מתחת לאף של אבו מאזן: הדרך החדשה של ישראל ללב הפלסטינים

מתאם פעולות הממשלה בשטחים החליט להקים יחידת ניו-מדיה בהשקעה של מיליונים כדי לייתר את הצורך בתיווך לפלסטינים. זאת, במטרה להגדיל את השפעת ישראל על אוכלוסייה זו ולהדק את הקשרים עמה

05/08/2016
ליחידה יצטרפו גורמים מקצועיים. אלוף יואב מרדכי(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, חיים צח)

משרד הביטחון ערך בחודשים האחרונים דיונים מקצועיים על הכוונה להרחיב את השיח האזרחי בין מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש), בפיקודו של אלוף יואב מרדכי, לאוכלוסייה הפלסטינית ברצועת עזה וביהודה ושומרון. בעקבות המלצת גורמים בכירים במערכת הביטחון הוחלט להקצות תקציב מיוחד להקמת יחידת ניו-מדיה, שאליה יצטרפו גורמים מקצועיים שמתמחים ברשתות חברתיות.

בישראל לא מחכים לדיאלוג מדיני חדש עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, והחליטו לוותר לפחות באופן חלקי על התיווך אל האוכלוסייה הפלסטינית. גורמים במערכת הביטחון הסבירו בימים האחרונים כי למרות הקיפאון המדיני בין הרשות הפלסטינית לממשלת ישראל, קיים רצון בקרב האוכלוסייה הפלסטינית לנהל שיח עם מוסדות רשמיים בישראל בנושאים אזרחיים.

הגורמים העריכו כי הרחבת הפעילות בשפה הערבית באתרי אינטרנט וברשתות חברתיות תגדיל את ההשפעה של ישראל על הרחוב הפלסטיני, תהדק את הקשר בין האוכלוסייה הפלסטינית למתפ"ש, תשפר את השירות בתחום היתרי העבודה בישראל ובנושאים נוספים, תאפשר הבנה טובה יותר של הלכי רוח ברחוב הפלסטיני ותרחיב את השיח האזרחי ללא מתווכים.

לקריאה נוספת בוואלה! NEWS:
קצב "לא הכיר בעבירות המין" – אז למה המליצה הרשות לשיקום האסיר לשחררו?
תבעה את העירייה בגלל תחנת אוטובוס מצחינה - וזכתה בשקל אחד
אובמה: "צה"ל מודה שהסכם הגרעין עובד ושינה את כללי המשחק"

המודל לחיקוי: אל-ג'זירה

התקציב שיושקע בניו-מדיה ונאמד במיליוני שקלים ישמש לשדרוג של התשתיות הקיימות ולהגדלת משפר המשרתים ביחידה. כמו כן, יורחב היקף המסרים ויגדל מספר הצורות שבהן הם מועברים לגולשים – סרטונים, טקסטים ותמונות. כמו כן, תיבחן פעילות במסגרת הדומה לתכנית העבודה של ערוץ אל-ג'זירה, שהשיק פעילות אינטראקטיבית מיוחדת לצעירים בעולם הערבי המכונה "אל-ג'זירה יאנג".

חיילי מתפ"ש מפעילים כבר היום אתר אינטרנט בערבית, שבשיאו הגיע למאה אלף גולשים מרחבי העולם. הם מתחזקים גם עמוד פייסבוק שלו יותר מ-30 אלף עוקבים. ואולם, היקף הפעילות קטן לעומת הפניות הרבות של פלסטינים ולכן הוחלט להרחיב את הפעילות ברשת.

מאז חודש אוקטובר האחרון, עם התגברות אינתיפאדת הסכינים ופיגועי הטרור בעורף מדינת ישראל, התגבר בישראל גם השיח ברשתות החברתיות בשפה הערבית. מערך ההסברה של מתפ"ש העביר מסרים על פעילות אזרחית בערים ובכפרים הפלסטיניים, היתרי עבודה ותנועות בצירים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully