פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   אובמה: מתחילת כהונתי נהרגו מתקיפות מל"טים לא יותר מ-116 אזרחים

   נשיא ארה"ב פרסם כי מאז שנכנס לבית הלבן ב-2009 נהרגו בין 64 ל-116 אזרחים בתקיפות של מטוסים ללא טייס, אולם מדובר באומדן חלקי שלא מתייחס לפעילות בסוריה ובעיראק. לפי גורמים אחרים המספר מגיע עד ל-800

   אובמה: מתחילת כהונתי נהרגו מתקיפות מל"טים לא יותר מ-116 אזרחים
   צילום: רויטרס, עריכה: שניר דבוש

   בווידאו: מנהיג טליבאן באפגניסטן חוסל בתקיפת מל"ט אמריקנית, במאי

   נשיא ארצות הברית ברק אובמה הודיע אתמול (שישי) כי צבא ארצות הברית גרם למותם של 64 עד 116 אזרחים בתקיפות של מטוסים ללא טייס (מל"טים), בתקופת כהונתו שהחלה בשנת 2009 – כך פורסם באתר של "הגרדיאן". עם זאת, ככל הנראה מדובר באומדן חלקי בלבד, שכן הנתונים מתייחסים למדינות כמו פקיסטן, תימן וסומליה, אך לא לסוריה ולעיראק. ההערכה שפורסמה היא הודאה בכך שאפילו הממשל לא תמיד יודע כמה אזרחים הוא הורג בכל תקיפה, ועשוי לערוך תיקונים במניינם.

   הממשל טען כי בין שנת 2009 ועד סוף שנת 2015 נערכו 473 תקיפות, רובן של מל"טים, ובהן נהרגו 2,372 עד 2,581 פעילי טרור. תקיפות כאלה הן צורת לחימה המאפיינת את ממשל אובמה במקומות רבים בעולם.

   הבית הלבן פרסם את ההערכה בסוף השבוע שלפני יום העצמאות של ארצות הברית, שחל ב-4 ביולי, לאחר שנדרש לכך פעמים רבות, ושפך אור על הסוגיה שנידונה במדינה במשך שנים. על אף השקיפות המסוימת, לא נחשפו פרטים על מיקום התקיפות. כלי התקשורת במדינה ציטטו גורם רשמי שהסביר כי הסיבה לכך היא שמדובר "בפרטים דיפלומטיים רגישים".

   לקריאה נוספת בוואלה! NEWS:
   סגירת פייסבוק וגירוש מחבלים לעזה לא ימנעו את הפיגועים הבאים
   "מנסות לשכר את שר הביטחון": התמונה בפייסבוק שהביכה את ליברמן
   חמושים לקחו בני ערובה במסעדה בבירת בנגלדש; דאעש קיבל אחריות

   נשיא ארצות הברית ברק אובמה בפתח מטוס האייר פורס 1 בבסיס חיל האוויר אנדרוז במרילנד, 29 ביוני 2016 (רויטרס)
   אובמה בפתח המטוס הנשיאותי בבסיס חיל האוויר של ארצות הברית במרילנד, ביום רביעי (צילום: רויטרס)

   ההערכה הגבוהה ביותר של אזרחים שנהרגו מתקיפות מל"טים בזמן שלטון אובמה עומדת על 800 בני אדם שמתו בפקיסטן, בתימן ובסומליה, וניתנה על ידי המשרד לעיתונות חוקרת. כמו כן, במקרים מסוימים, ארגוני זכויות אדם טוענים כי התקיפות שנועדו להרוג פעילי טרור מסוימים ומובילים, גרמו בפועל למותם של בני אדם רבים יותר. ואולם, הערכות אלה אינן מדויקות, משני טעמים: הצורך לשמור על ביטחון מידע, והקושי לאמת מידע בכמה מהמקומות המסוכנים ביותר בעולם.

   גם גורמים בשלטון מסרו בעבר הערכות שסותרות את הצהרתו של אובמה. בשנת 2013, הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם מקרוליינה הדרומית, אמר כי תקיפות מל"טים גרמו למותם של 4,700 בני אדם – מספר הגדול בכ-2,000 בני אדם מההערכה העליונה שהממשל פרסם אתמול.

   הסתרת נתונים בחסות החשאיות

   במקביל לפרסום הנתונים מטעם הממשל, אובמה הוציא צו חדש כדי להסדיר את התקיפות נגד יעדי טרור עבור הממשל החדש. זאת, בסיום תהליך שעוזריו פועלים במסגרתו לפחות מאז שנת 2012. מטרת הצו היא להנהיג אמצעי זהירות ישימים בעת תקיפות, כדי להפחית את הסכנה לפגיעה באזרחים. עוד קבע נשיא ארצות הברית כי בכל חודש מאי, המשרד של הממונה על המודיעין יפרסם עדכון של מניין ההרוגים בתקיפות נגד יעדי טרור.

   עד פרסום הנתונים, הוטחה באובמה ביקורת לפיה החשאיות מאפשרת לו להסתיר את הנזקים הנלווים להתנקשויות בגורמי טרור, ומניחה לו להימנע מהתמודדות עם ההשלכות הפוליטיות של החלטות קטלניות. השפעה נוספת של חוסר השקיפות בנושא, היא שדיונים לגביו נערכו באופן קבוע בערפל בשל מחסור במידע.

   אדם ברקע גרפיטי בערבית נגד תקיפות מל"טים של ארה"ב, צנאע, תימן, נובמבר 2014 (רויטרס)
   גרפיטי נגד תקיפות מל"טים בצנאע בירת תימן, נובמבר 2014 (צילום: רויטרס)

   הבית הלבן וסוכנות הביון המרכזית של ארצות הברית (CIA), שהחלו בתקיפות בתקופת שלטונו של ג'ורג' בוש הבן והגדילו אותן בעת כהונתו של אובמה, טענו כי תקיפות מל"טים הן פתרון סטרילי לטרור והמעיטו בחומרתן של הפגיעות באזרחים – בלי להציג ראיות. עם זאת, נפגעים מהתקיפות, קרובים של הקורבנות, עדי ראייה וגורמי זרים תיארו פגיעות קשות ותוצאות דרמטיות.

   כמו כן, ראש ה-CIA ג'ון ברנן וחברת המפלגה הדמוקרטית הבכירה דיאן פינשטיין, החברה בוועדת הסנאט לענייני מודיעין, טענו במשך תקופה ארוכה כי בכל שנה מספרם של הקורבנות האזרחים של תקיפות המל"טים הוא חד-ספרתי. עם זאת, גם הם לא סיפקו ראיות לטיעוניהם.

   "אמריקה מתייחסת אלינו יותר גרוע מלחיות"

   בניגוד לעמדתו של ממשל אובמה, שלפיה תקיפות המל"טים הן נקודתיות וממוקדות, הפצועים ומשפחות הקורבנות טוענים כי תקיפות אלה הן הוכחה לכך שארצות הברית מנהל לחימה חסרת אבחנה במדינותיהם. כמה מהם סיפרו ל"גרדיאן" כי איום התקיפות יצר פחד מתמיד בקרב האזרחים, בעוד השפעתו על תאי הטרור היא זניחה. משפחות הקורבנות אף הביעו כעס על כך שהממשל לא התנצל, הכיר בפגיעה בהן או שילם להן פיצויים.

   רפיק רחמן, שאמו נהרגה וילדיו נפצעו קשה בתקיפת מל"ט בשנת 2012 בפקיסטן, אמר השנה כי לדעתו "אמריקה מתייחסת אלינו גרוע יותר מאשר לחיות". פחים קורשי, שבגיל 14 שרד את תקיפת המל"ט הראשונה של ממשל אובמה בינואר 2009, אמר: "אם יש רשימה של רודנים בעולם, לטעמי אובמה צריך להיכלל בה בגלל תכנית המל"טים".

   צעיר פקיסטני שאמו מתה בתקיפת מל"ט אמריקני במסיבת עיתונאים עם משפחתו אחרי שהעיד בפני הקונגרס, 29 באוקטובר 2013 (רויטרס)
   רפיק רחמן (משמאל), צעיר פקיסטני שאמו נהרגה מתקיפת מל"ט אמריקני, יחד עם משפחתו, לאחר שהעיד בפני הקונגרס בשנת 2013 (צילום: רויטרס)
   צעיר פקיסטני שאמו מתה בתקיפת מל"ט אמריקני במסיבת עיתונאים עם משפחתו אחרי שהעיד בפני הקונגרס, 29 באוקטובר 2013 (רויטרס)
   "אם יש רשימת רודנים אובמה צריך להיכלל בה". ציור שציירה בתו של רחמן בעקבות ההפצצות, 2013 (צילום: רויטרס)