אמו של מדען הגרעין האיראני שהוצא להורג: "הוא היה חף מפשע"

מרזיה אמירי, שבנה שהארם נתלה לאחר שהורשע בריגול למען ארה"ב, אמרה כי ייתכן שכוחות הביטחון אילצו אותו להודות באשמה. "הוא סבל מבדידות ואמר כי הוא מעדיף כבר למות"

רויטרס
צילום: רויטרס, עריכה: אוהד פיטר

אמו של מדען הגרעין האיראני שהוצא להורג בגין ריגול לטובת ארצות הברית טוענת כי ייתכן שכוחות הביטחון הכריחו אותו להודות בפשעים שלא ביצע. שאהרם אמירי נתלה בשבוע שעבר באופן מפתיע, חמש שנים לאחר ששב למדינה בתום פרשה מסתורית שבמסגרתה נטען כי העביר מידע חיוני לוושינגטון.

"כשאמרתי לו להתראות לפני הוצאתו להורג, הוא אמר לי לא להיות עצובה מאחר שהוא לא עשה שום דבר רע", אמרה מרזיה אמירי בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס. "הוא אמר לי לספר לכולם שהוא היה חף מפשע. הוא אמר שהמצפון שלו נקי".

לדבריה, המשפט שנערך לבנה מאחורי דלתיים סגורות היה לא צודק וכי הוא לא יוצג כראוי. אמו של המדען סיפרה כי היא לא ידעה את שמו המלא של עורך הדין ולכן לא ניתן היה להשיג ממנו תגובה. "הם היו צריכים לעשות לו משפט פומבי", אמרה. "אני לא כועסת על ממשלתו של המנהיג העליון. אני כועסת על כוחות הביטחון הקיצוניים שניסו להוכיח שהוא מרגל וייתכן שהם אילצו אותו להודות בדברים שהוא לא עשה".

מערכת המשפט של איראן מסרה בתחילת השבוע כי אמיר זכה במשפט הוגן וכי הוא הוצא להורג מאחר שיצר קשר עם "האויב מספר 1" של איראן, ארצות הברית. "הוא מסר להם את המידע הסודי והחיוני ביותר שלנו".

לקריאה נוספת בנושא
הוצאתו להורג של מדען הגרעין האיראני עלולה לסבך מחדש את קלינטון
איראן על הוצאת מדען הגרעין להורג: "העביר מידע חיוני לארה"ב"

טוב לדעת (מקודם)

הטיפול הטבעי שמנצח את כאבי הברכיים - בלי לצאת מהבית

לכתבה המלאה
אמו טוענת כי הוא כבר העדיף למות. אמירי עם שוב לטהראן, 2010 (צילום: AP)

אמירי נעלם במפתיע כשעלה לרגל לעיר מדינה שבערב הסעודית ביולי 2009. 11 חודשים לאחר מכן הוא צץ שוב בסדרת סרטונים שהעלה ליוטיוב, ובהם סיפר מידע סותר על מה שעלה בגורלו. ביולי הוא הופיע בשגרירות פקיסטן בוושינגטון, שמטפלת בענייניה של איראן בארצות הברית.

הוא ביקש לשוב לארצו וכעבור יומיים, ב-15 ביולי, נחת בטהראן וכינס שם מסיבת עיתונאים. במהלכה הוא טען כי הוא עבר עינויים על ידי ה-CIA והמודיעין הסעודי וכי הוצע לו סכום כסף רב, אולם הוא סירב לקבלו. לטענתו, הוא היה חוקר גרעין פשוט ולא החזיק במידע חיוני על תכנית הגרעין החשאית של ארצו.

אמו סיפרה כי בנה היה חופשי עם שובו למדינה ואף יצא לחופשה במדינה עם משפחתו. "אבל יום אחד הוא נעצר פתאום והם אמרו ש'זה למען ביטחוני. הוא האורח שלנו'". מרזיה אמירי אמרה כי הוא הוחזק בבידוד בטהראן וכי אשתו הגישה בקשה להתגרש ממנו. בעקבות זאת הוא סבל מלחץ דם גבוה.

"הבדידות שלו הרגה אותו", אמרה האם, שסיפרה כי היא ביקרה אותו פעם עד פעמיים בחודש. "הוא סיפר לי כי הוא מעדיף למות מאחר שהוא לא מסוגל לסבול את הבדידות יותר". היא אמרה כי בשבוע שעבר הרשויות הביאו את גופתו לעיר הולדתו כרמאנשאה עם סימנים של חבל סביב צווארו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully