וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הממשלה אישרה 72 מיליון להתנחלויות: "יתרום לחוסנם של התושבים"

19.6.2016 / 14:17

חרף הביקורת, ההצעה על הסיוע המיוחד שפורסמה לראשונה בוואלה! NEWS אושרה על ידי שרי הממשלה. השר כץ: "יתרום לחוסנם של התושבים". רגב: "ההתיישבות לא באה על חשבון הפריפריה". ח"כ שמולי: "אין דבר ציני יותר"

צילום: רוני כנפו, עריכה: יאיר דניאל

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הצעת המחליטים בדבר תכנית סיוע להתנחלויות, שבמסגרתה יועברו 72 מיליון שקלים למועצות מקומיות וליישובים בגדה המערבית. כפי שפורסם לראשונה בוואלה! NEWS, ההצעה, שנועדה לסייע בהתמודדות עם השלכותיו של גל הטרור הנוכחי, הופצה לשרים ביום חמישי בלילה.

שר הרווחה חיים כץ (הליכוד) טען לאחר ההחלטה כי "התגבור התקציבי הכרחי לחיזוק ההתיישבות והוא יתרום רבות לחוסנם של התושבים". לדבריו, "מחובתנו לדאוג ליישובים שנמצאים בקדמת המאבק בטרור ומתמודדים בגבורה עם אתגרים ביטחוניים וחברתיים מורכבים".

עוד בוואלה! NEWS:
קריאה לבטל את הדיון על הסיוע הממשלתי להתנחלויות: "עוול חברתי"
בתי מלון וסיוע לעסקים: הממשלה תעביר עשרות מיליונים ליו"ש

מירי רגב שרת התרבות והספורט. ברני ארדוב
"שמחה לקחת חלק בתנופת ההתיישבות". רגב/ברני ארדוב

"אני מברכת על החלטת הממשלה להעברת תקציבים ליהודה ושומרון, ושמחה לקחת חלק בתנופת ההתיישבות", הוסיפה שרת התרבות מירי רגב. "השנה נראה הרבה יותר מתקני ספורט ואירועי תרבות עשירים ברחבי יהודה ושומרון". בהתייחסות לביקורת על ההחלטה, טענה רגב: "ההתיישבות לא באה על חשבון הפריפריה. אמשיך ואלחם על הנגשת התרבות והספורט בכל הארץ - בפריפריה, בשכונות, ביהודה ובשומרון, במגזר הערבי והלא יהודי כאחד".

שר התיירות יריב לוין טען כי "לאחר שנים של ניסיונות, לראשונה אנחנו מצליחים להשוות את התנאים ביהודה ושומרון לאלו שבשאר חלקי הארץ, ולתמוך תקציבית בהקמה של בתי מלון ומלוניות במוקדי תיירות מרכזיים ביהודה ושומרון".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

זה כל כך טעים ופשוט: מתכון לבננות מקורמלות

בשיתוף חברת גליל
עמיר פרץ נואם במליאת הכנסת. נועם מושקוביץ
"לדאוג גם לאוכלוסיות שאינן גרות בהתנחלויות". פרץ/נועם מושקוביץ

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) הגיב להחלטה וטען: "חבל שסמוטריץ' מנצל את גל הטרור לטובת צרכים פוליטיים ולהעברת תקציבים עודפים להתנחלויות. לא ראיתי שהוא רץ לממשלה כדי לדרוש עוד כסף עבור תקציבי הבטחון והרווחה של ערי הפריפריה שהתרחשו בהן פיגועים".

לדבריו, "אין דבר ציני יותר מהגדלת התקציב לחקלאות ותיירות בשטחים בגלל פיגועים שמתרחשים בלב המדינה. הפריפריה זועקת כנגד האפליה וצועדת לירושלים במחאה על הקיפוח - והממשלה מעבירה את הכסף להתנחלויות". הוא הוסיף כי "הגיע הזמן שגם התושבים שם יבינו שבישראל לא יורד גשם ביוני, והממשלה פשוט יורקת על הדרישות שלהם".

חברת מפלגתו סתיו שפור התייחסה גם היא להחלטה, וטענה כי "זוהי ממשלה הזויה, שבמקום לטפח את הנגב והגליל ולשקם את התיירות שנפגעה בגלל המצב הביטחוני, מתנדבת לבנות לתיירים מרפסת עם נוף למפעל ההתנחלויות שפוגע בביטחון ישראל ובזהותה היהודית והדמוקרטית". לדבריה, "כל שקל מהכסף הזה היה צריך לעבור לפיתוח תיירות בעוטף עזה וביישובי הדרום, שעדיין מנסים להחזיק את הראש מעל המים מאז 'צוק איתן', ושזכו לחבילת פיצויים מצומקת על אף שהם שומרים על קו הגבול שלנו ונמצאים תחת אש יותר מעשור".

חבר הכנסת עמיר פרץ נואם במליאה בכנסת. נועם מושקוביץ
הממשלה ממשיכה לבזבז עשרות מיליונים על ההתנחלויות במקום לדאוג לפריפריה. פרץ נואם במליאת הכנסת, שנת 2015/נועם מושקוביץ

מוקדם יותר קרא ח"כ עמיר פרץ לשר האוצר משה כחלון, להסיר את ההצעה מסדר היום. "ממשלת האיחוד הלאומי בראשות בנימין נתניהו ממשיכה לבזבז עשרות מיליונים על ההתנחלויות הפוליטיות, בזמן שהפריפריה החברתית בישראל והזוגות הצעירים משוועים לתקציבים אלה", טען פרץ. "חובת הממשלה היא לדאוג גם לאוכלוסיות שאינן גרות בהתנחלויות. את העוול החברתי של הימין בראשות נתניהו לא ניתן יהיה לתקן על ידי סרטים מגוחכים והפחדות סרק של ערבים בדרך לקלפיות".

לדברי ח"כ קסניה סבטלובה, "בממשלת הימין הזאת, סקטוריאליות גוברת על ממלכתיות, והכי מכעיס - גם על צרכים ביטחוניים אמיתיים של יישובי עוטף עזה שממשיכים להיות מאוימים, והן של ירושלים - בירתנו שמצויה תחת מתקפת טרור, וגם היא זוכה רק להצהרות והבטחות ריקות". היא הוסיפה: "כן, גם למתנחלים מגיע, למרות שזה מרגיז טהרנים בשמאל. אך במדינה מתוקנת צריך להיות סדר עדיפויות לאומי, ולא סקטוריאלי".

"היישובים הישראליים ביהודה ושומרון חווים מציאות ביטחונית ייחודית"

התכנית כוללת, בין היתר, מענק חד-פעמי מיוחד של משרד הפנים לרשויות המקומיות בסך 15 מיליון שקלים, עשרה מיליון שקלים של משרד החקלאות לצורך הסבת מבנים למבני קבע ולשיפוץ מבני ציבור, 12 מיליון שקלים להקמת מרכזי חוסן והפעלתם, שיחולקו בין המשרדים החינוך, האוצר, הרווחה והבריאות, וכן מיליונים נוספים לתגבור פעילויות רווחה וטיפול בנוער במצבי סיכון. עשרה מיליון שקלים יוקצו לתוספת תאורה בהתנחלויות. נוסף על כך, הממשלה צפויה להטיל על הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים לגבש תכנית לעידוד, לקידום ולפיתוח העסקים הקטנים ולהגדיל את שיעור ערבות המדינה בהלוואות לעסקים באזור.

במסגרת התכנית, לאחר שנים של ניסיונות, יתמוך משרד התיירות תקציבית בהקמת בתי מלון ומלוניות במוקדי תיירות מרכזיים בגדה המערבית. לפי ההצעה של שר התיירות יריב לוין, משרדו ייתן מענק מנהלי של 20% מעלות ההקמה של בית המלון. המענק המנהלי המוצע ישווה לראשונה את המענק הניתן ביישובים בתוך הקו הירוק, המופיעים במפת חוק עידוד השקעות הון, ליישובי יהודה ושומרון, שעד כה לא זכו למענק דומה. זאת, בין היתר, בשל העובדה שחוק עידוד השקעות הון אינו חל על יהודה ושומרון.

המענק המנהלי יעקוף למעשה את חוק עידוד השקעות הון, אך יחיל את ההטבות שהוא נותן באופן שווה ביהודה ושומרון. כמו כן, יקצה משרד התיירות חמישה מיליון שקלים לפרויקטים ויעניק שירותי ייעוץ ליזמים, במהלך שנחשב דרמטי מבחינת עידוד התיירות בגדה המערבית.

גבעת האולפנה, בית אל, יוני 2012. עומר מירון
72 מיליון שקלים יועברו למועצות וליישובים. בית אל/עומר מירון

בדברי ההסבר להצעת המחליטים נכתב: "היישובים הישראליים ביהודה ושומרון חווים מציאות ביטחונית ייחודית על בסיס יום-יומי בשל מיקומם הגיאוגרפי ומרקם החיים באזור. החל מראשית אוקטובר 2015 חלה הסלמה במצב הביטחוני באזור יהודה שומרון בעקבות גל פיגועי טרור ופעולות חבלניות נוספות. להסלמה הביטחונית השפעות במגוון תחומי חיים, לרבות השפעות פסיכולוגיות וסוציאליות ופגיעה כלכלית בעסקים, המחייבות מענה ושירותים ייחודיים".

עוד נכתב כי בחודשים האחרונים חלה עלייה ניכרת במספר הפניות של אנשים המבקשים סיוע פסיכו-סוציאלי עקב המצב הביטחוני וגם מספר פניות גדול מקרב ילדים ונוער להדרכה ולטיפול. מטרת הסיוע, כך לפי ההצעה, היא לייצר "מעטפת של סיוע בתחומים אזרחיים שיקטינו את השפעות המצב הביטחוני וימזערו את השפעותיו על שגרת היום-יום של התושבים, של העסקים ושל הרשויות המקומיות באזור".

(עדכון ראשון: 13:58)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully