טנקים לנשים בלבד, ללא חציית גבול: צה"ל נערך לקליטת הלוחמות

לדברי קצין בכיר, בשלב הראשון נשים שיתגייסו לתפקידי לחימה יהיו אחראיות רק על ביטחון שוטף. לאחר מכן, תבחן האפשרויות להרחבת השיבוץ ליחידות נוספות. "זה לא רעיון שנולד היום, זה תהליך"

עריכה: ניר חן

הסערה סביב גיוסן של נשים לחיל השריון מסרבת לשכוך. קצין בכיר באגף כוח האדם (אכ"א) בצה"ל התייחס לסוגיה, לפיה צה"ל עורך עבודת מטה לקראת פתיחת מקצועות לחימה לחיילות בשירות סדיר, והבהיר: "שיבוץ חיילות בתפקידי לחימה לא נולד היום. מדובר בתהליך". הקצין הבכיר ניסה להסביר את האופן שבו נולד הרעיון. "אנחנו לא משרתים אג'נדות של אף אחד. הצעד הזה מגיע מהמקום הכי מקצועי שיש: לתרום לצה"ל, שהוא צבא העם שרוצה לאפשר לכולם להשתלב. המטרה היא לצמצם אי שוויון בין נשים לגברים בשירות הצבאי. כמות הלוחמות גדלה פי ארבע בחמש השנים האחרונות".

"זה תהליך שצריך ללמוד, לתחקר ולהפיק לקחים", המשיך הקצין, "צריך לזכור שיש נשר מאותן יחידות לוחמות ויש בעיות פיזיולוגיות, לא הכל פשוט. אנחנו צריכים להתאים את התשתיות שהרי בסופו של דבר מדברים על שירות משותף. יש כל מיני אוכלוסיות בצבא ואני לא רוצה לגרום לשיבוץ מצד אחד אך הדרה של אוכלוסייה אחרת מצד שני".

לקריאה נוספת:
צה"ל על סערת שילוב נשים בשריון: לא הוחלט דבר, הנושא בבחינה
מחאת הלוחמות: "אין תפקיד בצבא שנשים לא יכולות לבצע"
קהלני מגיב לסערה: אני לא שוביניסט, אבל יודע שנפש האישה היא רכה

טוב לדעת (תוכן מקודם)

איסטנבול פתוחה - מרחק שעה מפתרון טבעי וקבוע להתקרחות נשית

חברת איילת גייר
לכתבה המלאה
"השינוי יעשה עקב בצד אגודל לאחר בחינה ובדיקה" (צילום ארכיון: דובר צה"ל)

לדברי הקצין הבכיר, כוונת צה"ל בשלב זה היא לבחון שירות בטנק שבו ישרתו רק נשים. עוד הוא הוסיף: "בשלב הראשון, אין כוונה שתהיה חצייה של הגבול, אלא רק פעילות ביטחון שוטף. השלב השני יעשה עקב בצד אגודל לאחר בחינה ובדיקה. כרגע אנחנו מחכים להמלצות הגורמים הרלוונטיים, לא רק מזרוע היבשה על השריון אלא גם על הפעלת ציוד מכני הנדסי כבד (צמ"ה) ומחיל האוויר על לוחמות ביחידת 669 שמוגדרת כיחידת עלית. ברור לכולם שאם זה יקרה בחיל האוויר, ב-669, אותן בנות ישובצו בגיבוש לסיירת מטכ"ל כמו בנים (כדי להגיע ל-669 עושים את גיבוש סיירת מטכ"ל – א"ב)".

"הסערה סביב התהליך מיותרת"

באגף כוח האדם מציינים כי נוכח קליטת נשים לתפקידים אלו, צפוי גם כלי המדידה והשיבוץ של המועמדות להשתנות בקרוב. "אנחנו צריכים לשנות גם את כלי המיון", הסביר הקצין, "להתאים את כלי המיון לעת הנוכחית, עם מהימנות גבוהה. אנחנו טובים ביכולת לנבא קצונה אבל צריכים להשתפר במיצוי כוח אדם. אצל גברים למשל, יש ריאיון בלשכת הגיוס ואצל בנות אין. בספטמבר האחרון בוצע פיילוט ו-1,500 בנות עברו ריאיון וזה הסתיים בצורה מוצלחת. מה-1 בספטמבר 2017 יעברו תלמידות י"א ריאיון בלשכת הגיוס. המטרה היא לצמצם את הפער בין גברים לנשים. לשם כך אנחנו גם בוחנים תפקידים נוספים בלחימה. שריון הוא אחד מהם".

עוד טוענים באכ"א כי ההחלטה לקיים עבודת מטה בנושא, לא נובעת מפערי כוח אדם אלא במסגרת המטרה הכללית של פתיחת תפקידים נוספים עבור חיילות. "הסערה סביב התהליך מיותרת", טען הקצין. "חלק מהאנשים שהתבטאו לא בקיאים עד הקצה בעבודת המטה. אני מניח שבחודשים הקרובים נוכל לראות פיילוט בטנק. לא ברור אם יצליח או לא, אבל לשם כך יש עבודה בנושא". לאחרונה, שובצו לראשונה בנות במערכים מסווגים שעד כה לא היו פתוחים בפני חיילות בשירות סדיר. לדברי הקצין הבכיר, ישנו מספר תלת ספרתי של חיילות שאינן לוחמות והן משרתות במשך 32 חודשים, כמו חיילים.

"בחודשים הקרובים נוכל לראות פיילוט בטנק". אימון לוחמות (צילום: דובר צה"ל)

הקצין הבכיר דחה את ההשוואה בין המדיניות בצבא ארצות הברית לבין ניסיון צה"ל לפתיחת מקצועות הלחימה לחיילות. "משרד ההגנה האמריקני קיבל החלטה לפתוח לנשים 98% ממקצועות הלחימה בצבא ארצות הברית, למעט תפקידי לחימה בודדים כמו יחידת 'אריות הים'. צבא ארצות הברית לא התאים את סרגל המאמצים. הוא קבע רף וכל מי שיעבור אותו - יתקבל. זה לא בהכרח מה שמתאים לצה"ל", סיכם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully