וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חשיפה: "תלונה חסויה ושמות עדים נגד הרב הראשי של צפת הודלפו לידיו"

10.10.2016 / 11:22

מסמכים שהגיעו לידי וואלה! NEWS חושפים לכאורה כי תלונה שהוגשה ליחידה לחקירות הונאה בגין התנהלות לא תקינה של הרב שמואל אליהו, הגיעה לידי הרב. מח"ש בודקת את הטענות, אך טרם נפתחה חקירה

הרב שמואל אליהו, רבה של העיר צפת בכנס של ראשי ערים על עתידן היהודי של הערים המעורבות, אפריל 2011. נמרוד סונדרס
הרב שמואל אליהו/נמרוד סונדרס

תלונה שהוגשה נגד הרב שמואל אליהו, הרב הראשי של צפת, והכילה חומרי חקירה חסויים, לרבות שמות של עדים ואחרים שעשויים לסייע לחקירה, הודלפה לכאורה מיאח"ה (היחידה הארצית לחקירות הונאה) והגיעה לידי הרב עצמו – כך עולה ממסמכים שהגיעו לידי וואלה! NEWS. מח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) במשרד המשפטים בודקת את הטענה להדלפה, אך טרם פתחה בחקירה.

התלונה המדוברת מקורה בפרשת "הרב המוכר מהצפון", שהתפוצצה ביולי 2015. טענות על עבירות מין שביצע הרב עזרא שיינברג, ראש ישיבת אורות האר"י, הובילו להגשת כתב אישום חמור נגדו. כתב האישום, שהוגש על ידי פרקליטות מחוז צפון, ייחס לרב שיינברג עבירות אינוס, מעשי סדום ומעשים מגונים ב-12 נשים. מעשים אלה בוצעו לכאורה כשאותן נשים הגיעו אליו לשיעורי הנחיה או טיפולי הרפיה רוחניים.

בשיחות עם מקורביו טען הרב שיינברג כי הרב אליהו, הוא ששלח את רוב הנשים שנפגעו לכאורה להגיש נגדו תלונה במשטרה, ולמעשה "תפר" לו את התיק. הרב הנאשם מנה שני מניעים מרכזיים המבססים לדבריו את טענתו; ראשית, האהדה הרבה שצבר הרב שיינברג בקרב תושבי צפת בפרט ובציונות הדתית בכלל, דבר שלכאורה עורר את קנאתו של הרב אליהו ואיים על מעמדו; שנית, סירוב שיינברג לשתף פעולה עם מה שכינה "ההתנהלות הבלתי תקינה של הרב אליהו עם כספי ציבור בעמותות, לרבות ב'עמותת בית העלמין העתיק בצפת'", שאליהן הוא קשור מתוקף תפקידו.

לקריאה נוספת:
בעקבות פרשת המין בצפון: בציונות הדתית קראו לנסח קוד אתי לרבנים
החוקרות שהפלילו את הרב שיינברג: "הוא כמו אלוהים למתלוננות"
הרב מצפת הואשם בעבירות מין: "תקף נשים ב'אישור רבנים'"

כתב אישום נגד הרב שיינברג, נצרת, יולי 2015. ערן גילווארג
הואשם בעבירות מין ב-12 נשים. הרב שיינברג/ערן גילווארג

בנובמבר 2015, שלושה חודשים אחרי שהואשם הרב שיינברג, הגיש סנגורו, עו"ד מנחם רובינשטיין, תלונה נגד הרב אליהו, שאותה מיען למפקד להב 433 ניצב רוני ריטמן, בדבר אותה התנהלות בלתי תקינה בכספי עמותות. במכתב התלונה טען עו"ד רובינשטיין כי הרקע להגשת התלונה הוא פגישה שהתקיימה שבועיים קודם לכן בינו לבין פרקליטות מחוז צפון, המייצגת את המתלוננות בשם המדינה, על "חשדות שהובאו בדבר מעורבות בלתי חוקית של הרב אליהו".

עו"ד רובינשטיין הוסיף כי בפגישה "סוכם כי חשדות בדבר הסתרת חומר ראיות, הדחת עדים וכדומה ייחקרו בהוראת פרקליטות מחוז צפון". עו"ד רובינשטיין ציין כי באותה פגישה סוכם עוד כי התלונה על התנהלות בלתי תקינה בכספי ציבור בעמותת בית העלמין תישלח ישירות למפקד להב 433. ניצב ריטמן העביר את התלונה ליאח"ה וזו העבירה בתורה את התלונה למחלק הונאה צפון, היחידה שחקרה את פרשת שיינברג.

חצי שנה מאוחר יותר, במאי 2016, הופתע עו"ד רובינשטיין לקבל מכתב זועם מהרב שמואל אליהו. "הנידון: תלונתך כלפיי ביחידה להב 433", כתב הרב אליהו בראש המכתב, הנושא את הלוגו של הרבנות הראשית לצפת, בו הביע הרב הראשי של העיר את זעמו וציטט משפטים שלמים שהסנגור כתב בתלונה החסויה שהגיש ללהב 433 בצירוף שמות של עדים שעשויים לסייע בחקירת התלונה.

sheen-shitof

פתרון עוצמתי לכאב

טכנולוגיה מהפכנית לטיפול בכאבים אושרה ע"י ה-FDA לשימוש ביתי

בשיתוף Solio
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
אין תמונה/מערכת וואלה!, צילום מסך

"הגיע לידיי מידע כי פנית בתלונה כלפיי ביחידה להב 433 ובה התלוננת עליי בהקשר של עמותת בית העלמין העתיק, וכתבת: 'מתגלגלים בעמותה זו כספים בהיקפים של מאות מיליוני שקלים ואף מעבר לכך'", ציטט הרב אליהו את הדברים שכתב עו"ד רובינשטיין בתלונה שהגיש ליאח"ה. "לדבריך, אני 'מעביר כספים שלא כדין בהיקפים של מיליוני שקלים בכל העברה לעמותות ולגופים נעלמים. זוהי פעילות האוחזת בקרבה סכומים בהיקף מדהים'", הוסיף.

בהמשך הכחיש הרב אליהו את הדברים בתוקף, וכתב: "לו היית פונה ליועץ המשפטי של משרד הדתות הוא היה אומר לך כי בבדיקה שהם ערכו הוברר שאין פעילות במאות מיליונים ואף מעבר לכך ואין שום עבירה מוסרית או פלילית בהתנהלות העמותה". בהמשך התייחס הרב אליהו לרשימה החסויה שהעביר עו"ד רובינשטיין ללהב 433 ובה שמות העדים ואנשי המפתח שעשויים לסייע בחקירה. "עוד ציינת שמות של אנשים ששותפים ל'פשעים החמורים' שלי (כשבדרך כלל אתה טועה בהגיית שמותיהם או בתיאור תפקידם)", הוסיף הרב אליהו.

פשיטה לילית של המשטרה על נמל אשדוד, מרץ 2015. חטיבת דובר המשטרה
להב 433/חטיבת דובר המשטרה

בעקבות דבריו של הרב אליהו הגיש עו"ד רובינשטיין, סנגורו של הרב שיינברג, תלונה במח"ש בגין הדלפה. לאחר מכן, בחודש שעבר, שיגר מכתב לסגן מנהל מח"ש שבו הפציר בו לחקור במהירות את התלונה. במכתב הוא הדגיש את החשיבות בקיום חקירה מהירה, לנוכח ההליך המשפטי בעניינו של הרב שיינברג, המתנהל בדלתיים סגורות בבית המשפט המחוזי בנצרת.

"הובא לידי מידע בדבר קשר בין הרב שמואל אליהו לבין מי מאנשי צוות החקירה שגרם לכך כי הרב אליהו היה מעודכן אונליין בחקירה, בנעשה ובקורות אותה, כולל ולרבות בתוכן עימותים שנערכו, הודעות שנגבו, עדים נוספים שיש לגבות מהם עדות וכדומה", כתב עו"ד רובינשטיין במכתב ששיגר לסגן מנהל מח"ש. "כיוון שעניין התלונה הוא חלק בלתי נפרד מההליך המשפטי התלוי ועומד בבית המשפט המחוזי בנצרת, ישנה חשיבות רבה לקידום חקירתכם. כל זאת משום שאם יתברר מי הדליף את המסמך לרב אליהו מקרב יחידת הונאה צפון, עלולים להתברר חשדות לביצוע מעשים נוספים של הדחת עדים, תיאום גרסאות עדים ושיבוש הליכי חקירה ומשפט. מעשים, שיכול שבוצעו על ידי מי מחוקרי מחלק הונאה זה".

חודש אחרי, עו"ד רובינשטיין טרם זכה למענה למכתבו. "בהתאם לזימון של מח"ש, בחודש אוגוסט הגעתי למשרדי המחלקה ונתתי עדות מפורטת שהתפרסה על ארבעה עמודים על כל הדברים. גם פה נראה לי שהחקירה נמרחת", אמר עו"ד רובינשטיין בשיחה עם וואלה! NEWS. "הציטוטים של הרב אליהו תואמים אחד לאחד את הציטוטים שאני כתבתי בתלונה. איך אתם נותנים לו לראות את התלונה?", תהה הסנגור. "התחושה היא שלא רוצים לחקור. יתרה מכך, מדליפים לחשוד את תוכן התלונה נגדו, כולל את שמות העדים המופיעים בעמודים 2 ו-3 והציטוטים המופיעים בעמוד הראשון. כלומר יחידת משטרה מקבלת תלונה עם הפנייה לאנשים שצריכים לחקור אותם, ובמקום לחקור אותם, הם מראים להם את התלונה. מה יש יותר מזה לסיכול חקירה?", תמה עורך הדין.

הרב אליהו בתגובה: "טענת ההדלפה הזויה"

מהמחלקה לחקירת שוטרים במשרד המשפטים נמסר בתגובה: "התקבלה תלונה והיא נבדקת כמקובל". במענה לשאלת וואלה! NEWS אם נפתחה חקירה בנושא, השיבו במח"ש בשלילה. תגובה לטענות של עו"ד רובינשטיין בדבר "מריחת החקירה" טרם נמסרה.

הרב הראשי לצפת שמואל אליהו מסר בתגובה: "אדון רובינשטיין העליל כי הרב שיינברג גילה מעילת ענק בכספי ההקדש. וכדי להסתיר את דבר המעילה, טפלנו עליו אני וכל 13 הנשים המתלוננות עלילת שווא. הטענה הזו היא הזויה כי לא הגיוני ש-13 נשים יתלוננו בשקר בשבילי על אונס וניצול מיני, במיוחד שאת חלקן לא פגשתי מעולם ואת חלקן האחר אני לא מכיר כלל".

לדבריו, "מר רובינשטיין לא הצליח להביא בדל ראיה להאשמות הללו, שנאמרו גם בבית המשפט. אבל הוא צריך להצדיק את מאות אלפי השקלים שהוא גובה מהלקוח שלו, וזו אחת הדרכים. לצערו הרב, רואי חשבון של משרד הדתות בדקו את כל חשבונות ההקדש אחד אחד, כנראה בגלל תלונתו, ולא מצאו שם שום מעילה. בזה נסתם הגולל על כל טענותיו ההזויות. גם טענת ההדלפה הזויה לפחות כמו הטענות הראשונות שלו. האם המשטרה לא צריכה לעמת אותי עם התלונות שלו?".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    5
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully