"הילדה צרחה: 'הרגו את אימא'": משפחת הנרצחת מלוד דורשת תשובות

יומיים לאחר שנרצחה ליד אולם שמחות בלוד לעיני ארבעת ילדיה, משפחתה של דועאא אבו שרח מנסה לאסוף את השברים. עיקר הזעם הוא על המשטרה, שעצרה את אחיה אף שהמשפחה מצביעה על יחסים אלימים דווקא עם הגרוש שלה. "כשיהודייה נרצחת, באותו היום מביאים את הרוצח"

אור רביד ודב גיל-הר
25/09/2016
צילום: מאצ'י הוף ואור רביד, עריכת וידאו: ניר חן.

ריאיון עם סמאח סלאמה מנהלת את פרויקט המאבק באלימות בחברה הערבית של עמותת "סיכוי", לאולפן וואלה! NEWS

עוד בוואלה!

אייפון 13, נינג'ה גריל ודייסון: כבר שמעתם על מסיבת המתנות של חצי חינם?

מערכת וואלה! בשיתוף חצי חינם

יומיים לאחר רצח דועאא אבו שרח, שנורתה לעיני ארבעת ילדיה מחוץ לאולם שמחות בלוד, אחיותיה מנסות לאסוף את השברים וקוראות למשטרה לפענח את הרצח, שככל הנראה הרקע לו הוא סכסוך משפחתי. "מצאתי את הילדה צורחת ברחוב: 'הרגו את אימא שלי'", סיפר סמאח, אחותה של דועאא. "למה נרצחה, כי היא יפה? כי אישה טובה? אימא טובה שרצתה להיות עם הילדים שלה?".

דועאא נרצחה ברקע גירושים קשים מבעלה לשעבר, אשר לדברי אחיותיה לא אפשר לה לראות את ילדיה – בן 12, בת עשר, בת חמש ובת ארבע. עד כה המשטרה עצרה ארבעה חשודים, שלושה מהם אחיה של הנרצחת, שלדברי בנות המשפחה, חפים מפשע. "למה עצרו את האחים שלי, כדי שהשוטרים יגידו שהם עצרו מישהו? לאף אחד אין תשובות, העיקר שיהיה כתוב בכותרת שנתפסו ארבעה גברים. המשטרה לא עשתה את העבודה. צעדנו לתחנה באמצע הלילה, שייתנו תשובות".

"כשיהודייה נרצחת, באותו היום מביאים את הרוצח". דועאא ואחיותיה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, אור רביד, באמצעות סמארטפון של וואווי – Huawei)
הרוצח העיף את הילדות, משך את הראש שלה וירה כדור אחד מעל האוזן. הבן ישב מאחור והילדות מחוץ לאוטו, רואות איך רוצחים את אימא שלהן"

שימאא, אחות נוספת של דועאא, התייחסה לרצח אחותה כחלק מתופעה נרחבת של רצח נשים. "מאה נשים נרצחו על 'כבוד המשפחה' בלוד, ועד היום לא מצאו את הרוצחים. המשטרה צריכה למצוא את הרוצח שמסתובב חופשי במקום לעצור את אחים שלי, שבמקום להתאבל ולבכות על אחותם שנרצחה, לוקחים אותם עם אזיקים למעצר", אמרה. "כשיהודייה נרצחת, באותו היום מביאים את הרוצח. אצלנו לא רק רצחו את אחותנו, גם עצרו את האחים שלנו. נעשה הכול כדי לשמור על הילדים שלה".

אביה של דועאא, עימאד, סיפר לוואלה! NEWS את מה ששמע מילדיה על האירוע. "הגיעו אלמונים לבושים בשחור עם כיסוי ראש וכפפות וירו בה. הבן הגדול שלה ראה משהו חשוד בדרך ודועאא לא הספיקה לסגור את הדלת. הרוצח העיף את הילדות, משך את הראש שלה ושם ירה לה כדור אחד מעל האוזן, זה הריגה מוחלטת", סיפר. "הבן הגדול יושב במושב האחורי ורואה הכול, הילדות מחוץ לאוטו, רואות איך רוצחים את אימא שלהן. עברו יומיים מאז הרצח, ויומיים שהילדים שואלים איפה אמא".

זירת הרצח ביום שישי(צילום: ספק 500, אבי אשכנזי באמצעות וואווי)

עימאד התייחס גם הוא למערכת היחסים של דועאא עם הגרוש שלה, וסיפר על יחסים שלוו בשתלטנות ואיומים. "דועאא והגרוש שלה לא היו ביחסים טובים לפני שהתגרשו. היו עליה איומים, ולאחר שהתגרשו האיומים ירדו. אני רוצה שיזכרו מדועאא שהיא אהבה את החיים, שמחה מאוד. לא פעם לחצתי עליה שתסיים את הנישואים הקשים האלה", סיפר. "אני כועס על המשטרה. ידעו שדועאא הייתה מאוימת ולא פעלו כראוי".

"הילדים לא מפסיקים לשאול איפה אימא". דועאא וילדיה(צילום: מערכת וואלה!, אור רביד, באמצעות סמארטפון של וואווי – Huawei)
"במציאות הזאת, זו הופכת להיות משימה פשוטה להעניש אישה שאומרת לא"

סמאח סלאמה, מייסדת עמותת "נעם" – נשים ערביות במרכז – ומנהלת את פרויקט המאבק באלימות בחברה הערבית של עמותת "סיכוי", התייחס בריאיון לאולפן וואלה! NEWS למקרה הרצח של דועאא. אתמול הופץ ברשתות החברתיות פוסט שכתבה סמאח, שעבדה עם דועאא בתור עובדת סוציאלית, ובו הביעה את הזעם והתסכול מהיחס לנשים במגזר ומהכאב על מותה. "מזוויע במיוחד לדעת שאנחנו טרף קל לסוחרי הנשק וגברים אלימים. כל אחת שנלחמת על החירות שלה יכולה לשלם את המחיר על הדבר הזה. יש חצי מיליון נשים ערביות במדינה הזאת ומציאות חיי לא שונה ממציאות חייהן. זה מאבק יומיומי על הדברים הקטנים. יש נשים מצליחות יותר ויש נשים שבאות ממשפחות מחבקות, כמו המשפחה של דועאא. הייתה לה משפחה שעמדה מאחוריה כשהייתה במערכת זוגיות מאוד אלימה, והחליטה לקום ולעזוב", אמרה.

"המלחמה שלנו היא לא נגד הגברים הערבים, אם כי יש לנו בעיה קשה עם מנטליות מסוימת שאנחנו רואים שהיא משתנה - אבל מי שנאחז בה הוא קומץ קטן של גברים שהם מאוד אלימים ולא מקבלים את החירות והחופש שהנשים מבקשות. במציאות הזאת, יחד עם עוני והתפשטות הפשע ומעגל האלימות, יחד עם הזמינות של הנשק הבלתי חוקי, זו הופכת להיות משימה פשוטה להעניש אישה שאומרת לא".

  • לוד
  • רצח
  • רצח נשים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully