"היערכות של גדוד": כך מתמודדים כוחות הביטחון עם עונת המסיק הנפיצה

במנהל האזרחי, במשטרה ובצה"ל נאלצים לעסוק בפעילות חקלאית באזור השומרון, כשרק בחודש האחרון אירעו לפחות 6 תקיפות פלסטינים וגניבות זיתים: "אלה חקלאים, הם לא צריכים לעבוד מול צבא". המתנחלים טוענים: המסיק משרת את הטרור

02/10/2016
צילום: מאצ'י הוף וארגון "יש דין", עריכה: ניב מעוז

(בווידאו: מתנחלים תועדו מנסים לגנוב זיתים מפלסטינים, החודש)

עוד בוואלה!

ארוחה שלמה בסיר אחד: תבשיל צ'ילי קון קרנה על מדורה בשטח

וואלה! רכב בשיתוף דאצ'יה

במהלך עונת מסיק הזיתים בגדה המערבית, שהחלה רק לפני כחודש, אירעו כבר לפחות שישה מקרים של תקיפת מוסקים פלסטינים על ידי מתנחלים או גניבת זיתים מעציהם. נדמה כי רק בגדה, עניין שאמור להיות חקלאי ותו לא מעסיק את כוחות הביטחון ברמה שכזו, כאשר הצבא, המנהל האזרחי ומשטרת ישראל נאלצים להתמודד עם אירועי אלימות הקשורים בנושא באופן תדיר.

סגן-אלוף בהג'ת מרעי, ראש מנהלת התיאום והקישור של המנהל האזרחי (מת"ק) בשכם, הסביר כי "גזרת גב ההר היא גזרה לא רק מורכבת, אלא גם מיוחדת. כל האזור רווי בעצי זית, גם בסמוך להתנחלויות באזור, ואכן הדבר מורכב". לדבריו, "יחד עם כוחות הביטחון אנחנו נערכים בצורה טובה מאוד כמה חודשים לפני עונת המסיק על מנת להכין את כל הכוחות שמתעסקים עם הסוגיה כדי שכל החקלאים יוכלו להגיע עד לעץ האחרון".

עוד בוואלה! NEWS:
שלושה שוטרי מג"ב נפצעו קל בפיגוע דריסה בגוש עציון; המחבל נורה למוות
המאבק בדאעש בסיני: צבא מצרים מתגבר כוחות ליד הגבול עם ישראל
ניצלה מירי - באותו כביש שבו נרצח בעלה לפני 15 שנה בפיגוע

חקלאים קוטפים זיתים ליד חוות גלעד, החודש(צילום: מערכת וואלה! NEWS, זאכריה סעדה, רבנים למען זכויות אדם)

"המסיק הוא אירוע שמשלב עבודה חקלאית עם מורכבות ביטחונית ומעורר הרבה מאוד אמוציות אצל שני הצדדים", הוסיף סגן מפקד חטיבת השומרון, סא"ל חנן אביאל. לדבריו, "עצם הקרבה לא נורמלית. בדרך כלל הפלסטינים לא נכנסים ליישובים, ופתאום יכול להיות מסיק שהוא ממש סמוך לבתי יישוב. זה גורר הרבה פעמים מתיחות".

המנהל אזרחי עורך ברחבי הגדה יותר מ-600 תיאומים בין בעלי החלקות הסמוכות להתנחלויות לבין תושבי האזור. מתוכם בגזרת שומרון, הגזרה החמה ביותר בשנים האחרונות בתקופת המסיק, מבצע המנהל כ-80 תיאומים. כחלק מפעילות ההכנה למסיק מסומנים אזורי החיכוך הנפיצים, יצהר, חוות גלעד, גבעת רונן ואש קודש, ובהם מתמקדים הכוחות במיוחד.

לדברי סא"ל חנן אביאל, הגישה הטובה ביותר לטפל במורכבות בשטח היא שקיפות. "אם כל הגורמים הרלוונטיים מכירים את הרגישות מראש, זה כבר מצמצם את החיכוך". לדבריו, "אנחנו שקופים מול שתי האוכלוסיות, היהודית והפלסטינית. אנחנו חזקים מאוד באכיפה גם אל מול כוחותינו. גם אם חייל שוגה ומבצע פעולה לא מתאימה, אנחנו מבהירים לו שזו לא הדרך".

אביאל הדגיש כי בנוסף לכך, "ישנן חלקות שכבר מצויות במחלוקת, ושיאה בא לידי ביטוי בעונת המסיק. לכן, אנחנו שם כדי לוודא שמי שצריך למסוק - מוסק, ומי שלא צריך למסוק - לא מוסק". לטענתו, "בסוף, מדובר בחקלאים, זו לא סיטואציה רגילה, הם לא צריכים לעבוד מול צבא. חקלאי שיש לו זיתים, צריך לבוא ולמסוק. חקלאי בגליל לא מתאם עם הצבא".

"חקלאי בגליל לא מתאם עם הצבא". מסיק זיתים בגדה, החודש(צילום: מערכת וואלה! NEWS, זאכריה סעדה, רבנים למען זכויות אדם)

הוא הסביר כי ההיערכות הנרחבת לעונת המסיק דורשת "פחות או יותר סדר גודל של גדוד נוסף, כדי שהעונה תעבור כמו שצריך". לדבריו, "צריך לומר שעם כל המורכבות של הדבר הזה מעטים המקרים שבהם חקלאי לא מגיע לכל העצים שלו".

עם זאת, במסיקים האחרונים נרשמו כמה אירועים שבהם חיילים עמדו מנגד ולא מנעו את פגיעה ברכוש החקלאים. באחד האירועים החיילים אף גירשו מוסקים מהשטח שלהם ללא צורך, ובכך פגעו ביבול. לדברי סא"ל חנן אביאל ההנחיות ברורות ומקרים כאלו מטופלים בהתאם. "ההנחיה שלנו לכלל הכוחות הלוחמים היא שיש להם אחריות. אין מצב שקצין או חייל יושב בצד באירוע חיכוך. אני מבהיר להם את זה באופן אישי בפקודות ובהנחיות. יש להם סמכות לעכב ולמנוע עימותים עד להגעת המשטרה, וכך הם עושים".

"בעל הקרקע לא רוצה להתלונן כי הוא לא מאמין שזה יועיל"

בשעה שהגיע לשטח חקלאי המצריך תיאום בסמוך להתנחלות אלון מורה, חקלאי ניגש אל סא"ל בהג'ת מרעי והתלונן בפניו על נזק שנגרם לעציו. לדבריו, לפני שהגיע לשטח באמצעות מסוק, על פי התיאום, חלק מהזיתים כבר נקטפו ונגרם למטע נזק עם עדר שהיה במקום. לטענתו, מתנחלים עמדו מאחורי הנזק.

המתנחלים טוענים כי המסיק משרת את הטרור. המאחז חוות גלעד(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

"קצין התשתיות שלנו כבר אסף את פרטי האירוע, אבל במקרה הזה בעל הקרקע לא רוצה להגיש תלונה כי לדבריו הוא לא מאמין שזה יועיל", הסביר מרעי. "הנחינו אותו להגיש למשטרה הפלסטינית את התלונה ואנחנו כבר ניקח את זה משם". באותה נשימה הוסיף מרעי כי בנוגע לפגיעה במסיק או במוסקים נרשמה דווקא ירידה. "יש פה למידה. אנחנו עושים את מה שצריך כדי למנוע אירועים נוספים ומתחקרים כדי להשתפר. אין אירוע שהגיע מהחקלאים ולא טופל".

"אם מתיישב מנסה לפגוע במוסק אנו מפעילים את משטרת ישראל. חשוב לציין שכמות האירועים מאוד קטנה והיא הולכת וקטנה במהלך השנים האחרונות", הוסיף אביאל. "אם בעבר היו אירועים קשים מאוד של כריתת עצים ופגיעה במוסקים, השנה לא נתקלנו בתופעות האלה, ושתי האוכלוסיות מבינות את כללי המשחק ופועלות על פיהם".

המתנחלים מצדם טוענים כי המסיק משרת את הטרור הפלסטיני באזור. כזכור, בשנה שעברה בוצע פיגוע בגוש עציון בחסות המסיק, לאחר שפלסטיני ניצל את מעבר החקלאים, דקר חייל ופצע אותו. חשוב לציין כי מדובר באירוע יחידי ולדברי ראש מת"ק שכם לא מדובר במגמה.

"נותנים לנו שבוע כדי לקטוף, זה לא מספיק". עצי זית ביהודה ושומרון(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

"אנחנו מכירים את החקלאים שמגיעים למסוק. יש מקרים שבהם מגיעים מתנדבים לסייע להם, ויש מקומות שצריך לעשות בהם בידוק. ככלל, אנחנו לא מזהים כוונה לאסוף מידע כזה או אחר או לפגוע", אמר מרעי. "אולם, צריך לומר שיש גורמים אחרים שיכולים לנצל זאת למטרות פיגוע. פה הערנות של כוחות הביטחון משחקת תפקיד משמעותי".

אחמד חוסן, אחד המוסקים במקום, מציין כי למשפחתו 14 דונם של זיתים באזור. לדבריו, התיאום עובד טוב אבל עדיין יש קשיים ובעיות. "נותנים לנו כשבוע בכל שנה כדי לקטוף את הזיתים. כשיש מתנחלים הצבא מגיע ומגנים עלינו. הבעיה היא שבימים שאנחנו לא נמצאים כאן אנו רואים שחלק מהזיתים כבר נגנבו, והכבשים של המתנחלים מגיעים לפה ופוגעים ביבול", סיפר. "בנוסף, שבוע זה לא מספיק. צריך לטפל באדמה כל הזמן. אנחנו מקווים שתהיה האפשרות להיכנס יותר".

לאור טענה זו אומר סא"ל מרעי כי "יש עונות דלות יבול וזה לא קשור להגעת החקלאי לחלקה שלו והשנה היא שנה דלת יבול. בגדול, החקלאי יכול להגיע לכל חלקה מתי שהוא צריך, אבל במקומות הדורשים תיאום זה מורכב יותר. זה גם האינטרס הפלסטיני, לתאם את ההגעה של החקלאים ולמנוע חיכוכים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully