פינוי עמונה

אחרי פינוי עמונה: קריאה לאבטחת כפרים פלסטיניים מחשש לתג מחיר

נוכחותם של פעילי ימין קיצוני סביב המאחז הבלתי חוקי מעלה חשש במערכת הביטחון שהם יוציאו את תסכולם על הכפרים הפלסטיניים הסמוכים. הכוחות תוגברו באזור, ובשב"כ שמים דגש על פעילות פעילים מוכרים

03/02/2017
צילום: רויטרס וצלמי וואלה!NEWS, עריכה: יאיר דניאל ושניר דבוש

עם השלמת פינוי המאחז הבלתי חוקי עמונה ולאחר האלימות הקשה שננקטה אתמול (חמישי), עולה במערכת הביטחון החשש מפני פעילות "תג מחיר" של פעילי ימין קיצוני נגד פלסטינים. ארגון "יש דין", המייצג את בעלי הקרקע הפלסטינים בהר, פנה אתמול ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה שיורה לתגבר את הכוחות סביב הכפרים הפלסטיניים הסמוכים למאחז ובאזורי החיכוך כדי למנוע פגיעה ברכוש או בנפש. לפי הארגון, "על סמך ניסיון העבר, שמראה שבסמוך לפינויים ישנה החרפה בעבריינות האידיאולוגית נגד פלסטינים".

אתמול, אחר סיום הפינוי בעמונה, נצפו פעילים שפונו מהמקום מסתובבים באזור עפרה. במערכת הביטחון חוששים כי משלא יצליחו לחזור לעמונה בשל האבטחה הכבדה, תסכולם יופנה לפעולות תג מחיר. כוחות הביטחון, בהם שב"כ, צה"ל והמשטרה, שמים דגש על מניעת פעילות כזו. בעבר אירעו כמה מקרי "תג מחיר" בתגובה לפינוי מאחזים. בין היתר אירעה פעולה כזו בכפר בורקה ב-2013 במחאה על פינוי מאחז גאולת ציון, ובחברון ב-2011 במחאה על פינוי חוות גלעד.

לקריאה נוספת:
למרות האלימות הקשה נגד השוטרים בעמונה: רק 3 פעילי ימין נעצרו
אחרי אלימות קשה ומעצרים: הושלם פינוי עמונה; 57 נפצעו
הושלם פינוי בית הכנסת בעמונה תוך אלימות קשה; שוטרים נכוו מחומצה

כתובות בגנות המשטרה שנכתבו בבית הכנסת שפונה בעמונה(צילום: ראובן קסטרו)

כחלק מהערכות לפינוי בצה"ל ובמשטרה, נלקח במערכת הביטחון חשש זה בחשבון והכוחות באזור לקראת הפינוי תוגברו ועורכים פעילות בהקשר זה. הכוחות המתוגברים באזור בעקבות פינוי המאחז הבלתי חוקי שכללו לפחות ארבעה גדודים, בהם גבעתי וגולני, יישארו לפחות כמה ימים לאחריו. כחלק ממשימותיהם הרגילות הם גם יגבירו נוכחות באזור עמונה, בצירים הסמוכים לכפרים הפלסטיניים באזור וכן בנקודות חיכוך מוכרים בכלל המרחב.

גם בשירות הביטחון הכללי היו מודעים לחשש לפני הפינוי והם מודעים לו גם אחריו. הם בוחנים מקרוב את פעילותם של פעילי ימין קיצוני מוכרים. במהלך הפינוי הוצבו מתעדים של המשטרה בכל נקודת פינוי במאחז שצילמו את הפעילים, חלק המוכרים להם מהעבר. מי שהשתתף באופן פעיל במהלך הפינוי, יופנה אליהם זרקור בתקופה הקרובה. גם על פעילים פחות מוכרים שהתנהלותם מחשידה, יושם דגש כדי למנוע פעילות נגד פלסטינים בעקבות הפינוי.

במערכת הביטחון חוששים גם מתגובות נגד פלסטיניות. החשש הנוסף הוא מפני פיגועים, בעיקר פיגועי ירי שיבוצעו מתוך מכוניות חולפות שיימלטו ללב שטחי A שבאחריות הרשות הפלסטינית. בצה"ל חוששים כי חוליות טרור ינצלו את הנוכחות המוגברת של אזרחים וכוחות הביטחון באזור וינסו לפגוע בהם.

(עדכון ראשון: 23:58)

עוד בוואלה!

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי - כעת במבצע

מוגש מטעם שחל
עצורים במהלך הפינוי(צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully