נלחמים בלהבות: גל שריפות ברחבי הארץ

"קראו לנו לברוח, לא הספקתי לקחת כלום - אבל העיקר שאני בחיים"

60 אלף מתושבי חיפה נאלצו לפנות את בתיהם בעקבות השריפות שהשתוללו בעיר. "זרקנו כמה דברים בתיק, אנחנו לא יודעים איפה נעביר את הלילה", סיפרו תושבי דניה. תושבת רוממה: "אנשים צעקו 'שריפה, שריפה', בהתחלה חשבנו שסוף העולם הגיע"

25/11/2016
צילום: שי מכלוף, עריכה: ורד לידני

"אני גרה לבדי בקומה השמינית, המתנתי לטכנאי ופתאום החל להיכנס הביתה ריח סמיך ועשן סמיך. מהר עלו כבאים והחלו לצעוק במגפונים, 'לברוח, לברוח'", כך סיפרה אתמול(חמישי) רחל היימן, תושבת שכונת רוממה בחיפה בת 72, שנאלצה לפנות את דירתה בבניין רב הקומות שעלה באש. לאחר שהגיעה למרכז הסיוע שהוקם עבור תושבי חיפה המפונים, היא הוסיפה בשיחה עם וואלה! NEWS: "לא הספקתי לקחת כלום, רק את הנייד. לא ארנק, לא תעודות, כלום".

לדבריה, "כשיצאנו לרחוב היו חלקי בניין בוערים. ברחנו לתחנת האוטובוס". היא סיפרה כי "עם התקדמות הנסיעה לכיוון שכונת רוממה השנייה, האש התקרבה אלינו. מזל שגברת נחמדה שפגשה אותי ליד שכונת ורדיה, הסכימה ללוות אותי למרכז הסיוע". היא סיכמה: "אני לא מאמינה שהבית שלנו שרד, אני זוכרת גיצים שחדרו מבעד לתריסים. העיקר שאני בחיים".

גל שריפות ברחבי הארץ - עוד בוואלה! NEWS:
עדכונים שוטפים: שריפות רבות משתוללות ברחבי הארץ
מרכזי הפינוי ובתי הספר שיושבתו: השריפה בחיפה - כל מה שצריך לדעת
עיר בלהבות: תיעוד מאמצי כיבוי האש מהמטוסים בשמי חיפה

עוד בוואלה!

לכבוד ט"ו בשבט: נתח אסאדו טרי ועסיסי עם פירות יבשים

וואלה! אוכל בשיתוף יינות ביתן
"כשיצאנו לרחוב היו חלקי בניין בוערים". היימן(צילום: ספק 500, אור רביד, באמצעות סמארטפון של וואווי – Huawei)

רשף משנה נועם אליהו, סגן מפקד משמרת בתחנת רמלה של כוחות הכיבוי, סיפר כי צוותו הוקפץ לחיפה לסייע בהתמודדות עם האש בעיר. בדרכו בשעת ערב לשריפת בית בשכונת אחוזה בעיר, הוא הסביר כי הצוות פועל כבר משעות הצהריים בניסיון לכבות את האש בדירה, שעומדת בפני קריסה. "זאת פעם רביעית שנשרפת דירה בשכונה הזאת", הסביר רב-סמל כבאי ניסים פוני, "אנחנו לא חודרים לתוך הבית כי יש סכנת קריסה".

נתי טסלר, בנה של בעלת הבית, סיפר: "בסביבות 16:00 אנחנו מבינים שהבית נשרף. נסעתי באופניים מנווה שאנן לאחוזה, לבית, והכל שרוף. אין מה לעשות". לדבריו, "היו לנו ספרי תורה, היה לנו הכול. זה כל פעם נדלק מחדש. הכבאים עשו הכול, ובאמצע הכיבוי קרס קיר, ולכן הם לא רוצים להיכנס. הבית שגרתי בו מכיתה ז' נשרף. אנחנו נדאג לאימא".

"הבית שגרתי בו מכיתה ז' נשרף". טסלר, אמש(צילום: דנה ירקצי, דנה ירקצי, באמצעות סמארטפון של וואווי – Huawei)

הדס גולדמן, בת 84 שמתגוררת ברחוב איינשטיין בעיר והפכה לאחת מכ-60 אלף תושבי העיר שפונו אתמול מבתיהם, סיפרה: "כשכולם התחילו לצאת מהבית, גם אני יצאתי בכוחות עצמי. הלכתי מאיינשטיין לבית החולים כרמל, ככה בא לי". לדבריה, "הגעתי לכאן ופגשתי חברות, והיה נחמד. כל הכבוד לבית החולים. קיבלו אותנו כמלכים". גולדמן הוסיפה: "אני גאה להיות חיפאית. אני ממתינה, כי אמרו לי לא לחזור הביתה. אני רוצה ללכת הביתה, אבל בינתיים אי אפשר".

מרינה וסטינסלב יונל, שמתגוררים בשכונת דניה בחיפה והתפנו למרכז הסיוע, סיפרו: "היינו בבית, ופתאום הגיעו סיירים והודיעו שחייבים להתפנות. לא האמנו שהשריפה תגיע עד אלינו, בשכונת דניה הדרומית". לדבריהם, "כשהגענו לכאן, מתנדבים שאלו לשלומנו, הספקנו לזרוק כמה דברים בסיסיים לתיק והגענו לפה. אנחנו לא יודעים איפה נעביר את הלילה".

"בסביבות השעה 10:30 יצאתי מהבית לכיוון העבודה, כאחות בבית חולים", סיפרה איריס רביבו, שמתגוררת בשכונת רוממה, "להפתעתי את הבניין אפף עשן סמיך, וראינו להבות באזור הוואדי". היא שחזרה: "מחוץ לבניין שלי ראיתי עשרות אנשים במנוסה, צועקים 'שריפה, שריפה'. בהתחלה חשבנו שסוף העולם הגיע. כשהתקשרתי למוקד 100, ביקשו מאתנו להתפנות, אז נכנסתי לאוטו והתחלתי לנסוע ולנסוע. ראיתי אנשים בפאניקה". לדבריה, "בעלי הודיע שהוא נשאר בבית, מחזיק מטפי כיבוי במידה והשריפה תתחדש. הוא הבטיח לי שלא יעצום עין הלילה".

"לא האמנו שהשריפה תגיע עד אלינו". מרינה וסטינסלב יונל(צילום: מערכת וואלה! NEWS, אור רביד, באמצעות סמארטפון של וואווי – Huawei)
"קיבלו אותנו כמלכים". גולדמן(צילום: ספק 500, גלי גינת, באמצעות סמארטפון של וואווי – Huawei)

עוז אברהם, תלמיד תושב חיפה, הגיע לביתו לאסוף בגדים וחפצים נוספים "כי בזמן הקרוב אנחנו לא הולכים להיות בבית". לדבריו, "כשזה התחיל הייתי בבית הספר. פשוט העבירו אותנו לחדר אחר מהכיתה, לא העבירו אותנו לאיזה מקלט. חיכינו שם עד שכולם הלכו הביתה ופינו אותנו מבית הספר".

"אחר כך עלינו מהר הביתה, וחילצנו כל מיני דברים מהבית למקרה שיקרה משהו", הוסיף, "היינו צריכים להביא את אח שלי מבית הספר שלו, וניסינו לצאת דרך שם, פשוט חצי מהרחוב עלה באש והיינו חייבים להסתובב, היו מלא פקקים". הוא עוד סיפר כי "ירדנו לנשר ומשם לעיר התחתית, שכבר אין שם את השריפה, והכול כבר נרגע. חיכינו הרבה מאוד זמן עד שהכול נגמר, ואחר כך חזרנו לפה לראות מה קורה. הבית בעיקרון בסדר, אבל אנחנו הולכים לישון אצל סבתא".

"אנחנו לא מתרגשים יותר מדי". שנקר ופוגל(צילום: ספק 500, אור רביד, באמצעות סמארטפון של וואווי – Huawei)

אברהם שנקר, ונכדו דולב פוגל, מתגוררים בקרבת שכונת קרית ספר שפונתה, ועדיין לא יודעים היכן יעבירו את הלילה. "קיבלנו הודעה מסיירים של העירייה שיש לעזוב את הבית בגלל השריפה, אז נכנסו לאוטו והתחלנו להתרחק מאזור האש", אמר פוגל. "אנחנו לא מתרגשים יותר מדי, אנחנו במקור מקרית שמונה, ראינו דבר או שניים בחיים". לדבריו, "אנחנו מאמינים שנחזור הביתה לאחר סיום האירועים ויהיה בסדר. כרגע הדבר שהכי מעניין אותנו זה איפה נעביר את הלילה, במרכז הסיוע או כנראה במכונית".

תושבי 12 שכונות פונו. כוחות הכיבוי בעיר(צילום: דרור עינב)
צוות מרחב איילון בשריפה בחיפה(צילום: שי מכלוף)

השריפות השתוללו משעות הבוקר בעיקר בצפונה של העיר, בחסות מזג האוויר היבש והרוחות העזות. תושבי 12 שכונות התבקשו להתפנות מבתיהם, בהן רמות ספיר, רמת חן, רמת אלמוגי, רמת בן גוריון, אחוזה, מרכז חורב, רוממה, רמת אשכול, בגין, רמת גולדה, נאות פרס, דניה. בנוסף לבתי המגורים, הוחלט על פינוי האוניברסיטה והטכניון בעיר, מתחם בית בירם של בית הספר הריאלי ובתי הספר היסודיים פיכמן והבונים. אוניברסיטת חיפה והטכניון הודיעו כי גם היום לא יתקיימו לימודים והקמפוסים יהיו סגורים. הלימודים בקמפוס הנמל שבעיר התחתית ממשיכים בשלב זה כסדרם.

(עדכון ראשון: 23:10)

השריפה בחיפה, אתמול(צילום: רויטרס)
השריפה בחיפה, אתמול(צילום: רויטרס)
השריפה בחיפה, אתמול(צילום: רויטרס)
השריפה בחיפה, אתמול(צילום: AP)
השריפה בחיפה, אתמול(צילום: דרור עינב)
השריפה בחיפה, אתמול(צילום: דרור עינב)
השריפה בחיפה, אתמול(צילום: דרור עינב)
השריפה בחיפה, אתמול(צילום: ערן גילווארג)
השריפה בחיפה, אתמול(צילום: ערן גילווארג)
השריפה בחיפה, אתמול(צילום: ערן גילווארג)
השריפה בחיפה, אתמול(צילום: ערן גילווארג)
השריפה בחיפה, אתמול(צילום: ערן גילווארג)
השריפה בחיפה, אתמול(צילום: ערן גילווארג)
השריפה בחיפה, אתמול(צילום: ערן גילווארג)
השריפה בחיפה, אתמול(צילום: ערן גילווארג)
השריפה בחיפה, אתמול(צילום: ערן גילווארג)
השריפה בחיפה, אתמול(צילום: ערן גילווארג)
השריפה בחיפה, אתמול(צילום: ערן גילווארג)
השריפה בחיפה, אתמול(צילום: ערן גילווארג)
השריפה בחיפה, אתמול(צילום: ערן גילווארג)
  • חיפה
  • שריפות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully