ערב הסעודית: אלפי אנשים חתמו על עצומה נגד אפליית נשים

העצומה קוראת לסיום מערכת הפטרונות במדינה, המונעת מנשים לטייל, לעבוד, להתחתן ולקבל טיפול רפואי ללא אישורו של גבר. לפי יוזמי העצומה, מנהיגי דת רבים במדינה כבר חתמו עליה והכריזו כי "לא מדובר בחוק דתי"

סוכנויות הידיעות
"הנושא הזה לא מפריע רק לנשים". סעודיות בריאד ביום העצמאות למדינה (צילום: רויטרס)

אלפים בערב הסעודית חתמו על עצומה הקוראת לממשלה לבטל את מערכת הפטרונות במדינה, המונעת מנשים, בין היתר, לטייל, להתחתן, להשתחרר מהכלא ולעיתים גם לעבוד או לקבל טיפול רפואי, ללא אישורו של גבר. "צריך להתייחס אלינו כמו אל כל אזרח", אמרה ל"גרדיאן" הבריטי עזיזה אל-יוסף, שיחד עם אקטיביסטים נוספים, לחמה נגד מערכת הפטרונות במדינה במשך מעל לעשור. "הנושא הזה לא מפריע רק לנשים, הוא גם מפעיל לחץ רב על גברים נורמטיביים".

לפי החוק הסעודי, הגבר המשמש כפטרון, או אפוטרופוס, עבור האישה הוא בדרך כלל אביה או בעלה אם היא נשואה. אלמנות צריכות לעיתים קרובות לבקש את אישור ילדיהן אם אין גברים אחרים בגילן במשפחה. בשנים האחרונות, קולות מחאה הולכים וגוברים בערב הסעודית קוראים לבטל את המערכת, שמבוססת על פרשנות של החוק האסלאמי המופיע בקוראן.

עוד בוואלה! NEWS:
עשרות הרוגים ומיליונים מנותקים ממים: ההרס בחאלב במספרים
הלך הקאמבק? חמינאי ייעץ לאחמדינג'אד שלא להתמודד שוב לנשיאות
נפרדים מהמזומן: איראן תחל להשתמש לראשונה בכרטיסי אשראי

עוד בוואלה! NEWS

ארץ זבת חלב ודג: ברמונדי צרוב בחמאה על פולנטה ותרד

עז תלם
לכתבה המלאה
נשים סעודיות עושות קניות בבירה. האם בקרוב יוכלו לעשות זאת לבד? (צילום: AP)

הקמפיין החל לצבור תאוצה בקיץ האחרון, לאחר שארגון "משמר זכויות האדם" (HRW) פרסם דוח חריף נגד הסוגיה ואף הוליד את ההשטאג "אני הפטרונית של עצמי" שהתפשט במהרה ברחבי הרשת. בימים שקדמו לפרסום העצומה, כ-2,500 נשים שלחו מברקים ישירים למשרדו של המלך סלמאן, וביקשו ממנו לשים סוף לפטרונות. העצומה עצמה גייסה עד כה 14,682 חתימות, לאחר שקודמה בטוויטר.

לפי אל-יוסף, כמה מנהיגי דת בכירים במדינה חתמו גם הם על העצומה, כדי להפגין את אמונתם שהפטרונות אינה מגובה בידי החוק האסלאמי. "הם כולם הכריזו כי לא מדובר בדת, אלא בחוקי ממשלה, וכי יש לשנות אותם", אמר.

האופק האופטימי לשינוי: משבר הנפט

ממשלת ערב הסעודית הסכימה לבטל את הפטרונות במדינה פעמיים – ב-2009 וב-2013 – לאחר ביקורת מצד מועצת זכויות האדם של האו"ם בנושא. ואולם, אנשי דת בכירים במדינה עדיין מתנגדים למהלך. הממשלה יישמה מספר רפורמות שהקלו על נשים לעבוד, אפשרו מינוי נשים למועצת היועצים של המלך, ואפשרו לנשים לבחור ולהיבחר למועצות המקומיות. עם זאת, הרפורמות כללו הגבלות רבות ולא באמת הצליחו לשנות משמעותית את חייהן של הנשים הסעודיות.

עם זאת, אופק אופטימי לשינוי המדיניות המפלה בערב הסעודית מגולם בחזון המדינה לשנת 2030 שהוצג השנה בידי הממשלה. החזון הוא למעשה תכנית כלכלית שמטרתה להקטין את תלות המדינה בנפט, בין היתר על ידי שילוב נשים בשוק העבודה. העובדה שמספר הנשים שרוכשות השכלה גבוהה במדינה עולה משמעותית על הגברים מחזק את הצורך בשילובן במשק.

משפחת המלוכה דווקא תומכת ברפורמה. נשים מצביעות בבחירות המקומיות בערב הסעודית, דצמבר 2015 (צילום: AP)

חמיד חאן, חוקר משפט באוניברסיטת דרום קרוליינה שבארצות הברית, טוען כי אנשים רבים במשפחת המלוכה הסעודית דווקא פתוחים לרפורמה בנושא. עם זאת, לטענתו, אנשי דת בכירים במדינה – שאישורם הכרחי לבנייה מחדש של המערכת – מתעקשים בסירובם לשינוי ומעכבים את המהלך. "רבים במשפחת המלוכה, לא כולם אבל מספר משמעותי של אנשים, למעשה רואים את מערכת הפטרונות כמתישה", אמר.

לפי חאן, החוק נובע מפרשנות של המשפט האסלאמי המופיע בקוראן, שמגדיר לאילו גברים אסור להתחתן. חוקרים של תורת המשפט האסלאמי סברו בעבר כי על נשים להיות מלוות בידי פטרונים, שיגנו עליהם מפני כל גבר שלא מורשה להתחתן. אולם, מעבר לחוקים שמכתיבים תנאי נישואים, באף מדינה מוסלמית אחרת אין חוקים דומים לאלו שחלים בערב הסעודית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully