פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "דם נשים אינו זול": כאלף מפגינים בלוד נגד רצח נשים במגזר הערבי

   ההפגנה, שבה נרשמה נוכחות גבוהה של גברים, מתקיימת על רקע רצח דועאא אבו שרח מחוץ לאולם אירועים בעיר בשבוע שעבר. "כ-40 נשים נרצחו ב-20 השנים האחרונות ברמלה לוד. רוב המקרים לא מפוענחים - ולנו נמאס מזה"

   "דם נשים אינו זול": כאלף מפגינים בלוד נגד רצח נשים במגזר הערבי

   כאלף בני אדם השתתפו היום (שישי) בהפגנה בלוד נגד רצח נשים. זאת, בעקבות הרצח האחרון בעיר שאירע בשבת שעברה, אז נורתה למוות דועאא אבו שרח בת ה-32 לנגד עיניהם של ארבעת ילדיה מחוץ לאולם שמחות. במהלך ההפגנה דיברה אחותה של אבו שרח, שימא, שביקשה לצאת נגד אוזלת ידה של המשטרה במניעת אלימות במגזר הערבי.

   מארגני המחאה הם עמותת נעם – נשים ערביות במרכז, והוועד העממי בלוד ורמלה. המפגינים מוחים נגד המשטרה שלא שומרת על הנשים ומותירה אותן ללא תחושת ביטחון. המפגינים קוראים "הדם של נשים לא זול".

   השוני בהפגנה זו מקודמותיה הוא גם במספר הרב של המשתתפים וגם בנוכחות הגבוהה של גברים במקום. מארגני המחאה מקווים שהמסר יחלחל בחברה הערבית אך גם בקרב רשויות הרווחה והמשטרה.

   לקריאה נוספת:
   הרצח בלוד: הוארך מעצר הגרוש של הנרצחת; אחיה שוחררו למעצר בית
   התפתחות דרמטית בחקירת הרצח בלוד: שלושה חשודים נוספים נעצרו
   "הילדה צרחה: 'הרגו את אימא'": משפחת הנרצחת מלוד דורשת תשובות

   הפגנה נגד רצח נשים בלוד 30 ספטמבר 2016 (מערכת וואלה! NEWS , האגודה לזכויות האזרח)
   מספר משתתפים גדול ביחס להפגנות קודמות. משתתפי המחאה בלוד, היום (צילום: האגודה לזכויות האזרח)

   "ההפגנה הגיעה אחרי שרשרת מחאות מול משטרת לוד", סיפרה סמאח סלאימה, מייסדת עמותת "נעם" ומרכזת פרויקט המאבק באלימות בחברה. "מאז הרצח כל יום עמדנו מול המשטרה. רצינו לחתום את השבוע בעצרת גדולה".

   לדבריה של סמאח, המנהלת את פרויקט המאבק באלימות ופשיעה בחברה הערבית של עמותת "סיכוי", "מלא אנשים יצאו לרחובות יחד עם קרובי המשפחה של המנוחה ודרשו לעצור את הרוצחים. זו לא בקשה מוגזמת. כ-40 נשים נרצחו ב-20 השנים האחרונות ברמלה ובלוד, שבע מהן רק בשנה האחרונה. רוב המקרים לא מפוענחים ולנו נמאס מזה".

   סלאימה טענה כי "מצד אחד לא עוצרים את הרוצחים ומצד שני שואלים למה יש אלימות בחברה הערבית. המשטרה והמדינה צריכות להשקיע בביטחון החברה הערבית ולקחת את חיינו ברצינות".

   הפגנה נגד רצח נשים בלוד 30 ספטמבר 2016 (מערכת וואלה! NEWS , עמותת נעם - נשים ערביות במרכז)
   "צריך לקחת את חיינו ברצינות". ההפגנה בלוד, יום (צילום: עמותת נעם - נשים ערביות במרכז)

   ביום שלישי האחרון הוארך בתשעה ימים מעצרו של לי מוחמד עליוה בן ה-52, בעלה לשעבר של אבו שרח, בחשד למעורבות ברצח. בית המשפט האריך בתשעה ימים גם את מעצרו של חשוד אחר בפרשה, בנו של הגרוש, בן 25. אחיה של הנרצחת, בני 19, 24 ו-36, שנעצרו אף הם במסגרת החקירה, שוחררו למעצר בית לבקשת המשטרה. במשטרה מעריכים כי הרוצח טמן לאבו שרח מארב וירה בה מטווח קצר בעת שנהגה ברכבה. הרצח מגיע על רקע גירושים קשים מבעלה לשעבר, שלדברי אחיותיה של אבו שרח לא אפשר לה לראות את ילדיה – בן 12, בת עשר, בת חמש ובת ארבע.

   (עדכון ראשון: 17:10)

   דועאא אבו שרך, שנרצחה סמוך לאולם אירועים בעיר לוד. ספטמבר 2016 (מערכת וואלה! NEWS , אור רביד, באמצעות סמארטפון של וואווי – Huawei)
   ההערכה שהרקע לרצח הוא גירושיה. אבו שרח עם אחיותיה