וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

טקס ההצדעה לכבאים יעלה 1.2 מיליון שקל – אך הנפגעים עוד מחכים לפיצויים

מנהל הרכש אישר למשרד התרבות להפקת אירוע ההוקרה בשיתוף עם עיריית חיפה, על אף שרבים מנפגעי השריפה מעידים כי עדיין קיבלו פיצוי על הנזקים, כפי שהובטח להם מהאוצר. "לכבאים מגיע שאפו, אבל קודם שידאגו למי שאין לו קורת גג"

צילום: ערן גילווארג, עריכה: שניר דבוש

(בווידאו: כינוס הנהלת משרד האוצר בחיפה לדיון בפיצוי הנפגעים, נובמבר)

כספי הפיצוי מטעם המדינה על הנזקים טרם הועברו לנפגעים בגל השריפות שהשתולל בישראל בחודש נובמבר, אך תקציב להפקת טקס הצדעה לכבאים דווקא אושר, ובעלות של יותר מ-1.2 מיליון שקלים. שבועיים לאחר שוך השריפות, אישר מנהל הרכש הממשלתי במשרד האוצר פטור ממכרז למשרד התרבות והספורט על סך 1,220,640 מיליון שקלים לצורך קיום אירוע הצדעה לכוחות הכבאות, ההצלה והביטחון, בשיתוף עם עיריית חיפה. זאת, בצל העובדה כי רבים מנפגעי השריפה מעידים כי לא קיבלו את כספי הפיצוי שהובטחו להם בידי האוצר, ונאלצים להתקיים מהון עצמי.

הפטור ממכרז שהוציא מנהל הרכש לא מפרט מה כוללת העלות הגבוהה של הטקס, ומסביר רק כי הכסף מופנה לשירותי עריכה, כתיבה, עיצוב, גרפיקה, הדפסה, הפקת וידיאו וכתיבה יצירתית. בהחלטת הפטור נכתב כי "בהתאם להחלטת הממשלה, משרד התרבות והספורט נדרש לפעול לייזום אירוע הצדעה לכוחות הכיבוי, ההצלחה והביטחון שפעלו באזורי השריפות בסוף חודש נובמבר 2016 בשיתוף עם המשרד לביטחון פנים".

עוד בוואלה! NEWS:
סערה בליכוד: יו"ר הקואליציה דרש להדיח את ח"כ זוהר מהוועדה. צפו
יועצת פרלמנטרית נוספת לא הוכנסה לכנסת בגלל לבושה: "מבזה ופוגעני"
הפתרון החדש לתושבי עמונה: ישהו עד שנתיים בשטחים סמוכים למאחז

ראש עיריית חיפה יונה יהב ושר האוצר משה כחלון בדיון על פיצוי הנפגעים בשריפה בחיפה. נובמבר 2016. ערן גילווארג
שר האוצר כחלון וראש עיריית חיפה יונה יהב, בדיון על פיצוי נפגעי השריפות, נובמבר/ערן גילווארג

כאמור, בסוף חודש נובמבר משרד האוצר הודיע כי קרן מס רכוש תשלח שמאים ותעביר בהקדם כספים לאנשים שבתיהם נפגעו בשריפה ביישובים שבהם הוגדרו כהצתות על רקע לאומני. זאת, לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה או לפי חוק מס רכוש וקרן פיצויים, במקרה של נזק מלחמה לאומניות. רבים מתושבי אזור חיפה והרי ירושלים, שהוכרזו כזכאים לפיצויים, לא קיבלו אותם.

"אנחנו גרים בנטף, הבית שלנו לא נשרף אבל המסעדה שמפרנסת את כולנו נשרפה כליל", סיפר עוזי, בעלי "המסעדה של רמה" שביישוב. "אנחנו עכשיו חיים על החסכונות שלנו. זה שצריך להוציא יותר ממיליון שקל על טקס, זה מראה עד כמה מי שעושה את זה מנותק מהחיים של האזרחים שבשבילם כל שקל הוא משמעותי. זה ברור שיש אנשים שפשוט לא קולטים שכסף של אחרים זה גם כסף", הוסיף.

פקיד של מס רכוש בבית שנשרף ביישוב נטף שבהרי ירושלים, 28 בנובמבר 2016. נועם מושקוביץ
פקיד מס רכוש בוחן את נזקי השריפה בנטף, נובמבר/נועם מושקוביץ

"מס רכוש לא מכסה אבדן הכנסה לעסקים כמוני. אנחנו ביקשנו מקדמה ונכון להיום עדיין לא אישרו לנו. השמאים היו אצלנו ויודעים מה סדר הגודל של הנזק, אבל המערכת עובדת לאט", אמר עוזי. "אני יכול להגיד על עצמי שזה לא מעיק עלינו כרגע, אבל אני יודע על המון אנשים שצריכים את הכסף הזה ועבורם זה נורא חשוב. זה מאושר והכל בסדר, רק שזה לא קורה, זה נורא עצוב".

יוני הללי, תושב חיפה שביתו נשרף באופן חלקי, הוסיף כי "נכון שלכבאים מגיע שאפו ענק, אבל קודם שידאגו לתת את הכספים שהבטיחו לאנשים שנמצאים ללא קורת גג". לדבריו, "אני לא קיבלתי עדיין כסף מקרן מס רכוש, גם לא מקדמה, והרבה אחרים לא קיבלו כסף".

ממשרד התרבות נמסר כי ההחלטה על קיום האירוע התקבלה במסגרת ישיבת הממשלה המיוחדת שהתקיימה בעיר חיפה, כדי להוקיר את כוחות הכיבוי, ההצלה והביטחון שפעלו ללא לאות על מנת להציל חיי אדם, במקצועיות ותוך סיכון חייהם. "בהחלטת ועדת שרים לענייני טקסים וסמלים נקבע כי אירוע הצדעה יתקיים במהלך חג החנוכה. התקציב שהוקצה לאירוע על ידי משרד התרבות הוא כ-1.4 מיליון שקלים. האירוע מופק על ידי עיריית חיפה בשיתוף משרד התרבות והספורט והמשרד לביטחון פנים. האירוע מיועד לכלל הלוחמים והלוחמות אשר סייעו בכיבוי השרפות ובני זוגם ובהשתתפות ראש הממשלה רעייתו, שרים ואנשי ציבור. בימים הקרובים תצא הזמנה ובה פירוט המופעים המתוכננים באירוע".

לא התקבלה תגובת משרד האוצר.

שריפה בחיפה. נובמבר 2016. רויטרס
"האירוע נועד כדי להוקיר את הכוחות שפעלו ללא לאות". כבאי בשריפה בחיפה, נובמבר/רויטרס

מרשות המסים נמסר בתגובה כי "מיד עם שוך הלהבות, רשות המסים נערכה לתת מענה מידי לאזרחים שרכושם נפגע. במאמץ רב שהושקע, הגיעו העובדים, השמאים והמהנדסים לכ-1900 מבנים שניזוקו מהשריפות ובצעו הערכה ראשונית של הנזקים תוך זמן קצר. אנו ממשיכים בטיפול בניזוקים ונלווה אותם עד לשיקום המלא של ביתם ורכושם. כאשר, עד כה, שולמו כבר – 20 מיליון שקלים במקדמות על הנזקים שנגרמו בעקבות השריפות".

עוד נמסר כי בנוגע לביתו של יונתן הללי, לאחר שבסוף השבוע האחרון ניתן אישור לתשלום מלוא הפיצוי עבור הנזקים למבנה ולתכולה, והכסף הועבר אתמול לחשבון הבנק שלו. הרשות מסרה עוד כי אנשיה נמצאים בקשר שוטף עם בעלי מסעדת רמה ועם שמאי מטעמה. המסעדה טרם העבירה רשימה של המלאי והציוד שנפגעו בשריפה והיום אמור להתקבל מטעמם מסמך שיאפשר להעביר מקדמה על חשבון הפיצוי בגין התכולה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully