"ברני או כלום": אנשי סנדרס מסרבים לקבל את התמיכה בקלינטון

למרות 36 המעלות ו-60% הלחות תומכיו של הסנאטור הפגינו מחוץ לוועידה הדמוקרטית, ואיימו להצביע למפלגות אחרות: "טראמפ יהיה אסון של ארבע שנים, הילרי - של שמונה". בצל הדלפת המיילים והסקרים המחמיאים למועמד הרפובליקני, המחאה הקולנית מציבה אתגר ענק בפני קלינטון

עמרי נחמיאס, שליח וואלה! NEWS לפילדלפיה
צילום: רויטרס, עריכת וידאו: ניר חן, עריכת תוכן: לירן מוסלי ברן וסיגל סיריוס, תחקיר: אסתי סדקה ועומר שליט, הפקה: תום רוכלין.

(דיווח לאולפן וואלה! NEWS)

טוב לדעת (מקודם)

הדגמה חינם: הפלטפוס מתיישר כבר מהצעד הראשון

לכתבה המלאה

36 המעלות ו-60% הלחות שנמדדו אתמול (שני) בפילדלפיה, בעיצומו של גל החום הפוקד את ארצות הברית בימים האחרונים, לא הרתיעו כ-3,000 מתומכיו של ברני סנדרס להגיע לכיכר העירייה ולהפגין נגד מועמדת המפלגה המיועדת, הילרי קלינטון, ובעד המועמד שלהם, שאיבד כבר בחודש מאי סיכוי תיאורטי לנצח בפריימריז.

מי שנקלע להפגנה אמש יכול היה לטעות ולחשוב כי לסנדרס יש עוד סיכוי של ממש להפוך למועמד המפלגה הדמוקרטית לנשיאות. מבחינת רבים מתומכיו שצעדו אמש ברחובות העיר, קלינטון אינה אופציה בשום פנים ואופן. הסנאטור היהודי ניסה – לשווא – לשכנע את תומכיו. "אחים ואחיות, אנחנו חיים במציאות", אמר להם.

עוד בוואלה! NEWS:
סנדרס בוועידה הדמוקרטית: "קלינטון תהיה נשיאה יוצאת מן הכלל"
סקר חדש: טראמפ מוביל על קלינטון לאחר הופעתו בוועידה
דליפת מיילים, האשמות והתפטרות: הוועידה הדמוקרטית נפתחת ברגל שמאל

"ברני או ג'יל - אבל לעולם לא הילרי!". פיליאו, אמש בפילדלפיה (צילום: עמרי נחמיאס , עמרי נחמיאס באמצעות וואווי)
"לדמוקרטים אכפת מהמוסלמים בארצות הברית, אבל לא אכפת להם מהמוסלמים בעולם"

חשיפת המיילים שהודלפו באתר "ויקיליקס" בסוף השבוע, שהוכיחה כי הממסד הדמוקרטי התגייס מאחורי הקלעים לעזור לבחירתה של קלינטון, תדלקה את המחאה נגד המועמדת המיועדת. "היא לא ניצחה את הבחירות, היא גנבה אותן", נכתב על אחד השלטים שנשאו המפגינים. כשעלתה לבימת הוועידה הקומיקאית הפופולרית שרה סילברמן, והסבירה מדוע בתור תומכת של סנדרס היא קוראת לכולם להתייצב מאחורי קלינטון, היא נתקלה בקריאות בוז צורמות. "לפעילי 'ברני או כלום' – אתם מגוחכים", היא סיימה את דבריה בכעס.

מייקל ספרקס, אחד מאותם אנשי "ברני או כלום", הגיע מאינדיאנה, על זרועו קעקוע חדש מהימים האחרונים, הנושא את דמותו של סנדרס. "קלינטון לא ניצחה בדרך דמוקרטית", אמר. "אם קלינטון תיבחר, אנחנו נראה להם מה זה דמוקרטיה, נעזוב את המפלגה ונצביע לירוקים". למרות הצהרת התמיכה של סנדרס בקלינטון, הוא הבהיר: "למי אכפת? הוא עובד בשבילנו. אנחנו לא עושים את מה שהוא אומר. זאת תנועה. זה לא עניין של אדם אחד".

ספרקס הוסיף כי הוא משוכנע שאם תומכי סנדרס יצביעו בהמוניהם למפלגה הירוקה, המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ ינצח, והוא הדגיש שזו מטרתו. "אני לא אוהב את טראמפ", הסביר. "הוא אסון. אבל הוא יהיה אסון של ארבע שנים. הילרי תהיה אסון של שמונה שנים. אני מעדיף אסון של ארבע שנים". המפגינה שלצדו הניפה שלט, שעליו נכתב: "ברני או ג'יל (סטיין, המועמדת מטעם מפלגת הירוקים - ע"נ), אבל לעולם לא הילרי".

"היא לא ניצחה - היא גנבה את הבחירות". אייקונו, אתמול (צילום: עמרי נחמיאס )

כריס ארנסטו, מוושינגטון הבירה, שהתייצב להפגין עם מגפון מול האולם בו נערכים במהלך היום דיונים של המפלגה בשורת נושאים, טען כי "הילרי קלינטון היא חלק ממכונת המלחמה. אם רוצים לחזור למדיניות החוץ של בוש, כדאי להצביע להילרי". הוא אמר כי הוא מגדיר עצמו כ"אקטיביסט נגד מלחמות", והוסיף: "אני לא אוהב אף פוליטיקאי, אבל מדיניות החוץ של טראמפ עדיפה משל קלינטון כיוון שהוא לא מאמין שצריך להתערב במדינות אחרות, ולנסות לשנות את המשטרים שלהן בתירוץ של הפצת הדמוקרטיה. הוא לא יתגרה ברוסיה כמו קלינטון".

הוא הדגיש כי הוא אכן מוטרד מקריאתו של טראמפ למניעת הגירה של מוסלמים, ואמר: "אובמה הפציץ שבע מדינות מוסלמיות ולדמוקרטים לא היה אכפת. כולם שמים לב לרטוריקה של טראמפ. אם הוא באמת ינסה לעשות את זה, כולם ייצאו לרחובות, ברור שזה לא יקרה. השאלה היא מה נעשה למוסלמים ברחבי העולם. לדמוקרטים אכפת מהמוסלמים בארצות הברית, אבל לא אכפת להם מהמוסלמים בעולם".

"הילרי קלינטון היא חלק ממכונת המלחמה". מפגינים בפילדלפיה, אתמול (צילום: עמרי נחמיאס )

דיוויד אייקונו, מפגין מניו ג'רזי, איים כי "אם קלינטון תיבחר על ידי הוועידה אצביע למפלגה אחרת, לליברטריאנים או לירוקים. אני לא אצביע לקלינטון מתוך פחד". לדבריו, למרות שלמועמדים של שתי המפלגות האלה אין סיכוי לנצח, "זה לא בשביל הבחירות האלה. זה בשביל העתיד. בתקווה לבסס כאן מערכת בחירות רב-מפלגתית". אבי פיליאו, מפגינה מניו המפשייר, הסבירה כי מבחינתה "לפריימריז אין שום משמעות. הדבר היחיד שקובע הוא בנובמבר. אני מתכוונת ללכת לקלפי ולכתוב על טופס ההצבעה ברני סנדרס".

פעילי "ברני או כלום" הם מיעוט שולי וזניח של כמה עשרות אלפים. כשמפזרים זאת על פני 50 מדינות, ברור כי הימנעותם הצפויה מהצבעה עבור קלינטון היא לא הדבר שיכריע את הכף בין שני המועמדים. עיקר משקלם הוא בעיתוי המחאה שלהם, אחרי סוף שבוע סוער שבו הודלפו 20 אלף המיילים של הממסד המפלגתי, מה שאילץ את יו"ר וועידת המפלגה דבי ווסרמן שולץ לפרוש רגע לפני פתיחת האירוע, ובמקביל לגל סקרים מאוד לא מחמיאים, שלראשונה מאז חודש מאי צופים יתרון לטראמפ.

לכן, מחאתם הקולנית של אותם פעילים מציבה אתגר משמעותי למאמציה של קלינטון להציג לציבור האמריקני חזית מאוחדת. סנדרס, מצדו, עלה מאוחר יותר כנואם המרכזי של הוועידה הלילה בפילדלפיה, והבטיח לאותם תומכים זועמים שהחזיקו שלטים עליהם התנוסס שמו כי "המצע שגיבשנו יחד הוא הפרוגרסיבי ביותר שהיה למפלגה אי פעם", וקרא להם לעמוד לצידה של קלינטון. אם לשפוט לפי מה שקרה אמש, הרי שרוב פעיליו של הסנאטור הסוציאליסט לא השתכנעו.

תומכי סנדרס, אתמול בפילדלפיה (צילום: עמרי נחמיאס , עמרי נחמיאס באמצעות וואווי)
תומכי סנדרס, אתמול בפילדלפיה (צילום: עמרי נחמיאס , עמרי נחמיאס באמצעות וואווי)
תומכי סנדרס, אתמול בפילדלפיה (צילום: עמרי נחמיאס )
תומכי סנדרס, אתמול בפילדלפיה (צילום: עמרי נחמיאס )
תומכי סנדרס, אתמול בפילדלפיה (צילום: עמרי נחמיאס )
תומכי סנדרס, אתמול בפילדלפיה (צילום: עמרי נחמיאס )

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully