תיעוד: עבודות כריית מנהרות הקו אדום של הרכבת הקלה בגוש דן החלו

ארבעה חודשים לפני המועד המתוכנן הוצבו מכונות הכרייה הראשונות במתחם הבורסה ברמת גן, שיחפרו בעומק של 30 מטרים מתחת לנתיבי איילון. השר כץ: "חזון הרכבת הקלה הופך היום למציאות"

  • הרכבת הקלה
  • רמת גן
עריכה: יאיר דניאל

כריית הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דן החלה היום (ראשון), ארבעה חודשים לפני המועד המתוכנן. מכונת הכרייה הראשונה תחפור מתחת לנתיבי איילון בעומק של 30 מטרים מתחת לקרקע, ותמשיך לתחנות המיועדות בתל אביב. בהמשך השנה, יצטרפו שבע מכונות נוספות שיכרו את חלקו התת-קרקעי של הקו, העובר בבני ברק, רמת גן ותל אביב ואורכו כ-12 קילומטרים.

שר התחבורה ישראל כץ אמר בטקס פתיחת העבודות כי "מיזם הרכבת הקלה הוא דוגמה ליכולת קבלת ההחלטות. מנהיגות לא נרתעת מאתגרים במטרה לשנות את המציאות. המציאות שתהיה בגוש דן תהיה מציאות אחרת". לדבריוף ה"לא נירתע - זו דרכנו. רגל ועוד רגל, דונם ודונם". בתשובה לשאלת קיום עבודות הרכבת בשבת השיב השר כץ: "מציע לגורמים הפוליטיים להתעסק בתחום האחריות שלהם", ולא הבהיר באופן חד משמעית אם העבודות יתקיימו גם בשבת או לא.

עוד בוואלה! NEWS:
פרשת ההתעללות בילד: "משהו לא הסתדר, הרופאים חיברו אחד ועוד אחד"
"חנקתי אותו עם כאפייה": עדויותיו של מנהיג חמאס החדש בעזה נחשפות
ארה"ב: מתה האישה שהובילה לפסיקה בעד הפלות - והפכה לפעילה נגדן

עוד בוואלה! NEWS

כל הדרך למדליה היסטורית באולימפיאדה: האימון של חנה מיננקו

לכתבה המלאה
חפירות הרכבת הקלה בתל אביב, היום (צילום: מגד גוזני)
חפירות הרכבת הקלה בתל אביב, היום (צילום: ראובן קסטרו)

ארבע מכונות יצאו מאזור מתחם הבורסה, שתיים מהאזור התפעולי של הרכבת הקלה בקריית אריה, דרך שכונת אם המושבות ומשם מערבה על דרך ז'בוטינסקי, עד למפגש עם המכונות מרמת גן. המכונות שייצאו לכיוון תל אביב יגיעו עד תחנת קרליבך, שם ייפגשו עם המכונות שיגיעו מכיוון רחוב הרצל.

"הוריתי להוציא לדרך את הפרויקט לפני כשנתיים, לאחר שנים של דחיות ועיכובים", סיפר השר כץ. "העבודות להקמת הרכבת נמצאות כיום בעיצומן ועבודת כריית מנהרות הקו האדום תחל ארבעה חודשים לפני המועד המתוכנן. חזון הרכבת הקלה במטרופולין תל אביב שרבים הטילו ספק לגביו, הופך היום למציאות" הוסיף.

חפירות הרכבת הקלה בתל אביב, היום (צילום: מגד גוזני)

שמונה מכונות הכרייה הן באורך של 115 מטרים כל אחת, ובקוטר של כ-7.5 מטרים. משקלן של כל מכונה מגיע לכ-900 טון. 20 פועלים ומהנדסים מחברת הכרייה הסינית CRTG נמצאים בתוך כל מכונה בכל רגע נתון. קצב ההתקדמות שלהן מגיע ל-10 מטרים ליום ולכל אחת צמוד מסוע המפנה את העפר המוצא מתוך המנהרה אחורה. המכונה גם מרכיבה באמצעות מערכת רובוטית הידראולית את טבעות הבטון של דיפון המנהרה.

לפני כשבועיים פורסם בוואלה! NEWS כי בעקבות העבודות קיים חשש כי הקרקע מתחת למסילות הרכבת עלולה לאבד יציבות ולכן תיסגר תחנת השלום של רכבת ישראל למשך כמעט שבוע, ככל הנראה לאחר חג פורים. כמו כן, ייתכנו שיבושים בתחנות נוספות.

(עדכון ראשון: 12:00)

חפירות הרכבת הקלה בתל אביב, היום (צילום: מגד גוזני)
חפירות הרכבת הקלה בתל אביב, היום (צילום: מגד גוזני)
חפירות הרכבת הקלה בתל אביב, היום (צילום: מגד גוזני)
"מנהיגות לא נרתעת מאתגרים". השר כץ, היום (צילום: מגד גוזני)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully