אנחת רווחה בצפון: האם הוסרה קללת הגשם של דצמבר 2013?

החודש שעבר פיצה על החודשיים היבשים שקדמו לו והעלה את האזור בעשרות אחוזים מעל לממוצעים השנתיים. לפני שלוש שנים - אחרי דצמבר גשום במיוחד - נסגרו ארובות השמיים, אך השנה נדמה שגם ינואר יביא גשמי ברכה. התחזית: שלג בצפון, גשם ברחבי הארץ - וזיהום אוויר בדרום

09/01/2017
עריכה: ניר חן.

המערכת החורפית שהחלה אתמול (ראשון) ותגיע היום לשיאה, הביאה לאנחת רווחה בקרב חקלאי ותושבי הצפון. השירות המטאורולוגי קבע כי דצמבר האחרון היה הגשום ביותר מאז חורף 1992, אולם בצפון נזהרו מלפתוח בחגיגות שיציינו את סיום רצף שלוש שנות הבצורת החמורה ביותר שידע האזור מאז תחילת המדידות לפני כ-90 שנים. זאת, בגלל דצמבר 2013 הזכור לתושבים כחודש גשום במיוחד, שאחריו נפתח רצף חורפים שחון.

אחרי אוקטובר ונובמבר מעוטי גשמים, גשמי דצמבר הצליחו למחוק את הגירעונות שהצטברו מתחילת עונת הגשמים ואף להעלות את הגליל והגולן בעשרות אחוזים מעל לממוצע הרב שנתי. אלא שבצפון זוכרים היטב את דצמבר ההיסטורי של שנת 2013, אז היה נראה כי הגיעה האות לפתיחת עונה ברוכת במשקעים, אך המשך החורף התברר כמאכזב ביותר.

עוד כתבות בנושא:
עומס בבתי החולים: כבר בתחילת החורף - תפוסה מלאה ומאושפזים במסדרונות
שלג במירון, שיאי גשם בגולן ובגליל: דצמבר הסוער הציל את הצפון
דצמבר הרטוב: הגשום ביותר מאז 1992 והקר ביותר מ-1994

בכל חמישי

הטבות ואטרקציות ב-10 ₪ בלבד - רק באפליקציית וואלה!

בשיתוף Poalim Wonder
חורף בתל אביב(צילום: ראובן קסטרו)
זרימה במפל סער שברמת הגולן, חודש דצמבר(צילום: ספק 500, עופר שנער, רט?ג)

שלג רב הצטבר אז לא רק בצפון הגולן, אלא גם בפסגות הנמוכות של הרי הגליל. בצפת ובבית ג'אן הצטבר יותר מחצי מטר של שלג, הפסקות החשמל היו ממושכות, אספקת המזון ליישובים הייתה כמעט בלתי אפשרית, השלג חסם את הצירים וצה"ל התגייס לסייע לתושבים הנצורים ושלח כוחות מצוידים בנגמ"שים לחילוצם מבתיהם. הר כנען בצפת רשם בדצמבר 2013 220 מ"מ של גשם, כאשר הממוצע הרב שנתי לחודש זה עומד על 134 מ"מ בלבד.

ואולם, מיד לאחר המערכת החורפית הנדירה נסגרו ארובות השמיים ונפתח הרצף ההיסטורי של שנות הבצורת החמורות ביותר שידע האזור מאז תחילת המדידות. כמו אז, גם השנה גשמי הברכה הגיעו אחרי נובמבר ואוקטובר שחונים במיוחד והם המטירו בגליל ובגולן כמויות משקעים גדולות פי 2.5-2 מהממוצע הרב שנתי לחודש זה.

גשם בחיפה, דצמבר 2013(צילום: ערן גילווארג)

מכ"ם הגשם המעודכן:

מתחממים במערכת החורף שפוקדת אותנו השבוע(צילום: ראובן קסטרו)

אלא שהשנה גם בחודש ינואר נמשכו המטרים שהוסיפו לגליל ולגולן כ-20 מ"מ, ומחר בערב הם צפויים להתחזק עם כניסתה של מערכת חורפית שתמטיר לפי התחזיות 30-50 מ"מ של גשם ביממה אחת.

"אני זוכר היטב את דצמבר 2013. לא אשכח איך רצתי לחלץ פרות מרפת שהגג שלה קרס כתוצאה מכובד השלג", אמר איתן שדה, מנהל אגודת המים "מי גולן" בשיחה עם וואלה! NEWS. "התחזית השנה הייתה שדצמבר יהיה שחון, אבל הוא הציל אותנו, סגר את הגירעונות של אוקטובר ונובמבר ונתן לנו כמות משקעים גבוהה מהממוצע ביחס לתקופה הזאת בשנה".

עוד הוסיף שדה כי "בינואר הגשמים יימשכו ולמרות שהיו תחזיות שצפו כמויות גדולות בהרבה של משקעים, עצרנו חלק משאיבות המים ואנחנו לא מתלוננים. כולנו מקווים שהמגמה הזאת תימשך, אבל נוכל לברך על המוגמר רק כשהמערכת תסתיים".

הצפות בקריית אתא בחודש דצמבר האחרון(צילום: ערן גילווארג)

בניגוד למצב בצפון בשנת 2013, הנגב המערבי דווקא זכה אז לכמויות גשמים גבוהות מהממוצע הרב שנתי. השנה נראה כי המגמה הזו חוזרת ומתהפכת. "גם חודש ינואר נפתח בצפון בצורה לא רעה ואני מקווה שזה יימשך ככה", אמר החזאי הבכיר אורי בץ בשיחה עם וואלה! NEWS. "אבל במרכז הארץ ובדרומה, ינואר בכלל לא נפתח".

גם המערכת החורפית שהחלה אתמול לא צפויה להיטיב עם הרי המרכז ודרום הארץ. "זו מערכת מאוד מאוד מוזרה", אמר בץ. "בצפון ירד גשם, אבל שם מתחילה קשת שלוקחת את ענני הגשם פנימה אל תוך הים מאזור ראש הנקרה. מטבע הדברים אותם עננים היו צפויים לנוע מזרחה, אבל הרוחות הדרומיות דוחפות אותם צפונה ומונעות מהם להיכנס לפנים הארץ", הוסיף.

הרוח נושבת בחוף הים בתל אביב(צילום: ראובן קסטרו)

מאז תחילת החורף ועד היום כמויות הגשמים שירדו בצפון עומדות על 110%-130% מהממוצע הרב שנתי ביחס לתקופה זו של השנה. שיאנית הצפון היא חיפה שבחודש אחד בלבד מתוך שלושת חודשי החורף המרכזיים (דצמבר, ינואר ופברואר) קיבלה כבר 62% מכמות המשקעים הממוצעת לחורף שלם.

"אני מעריך שהמערכת הקרבה תעלה את כמות המשקעים בצפון ב-50-30 מ"מ, אבל אזורי פנים הארץ כדוגמת ירושלים ובאר שבע יהיו נטולי גשם כמעט לחלוטין"' סיכם בץ. "בתחילת השנה הערכתי שהחורף הזה יהיה שחון, אבל עכשיו מסתבר שזה נכון לחצי מהארץ בלבד. כרגע, אני חושב שבצפון נעבור עד סוף החורף את הממוצע הרב שנתי ובמרכז הארץ ודרומה לא נעבור אותו", הוסיף.

שלג ירד בחרמון ובצפון גולן(צילום: אתר רשמי, אתר החרמון)

לפי השירות המטאורולוגי, המערכת החורפית שהחלה לסעור אמש, ואף תתגבר: ממטרים המלווים בסופות רעמים בודדות ירדו בצפון הארץ, ובצפון מישור החוף קיים חשש להצפות. בחרמון ירד שלג, וגם בצפון רמת הגולן. במרכז מישור החוף ייתכן גשם מקומי. הסופות והרוחות יכו במלוא עוצמתן, ובמרכז ובדרום יהיה אביך. מזג האוויר יהיה קר מהרגיל. הלילה יהיה מעונן חלקית עד בהיר, גשם מקומי ימשיך לרדת בצפון הארץ אך ייפסק בהדרגה. הרוחות ייחלשו, אך עדיין ייתכן אובך במרכז בדרום.

המשרד להגנת הסביבה מזהיר כי קיים חשש לזיהום אוויר גבוה בנגב ובערבה עקב סופת אבק, וממליץ לאוכלוסייה רגישה, בהם חולי לב וריאות, קשישים, ילדים, ונשים בהיריון, להימנע מפעילות גופנית מאומצת בחוץ.

תחזית להמשך השבוע

ביום שלישי הסערה תתחיל לחלוף, מזג האוויר יהיה בהיר עד מעונן חלקית בעננות בגובה רב ותחול עלייה בטמפרטורות. עם זאת, הם ימשיכו להיות נמוכות מהרגיל לעונה. מזג האוויר לא ישתנה באופן ניכר בהמשך השבוע, אך ביום חמישי תחול התחממות קלה, בעיקר בהרים.

הטמפרטורות החזויות להיום והלילה: בתל אביב מ-13 מעלות ביום ועד 8 מעלות בלילה, בירושלים מ-8 עד 2, בבאר שבע מ-12 עד 3, בחיפה מ-11 עד 7, ברמת הגולן מ-7 עד 4, בצפת מ-4 עד 2, בטבריה מ-12 עד 8, בים המלח מ-18 עד 10, ברמת הגולן מ-16 עד 7 ובמצפה רמון מ-8 עד 3.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully