"הולכים להפיל את מדורו": מאות אלפים הפגינו בבירת ונצואלה

מנהיגי האופוזיציה אמרו כי לפחות מיליון מתומכיהם הפגינו נגד הנשיא ניקולאס מדורו, אותו הם מאשימים במשבר הכלכלי. מדורו, שגם תומכיו יצאו בהמונים לרחובות, האשים את האופוזיציה בניסיון לבצע הפיכה

סוכנויות הידיעות
02/09/2016
צילום: רויטרס ואי-פי, עריכה: אביב אירגז

(בווידאו: תורי ענק לרכישת מזון בקראקס, בחודש שעבר)

טוב לדעת (מקודם)

הרופאים ממליצים: שש דקות, פעמיים ביום ואין כאבים

מוגש מטעם בי קיור לייזר

מאות אלפי בני אדם השתתפו אמש (חמישי) בהפגנות בבירת ונצואלה קראקס נגד הנשיא ניקולאס מדורו ובעדו. תומכי האופוזיציה הציגו את העצרת הגדולה ביותר שנראתה במדינה במשך שנים. המפגינים התומכים באופוזיציה יצאו נגד מדיניות הנשיא, אותו הם מאשימים במשבר הכלכלי הקשה הפוקד את המדינה ושאת משטרו הם דורשים להחליף, ונגד ועדת הבחירות שלדבריהם מעכבת את קיומו של משאל עם שיכול לקצר את שהותו של מדורו בשלטון.

מדורו, שגם תומכיו יצאו בהמונים לרחובות, האשים את האופוזיציה בניסיון לבצע הפיכה. הרשויות כינו את הפגנות הענק "השתלטות על קראקס". עם זאת, הממשלה טענה כי האופוזיציה נכשלה בניסיונה למשוך את מיליון בני האדם להם ציפו בהפגנות. "האומה ניצחה. הם רצו להפחיד את האנשים אבל האנשים נמצאים כאן", אמר מדורו בפני תומכיו בעצרת במרכז קראקס. "הבסנו את ניסיון ההפיכה ואת הניסיון למלא את ונצואלה וקראקס באלימות ובמוות".

לקריאה נוספת:
28 אלף אזרחי ונצואלה חצו את הגבול לקולומביה כדי לרכוש מוצרי יסוד
המשבר בוונצואלה הגיע לגני החיות: כ-50 בעלי חיים מתו ברעב
כך נראית מדינה כושלת: ונצואלה נאבקת במשבר הכלכלי החמור בתולדותיה

"השתלטות על קראקס". תומכי האופוזיציה מפגינים בבירת ונצואלה, אתמול(צילום: רויטרס)

מנהיגי האופוזיציה טענו מנגד כי הם הצליחו להביא להפגנות לפחות מיליון בני אדם, הכמות שלה ציפו. חסוס תוראבלה, פוליטיקאי מהאופוזיציה, אמר כי "הראינו לעולם את החשיבות של ונצואלה וכמה היא רוצה שינוי".

המפגינים, שרובם לבשו לבן, שרו: "אנחנו הולכים להפיל את מדורו", ואמרו כי נמאס להם ממדיניותה של המפלגה הסוציאליסטית השלטת במדינה. "אנחנו הולכים לנצח רעב, פשע, אינפלציה ושחיתות. במשך 17 שנה הם לא עשו שום דבר. הזמן שלהם נגמר", אמר נתי גוטיירז, אחד המפגינים.

"ננצח את הרעב, הפשע, האינפלציה והשחיתות". מפגינים בקראקס(צילום: רויטרס)
"הבסנו את ניסיון ההפיכה". מדורו בעצרת תמיכה בממשל, אתמול(צילום: רויטרס)

בשל מצבה הכלכלי הקשה של ונצואלה, סובלים התושבים חודשים ארוכים ממחסור חמור במוצרי יסוד. בחודש שעבר חצו יותר מ-28 אלף בני אדם את הגבול מוונצואלה לקולומביה השכנה במטרה לרכוש מזון ומוצרים בסיסיים. קבוצות גדולות של תושבים נסעו מאות קילומטרים לאורכה של המדינה הסוציאליסטית כדי לתפוס מקום טוב בתור לרגל פתיחת מעבר הגבול, בעקבות ההסכם שהושג רק כמה ימים לפני כן בין מדורו ונשיא קולומביה, חואן מנואל סנטוס.


לפני כחודש הודיעה ועדת הבחירות הלאומית בוונצואלה כי נאספו די חתימות, אחוז אחד מכלל בעלי זכות הבחירה, כדי לפתוח בהליכים שיאפשרו קיום משאל עם על הדחת הנשיא. עם זאת, טרם נקבע תאריך להמשך ההליכים לקראת משאל העם – אז יידרשו חתימותיהם של 20% מבעלי זכות הבחירה במדינה.

שוטרים בהפגנת תומכי האופוזיציה בקראקס, אתמול(צילום: רויטרס)
תומכת האופוזיציה בהפגנה בקראקס, אתמול(צילום: רויטרס)
ההפגנה בקראקס, אתמול(צילום: רויטרס)
מאות אלפים בהפגנה בקראקס, אתמול(צילום: רויטרס)
מפגין מיידה אבנים במהלך ההפגנה, אתמול(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully