נתניהו: "מצפים שהנשיא הנבחר בארה"ב ידע לטפל בסכסוך במו"מ ישיר"

ראש הממשלה התייחס בפתח ישיבת הממשלה לבחירות בארה"ב, ואמר כי מצופה ממנו או ממנה לשמור על העיקרון שלפיו "את הסכסוך הישראלי פלסטיני ניתן לפתור רק באמצעות משא ומתן ישיר, ולא באו"ם"

06/11/2016
עריכה: שניר דבוש

(נתניהו ואבו מאזן בעצרת הכללית של האו"ם, אוגוסט)

עוד בוואלה!

טמנאוולין: מהגבעה בסקוטלנד לראש טבלת המכירות

בשיתוף ויסקי טמנאוולין

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה לבחירות לנשיאות ארצות הברית, ואמר כי הוא מצפה מהנשיא הנבחר - בין אם יהיה זה דונלד טראמפ ובין אם זו תהיה הילרי קלינטון - כי יעסוק בפתרון הסכסוך רק באמצעות משא ומתן ישיר. זאת, בהתייחס לניסיונות שונים בחודשים האחרונים להביא את ישראל והפלסטינים לשולחן המשא ומתן, בין היתר במסגרת יוזמת השלום הצרפתית. כמו כן, הסוגיה שמעסיקה את ישראל בנושא היא אם נשיא ארצות הברית ברק אובמה יבחר להטיל את הווטו המסורתי על הצעה שעשויה לבוא מצד הפלסטינים באו"ם, או שעם תום כהונתו ולאחר חתימת הסכם הסיוע עם ישראל יבחר לפעול אחרת.

"מי שלא ייבחר, הנשיא החדש, הנשיאה החדשה, אני משוכנע שיחסי ישראל ארצות הברית - שהם איתנים וחזקים - לא רק שיישארו כאלה, הם יוסיפו להתחזק", אמר נתניהו. "אנחנו מצפים גם שארצות הברית תישאר נאמנה לעיקרון שהיא קבעה במשך שנים רבות, שאת הסכסוך הישראלי פלסטיני ניתן לפתור רק באמצעות משא ומתן ישיר וללא תנאים מוקדמים, ולא בהחלטות של האו"ם או מוסדות בינלאומיים אחרים. הברית עם ארצות הברית היא הברית הראשונה, היסודית ביותר, החשובה ביותר, מכל מערכות היחסים שיש לנו, כך זה היה וכך זה יישאר".

"משוכנע שיחסי ישראל-ארה"ב יוסיפו להתחזק". נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקר(צילום: פול צלמים, אמיל סלמן, הארץ)
"הברית עם ארה"ב היא החשובה ביותר, וכך תישאר". נתניהו וקלינטון(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, קובי גדעון, לע?מ)

כפי שפורסם בוואלה! NEWS בספטמבר, אחרי שאובמה הבטיח את ביטחונה של ישראל בהסכם הסיוע הנדיב ביותר בהיסטוריה חוששים בכירים בירושלים כי הוא יתפנה למשימה אחת אחרונה וינסה לקצור הישג בתחום שבו די כשל. מה שכבר זכה להגדרה שגורה כ"הפתעת נובמבר", מתאר תרחיש שבו בתקופת הביניים שבין הבחירות בנובמבר לכניסה של הנשיא החדש לבית הלבן, ירגיש אובמה משוחרר מכבלים פוליטיים ויוכל להתקדם עם מעשה אחרון שיתווה מורשת בנושא הישראלי-פלסטיני.

בחודשים האחרונים עוסקים בכירים ישראליים ואמריקניים במיפוי האפשרויות העומדות בפני אובמה לאותו אקורד סיום. כרגע, המסלולים המרכזיים שעל הפרק הם שניים: נאום נשיאותי שיפרט את הפרמטרים שלפיהם ארצות הברית סבורה שהסכסוך צריך להתיישב, או מהלך במועצת הביטחון. ארצות הברית יכולה ליזום החלטה כזו בעצמה, או לתמוך בהחלטה שייזום גורם אחר במועצה. ההחלטה יכולה להיות גינוי להתנחלויות, או דרמטית יותר – כזו שתניח הצהרה ברורה על נושאים כמו גבולות, ביטחון, פליטים וירושלים לסיום הסכסוך.

נתניהו וטראמפ(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית)
ייתן אקורד סיום? אובמה(צילום: GettyImages)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully