תפוסה של 103% בבתי החולים: כל חורף אותן תמונות נוראיות"

דוח סקירה יומי שפרסם המשרד מצביע על מצבם העגום של בתי החולים בארץ, ולפיו במחלקות הפנימיות נמדדה תפוסה של 105%. במחלקות הילדים המצב גרוע יותר, שם התפוסה הכללית עומדת על כ-110%. רופאה באסף הרופא: "בושה לכולנו"

עריכה: יוסי אלטר

משרד הבריאות פרסם אתמול (שני) דוח סקירה יומי על מצבם העגום של בתי החולים בארץ, כבר בתחילת החורף, שבכולם נרשמה תפוסה של יותר מ-100%. זאת בעקבות הפרסום הבוקר בוואלה! NEWS עך תפוסה חריגה בבתי החולים. על פי הדוח, התפוסה הכוללת בבתי החולים היום עמודת על 103.2%. במחלקות הפנימיות נמדדה תפוסה של 105.4% בכל בתי החולים. במחלקות הילדים המצב גרוע עוד יותר והתפוסה הכללית במחלקות עומדת על 109.6%.

בדוח סקר משרד הבריאות גם מחלקות דחופות אחרות בבתי החולים, כמו מצבם של המונשמים ביחידות השונות. מהדוח עולה כי 793 מהמטופלים בבתי החולים, כולל ביחידה לטיפול נמרץ לפגים, מונשמים. חולים אלו נמצאים ברמת רגישות מוגברת וזקוקים לתנאי אשפוז מיוחדים.

עוד בנושא:
עומס בבתי החולים בחיפה: "אין מיטות, והאמבולנסים ממשיכים להגיע"
כך מנסה משרד הבריאות לשים סוף למחירי החניה הגבוהים בבתי החולים
בפריפריה מתים יותר: דוח של משרד הבריאות חושף פערי בריאות דרמטיים

עוד בוואלה!

המהפך הושלם: כשבעל מוסך האופנועים יצא לעבוד במכון טיפוח ואסתטיקה

לכתבה המלאה
תפוסה של יותר מ-100% בכל בתי החולים. בית החולים רמב"ם (צילום: ערן גילווארג)

בחלוקה ליחידות עולה כי במחלקת טיפול נמרץ יילודים מאושפזים כיום 69 פגים מונשמים, במחלקת טיפול נמרץ (מלר"ד) מאושפזים כיום 285 מטופלים מונשמים ואילו בשאר מחלקות בתי החולים, מטופלים כיום 439 חולים מונשמים.

"בשנים האחרונות, בכל חורף, אנחנו צופים באותו דבר. המסדרונות גדושים בחולים ואנחנו מגיעים ל-130% ו-140% תפוסה מעבר לתקינה", אמרה ד"ר אהובה גוליק מבית החולים אסף הרופא. "מה שקורה עם החולים, המשפחות, הצוות הסיעודי, הרפואי, זה בושה לכולנו. זה מעורר עצב גדול שהחולה והזקן והזקנה במסדרון עדיין שוכבים במסדרון, ואין מושיע ואין פתרון. כל חורף אותן תמונות נוראיות תחזורנה על עצמן".

חולים שוכבים במסדרונות. בית החולים אסף הרופא, היום (צילום: טל אנגלנדר)

העומס החריג ביותר היום נרשם בבית החולים שיבא בתל השומר, שם נרשמה תפוסה של יותר מ-200% בחדר המיון. מבית החולים נמסר כי כמות הניתוחים הוגדלה כדי לקצר תורים וכי בית החולים נמצא בתפוסה מלאה בכל אגפיו. בהדסה עין כרם בירושלים, נרשמו 180% תפוסה בחדר המיון, ובית החולים נערך להעברת חולים למחלקות אשפוז, כדי להפחית את העומס במיון.

בהדסה הר הצופים נרשם הבוקר עומס של 120%, שצפוי להתגבר בערב. בחדר המיון במרכז הרפואי כרמל בחיפה נרשמה תפוסה של 95%. מנהל המיון, ד"ר סלים חלבי, אמר כי במהלך הלילה שוחררו חולים או הועברו לאשפוז כדי לפנות מיטות. במרכז הרפואי הדגישו כי כמעט כל 45 המיטות במיון תפוסות. בבית החולים אסף הרופא דיווחו על עומס של 140% בכלל מחלקות האשפוז, עם חולים השוכבים במסדרונות.

עומס של 140% בכלל מחלקות האשפוז. בית החולים אסף הרופא, היום (צילום: טל אנגלנדר)

בבית החולים איכילוב בתל אביב דיווחו על תפוסת של 120% במחלקות הפנימיות. המשמעות היא שחלק מהחולים נמצאים במסדרונות. גם מחלקה נוספת שנפתחה במיוחד לקראת החורף, נמצאת בתפוסה מלאה. בחדר המיון יש 80% תפוסה. גם בבית החולים רמב"ם בחיפה מלא עד אפס מקום, עם תפוסה של 120%, שצפויה עוד לעלות, כמאופיין בימים חורפיים. בבית החולים סורוקה דווח על 105% תפוסה במחלקות הפנימיות, ו-120% במחלקות הילדים.

בלניאדו בנתניה נשמה תפוסה של 127% בפנימיות, ובבית החולים מאיר בכפר סבא 100% תפוסה במיון ו-120% תפוסה במחלקות הפנימיות. בבית החולים בילינסון שבפתח תקווה דווח על 110% תפוסה במחלקות הפנימיות ותפקוד רגיל של חדר המיון. בבית החולים ברזילי שבאשקלון יש יותר מ-110% תפוסה במחלקות הפנימיות, ו-94% תפוסה במיון.

בהלל יפה שבחדרה 110% תפוסה במחלקות הפנימיות. בבית החולים וולפסון בחולון נרשמה תפוסה של 120% במחלקות הפנימיות, ועומס במיון הכללי. במעייני הישועה בבני ברק תפוסה של 125% במחלקה הפנימית. גם בצפון נרשמו עומסים בבתי החולים: בבית חולים העמק בעפולה 123% תפוסה במחלקות ובחדר המיון, ובמרכז הרפואי פורייה בטבריה 120% תפוסה בפנימיות.

(עדכון ראשון: 23:00)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully