ילדי תימן: התיק נפתח

יש מכתבים מהביטוח, יש זימון לקלפי – אבל משה אמור להיות מת

בראיון לאולפן וואלה! NEWS, מספרת אחותו של משה – שנלקח בגיל 3 חודשים לבית החולים ולא שב – כי עשרות שנים משפחתה ממשיכה לקבל מסמכים שמעידים שהוא חי. "אין מנוס בפרשת ילדי תימן, חייבים לדבר"

29/12/2016
צילום: שי מכלוף וגנזך המדינה, עריכה: ניר חן.

עם פרסום מסמכי הארכיון הלאומי של פרשת ילדי תימן, לא מעט משפחות שחוו את הטראומה נזכרו בשנים האבודות, שבהן סימני השאלה עלו שוב ושוב – אך המדינה לא הצליחה לספק להן תשובות. אחת מהן היא דינה מדמוני, שאת אחיה, משה, לא ראתה מעולם – אבל המסמכים שקוראים לו להתגייס, לשלם לביטוח הלאומי או להצטרף לתכנית בנקאית חדשה, ממשיכים להגיע חדשות לבקרים לבית המשפחה.

"בשנת 1952 משה נולד לאבי ולאשתו דאז", סיפרה דינה לאולפן וואלה! NEWS את הסיפור המשפחתי. לדבריה, כשהיה משה בן שלושה חודשים, זומן אביה למילואים ואשתו נשארה עם התינוק. "היא סיפרה שמישהי בדמות אחות הגיעה באמבולנס, וטענה שהיא תיקח את הילד לבדיקות בבית החולים ותחזור בתוך כמה שעות". לדברי דינה, האחות הרגיעה את האם המבוהלת בטענה כי ישנם כמה ילדים באמבולנס – והוא לא היחיד שעובר את הבדיקה השגרתית.

עוד כתבות בנושא:
משפחות של ילדי תימן: "הפרוטוקולים לא מספרים את האמת המלאה"
פרשת ילדי תימן: אין ראיות לחטיפה ממוסדת
תיק ילדי תימן נפתח: "אם אתה רוצה ילד - זה 5,000 דולר"

תעודת הפטירה לצד מסמכים מהביטוח הלאומי וזימונים לקלפי(צילום: מערכת וואלה! NEWS, באדיבות דינה מדמוני)

"כשאבי חזר מהמילואים, היא סיפרה לו את כל מה שקרה – ושהיא לא יודעת מה עלה בגורלו. אבי נסע לבית החולים היחיד אז – רמב"ם בחיפה – וביקש מהשומר להיכנס. השומר לא הכניס אותו, והתפתח בניהם ויכוח שבסופו שבר המאבטח את היד של אבא שלי", סיפרה. כששב לביתו, תיארה, התקשה להמשיך הלאה בחייו ודרש מאשתו להתגרש.

מאז, התחתן האב מחדש והמדינה טענה כי בנו משה מת – אך לא מעט מסמכים "מחיים" אותו מחדש. "קיבלנו תעודות לידה על זה שהוא חי, ושהכתובת היא של ההורים. לאחר תקופה, קבלנו מכתב מבנק לאומי שמעודד צעירים לפתוח חשבון בנק. בנוסף, קיבלנו מסמכים עם פניות לכנסת לבוא להצביע". באחת ההזדמנויות, דינה קיבלה פנייה שנועדה לעודד הצבעה ובה הציעו לה לממן מונית לאחיה כדי שיגיע להצביע. "אמרתי להם – אני אעשה אתכם סחר חליפין. אשלם את המונית, רק תביאו אותו".

עוד באותו נושא

תיק ילדי תימן נפתח: "אם אתה רוצה ילד - זה 5,000 דולר"

לכתבה המלאה
"אבי נפטר בשנה שעברה. חודש לאחר מכן אני מקבלת פנקס תשלומים על שם משה". דינה מדמוני(צילום: מערכת וואלה! NEWS, באדיבות דינה מדמוני)

ועדת החקירה קבעה כי משה מת, אך לדברי דינה, "זה היה סיפור בהמשכים. היא לא נתנה תשובות". "אבי נפטר ב-10 באוגוסט 2015, וחודש לאחר מכן אני מקבלת פנקס תשלומים של ביטוח לאומי בכתובת של אבי, על שם משה. הפנקס עבור שנה שלמה. הוא צריך לבוא ולשלם".

חשיפת הפרוטוקולים שמה את דינה, לדבריה, ב"רגשות מעורבים". "אני שמחה שזה מקבל תאוצה כזאת וזה יוצא בקולי קולות. היום אין מנוס. מצד שני, אנחנו בציפייה רבה. עדיין מחכים וממתינים".

(עדכון ראשון: 22:07)

מסמכים מהמדינה בעניין רייבי משה, שאמור להיות מת לפי מה שאמרו לאביו בשנת 1952(צילום: מערכת וואלה! NEWS, דינה מדמוני)
מסמכים מהמדינה בעניין רייבי משה, שאמור להיות מת לפי מה שאמרו לאביו בשנת 1952(צילום: מערכת וואלה! NEWS, דינה מדמוני)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully