS)

העימות החל בשבוע שעבר עם סירובו של ביטן להעלות להצבעה את חוק חזקת גיל הרך שקידם קיש. מחאה, לא הצביע קיש עם הקואליציה. בשל כך, הודיע ביטן אמש כי הוא מבקש להדיחו וחברי כנסת נוספים בליכוד מחברות בוועדות שונות בכנסת, על כך שהפרו משמעת קואליציונית. קיש, כיו"ר ועדת הכנסת, אמור להכריז על עונשים אלה במליאה, אך סירב לעשות זאת.

בתגובה, שלח קיש מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, והאשים את ביטן ב"חוסר אחריות". ביטן הגיב במכתב משלו, בו האשים את קיש שהוא משתמש בכוחו כדי לפגוע בקואליציה. לקשיים הקואליציוניים הצטרפו אתמול גם חברי יהדות התורה, שאיימו על ביטן כי לא יצביעו עם הקואליציה, היות ולא מומש אחד הסעיפים בהסכם הקואליציוני שנחתם עמם. ח"כ ישראל אייכלר אמר כי ביטן "מתנהל כמו פיל בחנות חרסינה ורוצה רק לפרק את הקואליציה".

היום ייערך ערב גיבוש לחברי הקואליציה במלון בחדרה, אך יש שאומרים כי "זו סיטואציה קשה שמצריכה יותר מגיבושון".

קיש. הגיבושון בחדרה ירגיע את הרוחות? (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

המקרה היחיד בו הצליחה הכנסת להדיח יו"ר ועדת הכנסת היה ב-1988, לפני הבחירות לכנסת ה-12. ח"כ לשעבר מיכה רייסר, יו"ר הועדה מטעם הליכוד, הודיע שלא יכנס את הוועדה לטיפול בהצעת חוק שביקשה להפריד בין מועד הבחירות לכנסת לבחירות המוניציפליות – והודח.

לצורך המהלך התכנסה הקואליציה במליאת הכנסת כדי להצביע על פיטורי 17 חברי כנסת החברים בוועדה ולאחר מכן התקיימה הצבעה על מינויים חדשים. זו הדרך היחידה להדחת יו"ר ועדת כנסת וההערכה היא כי ביטן לא יצליח לממש מהלך שכזה, ולא יקבל על כך גיבוי מנתניהו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully