לראשונה מאז התפוצץ "עמוס 6": SpaceX שיגרה לוויינים לחלל

רקטה מסוג פלקון של החברה האמריקנית ועליה עשרה לווייני תקשורת שוגרה היום בהצלחה מארצות הברית. זהו שיגור ראשון מאז התפוצץ הלוויין הישראלי בספטמבר 2016

רויטרס
צילום: רויטרס, עריכה: שמרית גולדשטיין

חברת SpaceX האמריקנית שיגרה היום (שבת) לחלל רקטה ובה עשרה לווייני תקשורת. זהו השיגור הראשון של החברה, מאז התפוצצות הרקטה מסוג פלקון ועליה הלוויין הישראלי "עמוס 6" בחודש ספטמבר האחרון.

הרקטה שוגרה מבסיס חיל האוויר ונדרברג בקליפורניה בשעות הצהריים, ומהנדסי התוכנית מגדירים את השיגור כהצלחה. כעשר דקות לאחר השיגור ניתק מהרקטה חלקה הראשון כמתוכנן, ונחת בשלמותו באוקיינוס הפסיפי. מ-SpaceX מסרו כי בכוונתם לעשות שימוש חוזר בחלק זה. השיגור הוא חלק מחוזה שיתוף פעולה שנחתם עם חברת "אירידיום" ושוויו 468 מיליון דולרים, לפי דובר SpaceX.

עוד בוואלה! NEWS:
יומיים לפני השיגור לחלל: הלוויין הישראלי עמוס 6 התפוצץ
הסוף לפספוס פניות בווייז: המערכת הלוויינית שתחולל מהפכה בניווט בישראל
מצרים שיגרה לחלל לוויין תקשורת

עוד בוואלה!

4 טיפים שיעזרו לכם להתנהל בחוכמה בחודשים של הוצאות גבוהות

לכתבה המלאה
השיגור מוגדר כהצלחה. הרקטה של חברת SpaceX, היום (צילום: רויטרס)

פיצוץ הלוויין "עמוס 6" על גבי הרקטה של SpaceX, שהייתה אמורה להוביל אותו בחודש ספטמבר שעבר לחלל, הייתה מכה קשה לתעשיית החלל הישראלית. מדובר בלוויין התקשורת הגדול והמתקדם ביותר שנבנה אי-פעם במדינה, והיה אמור להחליף את "עמוס 2" ששוגר בדצמבר 2003 ועומד לסיים את שירותו. חוקרי התאונות שחקרו את התאונה שהתרחשה בחודש ספטמבר אשתקד, מצאו כי מקור התקלה היה בפיצוץ בקופסת הליום בתוך תא הדלק של הרקטה. לאחר המקרה עיצבו מחשד מהנדסי SpaceX את הרכיב שגרם לתאונה אשתקד. הרס הרקטה הביא לנזק של כ-62 מיליון דולרים לחברה ונזק של כ-200 מיליון דולרים לתעשיית החלל הישראלית בעקבות הרס הלוויין "עמוס 6".

ביוני 2015, רקטה שנשאה חללית משא בלתי-מאוישת של החברת התפוצצה כשתי דקות לאחר שיגורה מקייפ קנאברל. חקירת האירוע העלתה אז כי יתד בתוך מכל החמצן הנוזלי העליון קרסה.

בינואר 2015, הניסיון הראשון להנחית את הפלקון לאחר משלוח לתחנת החלל נכשל. זאת, בשל מחסור בנוזל ההידראולי שמשמש להכוונת הרקטה בעת הנחיתה. באפריל של אותה השנה, החברה ניסתה שוב להנחית רקטה בים ונכשלה, אחרי שעשר שניות לפני הנחיתה נכבה השסתום השולט במנוע.

שיגור ראשון מאז התאונה. פיצוץ הלוויין "עמוס 6", ספטמבר 2016 (צילום: ספק 500)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully