אחרי העימות בישיבת הממשלה: נתניהו מתנגד לפתיחת "בי"ס למסתננים"

ראש הממשלה הצהיר כי הוא מתנגד לשינוי ייעודו של בית הספר "שבח מופת" בתל אביב. "מדובר בבית ספר מעולה שנטוע בלב ההוויה הישראלית כמי ששכל שבעה מתלמידיו בפיגוע", נמסר. במקביל, הפגנה נערכה בעיר ודיוקני חולדאי הועלו באש

צילום: ניב אהרונסון, עריכה: שניר דבוש

"ראש הממשלה בנימין נתניהו תומך בהמשך פעילותו של בית הספר 'שבח מופת' שבדרום תל אביב במתכונתו הנוכחית, ומתנגד לסגירתו והפיכתו למוסד לימוד עבור ילדי מסתננים" - כך מסר היום (רביעי) דובר ראש הממשלה, רן ברץ. תמיכתו של נתניהו פורסמה בהודעה מיוחדת לאחר שהדיווחים על כוונת עיריית תל אביב לסגור את בית הספר עוררו אתמול עימות בישיבת הממשלה.

"ראש הממשלה תומך בהשארת בית הספר כפי שהוא – בית ספר מעולה, שהקימו עולים מברית המועצות לשעבר מתוך רצון לשפר את מערכת החינוך הישראלית בתחומים המדעים, המתמטיקה והאמנויות", אמר הדובר ברץ, והוסיף כי "לצד הישגיו המקצועיים, מורשתו של 'שבח מופת' נטועה בלב ההוויה הישראלית, כבית הספר ששבעה מתלמידיו נרצחו בפיגוע האכזרי בדולפינריום בשנת 2001".

ההודעה גררה תגובה חריפה מצד עיריית תל אביב והעומד בראשה, רון חולדאי. "למרבה הצער, על אף פניותיה של עיריית תל אביב-יפו לראש הממשלה, בוחר ראש הממשלה להוציא הודעות כאחרון הטוקבקיסטים, במקום לטפל בבעיית הזרים שהוא עצמו היה שותף ליצירתה. על אף כל ההודעות לעיתונות והפוסטים שהוציא, לא ראינו כי הביא להחזרת הזרים לארצות מוצאם כפי שהבטיח. כפי שנכתב במכתב ששלח ראש העירייה לשרי הממשלה ולראש הממשלה בחודש יולי, צופה העירייה גידול של פי שלושה במספר ילדי הזרים בתל אביב-יפו".

לקריאה נוספת:
"לא פליטים, מסתננים": עימות בממשלה סביב בית ספר בדרום ת"א
ליברמן אסר על חיילים להתנדב עם פליטים: "שר יוצא נגד בני 3, לאן הגענו?"

עוד בוואלה!

הלילה בו ישראל תואר בסגול מתקרב: מה אתם צריכים לדעת?

לכתבה המלאה
"מצפה מכלל הגורמים להשאיר את בית הספר במתכונתו הנוכחית". נתניהו (צילום: רויטרס)

לשכת ראש הממשלה לא שתקה על תגובת עיריית תל אביב ומסרה לאחר מכן: "ראש העיר ועיריית תל אביב צריכים להתבייש על סגירתו של מוסד חינוכי מעולה שכזה, כמו גם על הסגנון הלא-ראוי של תגובתם. בעקבות מדיניות ראש הממשלה נתניהו יצאו מישראל בהסכמה יותר מ-20 אלף מסתננים בעשר השנים האחרונות".

הפגנת מחאה בתל אביב: שרפו דיוקני ראש העירייה

במקביל, נערכה הפגנה בדרום תל אביב נגד סגירת בית הספר. המפגינים נשאו שלטים שבהם נכתב: "חולדאי קובר אותנו", "מלחמה", "החזית לשחרור דרום תל אביב", "חולדאי פושע", "תחזירו לנו את השכונות, תחזירו לנו את החיים". ההפגנה התקיימה על רקע פתיחת מוסדות חינוך עבור זרים בעיר, שבאה בעקבות מכתב ששלח ראש העירייה רון חולדאי לשר האוצר ולשר החינוך ופורסם בוואלה! NEWS ובו התריע על "גידול עצום" במספר הילדים להורים זרים שתידרש מערכת החינוך בעיר לקלוט.

מפגינים בתל אביב, הערב (צילום: ניב אהרונסון)

שפי פז, פעילה חברתית בדרום, ממארגנות ההפגנה אמרה: "אנחנו, תושבי השכונות, הופכים למיעוט אתני". לדבריה, "רגע לפני שיהיה מאוחר מדי אנחנו יוצאים להחזיר מלחמה. גמרנו עם ההפגנות השקטות והמסודרות, גמרנו להתחנן לתשומת לב. אם חולדאי רוצה מלחמה, הוא יקבל מלחמה".

על הודעתו של נתניהו כי בית הספר לא ייפגע אמרו מארגני ההפגנה: "תשע שנים שלא שמענו את ביבי מתבטא בנושא כאשר מפקיעים לנו את כל השכונות והשטחים". הם ציינו: "רק כשליברמן כופף לו את היד אז הוא נזכר להתבטא. אנחנו מצפים ממנו לצאת בהצהרה חד-משמעית על הפקרת שכונות דרום תל אביב לטובת המסתננים".

איורים של ראש העירייה עם הכיתוב "פושע", לאחר שהוצתו (צילום: ניב אהרונסון)

המפגינים במקום קראו קריאות בגנותו של ראש הממשלה ובהן "ביבי הביתה", וכן שרפו איורים של ראש העירייה. "ביבי חושב שאם הוא בנה את הגדר בשנת 2009 הוא יכול לשבת בנחת בווילה שלו בקיסריה. ביבי הוא מלך המסתננים", קרא אחד המפגינים. מוחה אחר אמר כי "ביבי הוא פושע שרק אחרי שליברמן כופף לו את היד הוא נזכר לעשות מעשה. פושע נוסף הוא שר הפנים אריה דרעי שאומר שהוא דואג ל'שקופים'. שיסתכל לנו בעיניים ויגיד שהוא דואג לשקופים. זו מורשת מרן? איפה ש"ס שרכבה כל שנים על גבם של תושבי דרום תל אביב?".

עיריית תל אביב החליטה לשנות את ייעודו של בית הספר "שבח מופת" בשל מצוקה מספרית בבתי הספר בעיר. העירייה התריעה כי כמות ילדי הזרים שצריכים להיקלט במוסדות החינוך גדולה מכמות התלמידים שיכול להכיל בתי הספר ביאליק-רוגוזין ובית הספר הירדן.

הפגנה סוערת בתל אביב. הערב (צילום: ניב אהרונסון)

בעירייה חיפשו אחר פתרון לחובתם, במסגרת חוק חינוך חובה, לתת מסגרת לימודית לכל ילד שמתגורר בעיר. בתחילה העירייה דיברה על אפשרות של הקמת קריית חינוך לתושבי ילדי הזרים בגן לוינסקי אך בעקבות מחאת תושבי דרום תל אביב שקראו לא לפגוע בריאה הירוקה היחידה בשכונה, ניסו בעירייה לבדוק אופציה אחרת.

על פי העירייה, בבית הספר "שבח מופת" 75% מהתלמידים אינם תושבי העיר ולכן המצוקה במתן מענה לימודי לתושבי העיר הביא להחלטה להפוך את בית הספר ממוסד פרטי של רשת "עמל" למוסד עירוני שישרת אך ורק את תושבי האזור. ההחלטה התקבלה בעירייה לקראת תחילת שנת הלימודים הנוכחית והיא תיושם רק בדצמבר 2017 כחלק מתכנית רב-שנתית. כלומר, שנת הלימודים הנוכחית תחל כרגיל.

לפי התכנית, כל הילדים שכבר לומדים בבית הספר ימשיכו ללמוד בו אך לא ייקלטו תלמידים חדשים שהם אינם תושבי העיר. החל מהשנה הבאה תלמידי כיתה ז' שייקלטו יהיו אך ורק תושבי האזור, והתלמידים שלומדים בו כעת יסיימו את לימודיהם כרגיל. בתום התכנית הרב-שנתית המתחם ישוב חזרה לידי העירייה.

אתמול: עימות בישיבת הממשלה על "שבח מופת"

בישיבת הממשלה אתמול התפרץ שר הביטחון אביגדור ליברמן לדבריו של שר החינוך נפתלי בנט ואמר כי שמע בכלי התקשורת על אודות החלטה של עיריית תל אביב לסגור את בית ספר "שבח מופת" בעיר, שאותו הגדיר "ספינת דגל בקליטת עלייה" ולפתוח במקומו "בית ספר לילדי פליטים". בהמשך התערבו השרים אופיר אקוניס ומירי רגב ו"תיקנו" את דברי ליברמן: "לא פליטים, מסתננים". ליברמן, שקיבל את ההערה, פנה בשנית לבנט ואמר: "מסתננים. זה מבטא סדר עדיפויות לא נכון ואני מקווה שתתערב".

"סדר עדיפויות לא נכון". ליברמן בישיבת ממשלה (צילום: נועם מושקוביץ)

בשלב זה הפסיק ראש הממשלה את ליברמן ואמר: "זה נושא מעניין ונדון בו בישיבת הממשלה". אחרי שהוצאו המצלמות מהחדר העיר נתניהו לליברמן: "זו לא במה לטוקבקים". בתגובה להערתו של ליברמן, אמר בנט כי "החוק כרגע מחייב חינוך חובה. וזו החלטה של ראש העיר תל אביב. כל השאר זה פופוליזם".

בריאיון לאולפן וואלה! NEWS אמר היום בנט על רקע המתיחות בינו לבין ראש הממשלה: "אני חושב שראוי שראש הממשלה ייתן גב לשר החינוך שעובד מסביב לשעון ויחדול מהמתקפות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully