לוחם, הייטקיסט ומוזיקאי: קצין המילואים שהוביל מהפך בשייטת 13

אחרי שנים של פעילות בשטחי אויב, הוכתר רס"ן במיל' ע' כמצטיין חיל הים. לוואלה! NEWS סיפר על שילוב זרועות בין יחידות צה"ל, תוך ניצול איכויותיהן להתעצמות. "מקווה לתרום עוד עשור קדימה"

29/05/2016
רס?ן במיל? עמית מטקס מצטיינים בחיל הים, עם מפקד זרוע הים אלוף רם רוטברג. בתמונה המשפחתית- הוריו ואחייניו.. דובר צה"ל
ע' מקבל תעודת הצטיינות ממפקד חיל הים בטקס המצטיינים החילי(צילום: דובר צה"ל)

רב-סרן במיל' ע', בן 35, שירת בשייטת 13 תחת פיקודו של אלוף רם רוטברג, מפקד חיל הים הנוכחי, בעת שכיהן כמפקד הקומנדו הימי. נוסף לפעילות במבצעים עלומים הרחק מגבולות המדינה, לקח חלק ע' בהשתנותה של היחידה במהלך האינתיפאדה השנייה, ובמעברה מפעילות ימית חשאית בים לעבודה בשטחים הבנויים ביהודה ושומרון נגד הטרור הפלסטיני. בריאיון לוואלה! NEWS לקראת קבלת אות קצין המלואים המצטיין בטקס ביום שני הקרוב, סיפר ע' על השינוי שעשה בחייו במעבר מהיי-טק לעולם המוזיקה, על תרומתו הבלתי פוסקת למערך המילואים של היחידה ועל חיסול המבוקש בשכם שבמהלכו נהרג חברו לשירות, חוויה המלווה אותו עד היום.

שינוי אופן פעולתה של היחידה לפעילות ממוקדת נגד הטרור הפלסטיני, שהתבסס על מודיעין מדויק של שירות הביטחון הכללי (שב"כ), התנהל בצל ערעורם של לוחמי היחידה לפעול בניגוד לייעודה המרכזי של שייטת 13. "זו הייתה תקופה קשה. חלק מהצוותים התבקשו להחזיק משימות בים בצפון וחלק מהצוותים נכנסו לעומק השטח במסגרת 'חומת מגן'", נזכר ע', שהשתתף בפעילות הקומנדו בתחילת העשור הקודם. לדבריו, "המפקדים עשו בחוכמה שפתחו את היחידה והכניסו אותנו לפעילות בתוך השטח הפלסטיני. מהר מאוד ראינו את הערך המוסף שלנו. בהתחלה היה לנו קצת קשה. לוחמים באו ושאלו איך אנחנו עם ההכשרה שלנו פועלים בשטחים, אבל הבנו את הערך המוסף מהר מאוד, וכך גם יחידות מיוחדות אחרות בצבא ובשב"כ".

עוד בוואלה! NEWS:
משפחתו של אלאור אזריה: "המחבל נקבר כגיבור בזמן שבננו במעצר"
"מפלצת של מודיעין": חיל הים מפנה את הצוללות לכיוון חדש לגמרי
האתגר של ליברמן: הארגונים הסלפיים ברצועה מחממים את הגבול

עוד בוואלה!

חיבורי נמל: הפרויקט שהתחיל בחזון ומוביל אל העתיד

בשיתוף נמלי ישראל
רס"ן ע' בתמונה משפחתית עם מפקד חיל הים(צילום: דובר צה"ל)

מבחינת ע' היה רגע אחד קשה במיוחד. בתחילת ספטמבר 2003 פשטו לוחמי שייטת 13 ולוחמי יחידת "עוקץ" על מבנה בשכם שבו הסתתר המבוקש מוחמד אל-חנבלי, מפקד הזרוע הצבאית של חמאס בעיר באותה התקופה. בתום קרב יריות מטווח קצר חוסל המבוקש הבכיר, אך בפעולה נהרג לוחם השייטת רב-סמל רענן קוממי. מפקד אוגדת יהודה ושומרון דאז והרמטכ"ל היום, רב-אלוף גדי איזנקוט, אמר באותם ימים כי אל-חנבלי אחראי למותם של 26 ישראלים ועסק בהוצאת פיגוע גדול בעורף ישראל. מבצע לכידתו הוגדר כאחד המורכבים באותם ימים, זאת לאחר שלוחמי שייטת 13 חיסלו את קודמו בתפקיד, מוהנד טאהר.

"רענן קוממי היה בן צוות שלי ומאוחר יותר הייתי מפקד החוליה שלו", סיפר ע'. "הייתי בבה"ד 1 כשזה קרה. היו מספר הרוגים לשייטת מהפעילות בשטחים. הרבה אירועים כואבים, אבל בגלל ההיכרות האישית מאוד עם קוממי, עבורי זו הייתה מכה לא פשוטה".

השנים חלפו והקצין השתחרר מצה"ל, למד ופנה לעולם ההיי-טק, שבו כשהוא משלב בין עבודה בחו"ל לפעילות מבצעית במסגרת מילואים בפלגת הלוחמים של היחידה. בשנתיים האחרונות הוא החליט להוריד הילוך, לעזוב את העבודה בהיי-טק ולפתח את כשרונו המוזיקלי. בשייטת 13 עלה צורך להביא אל היחידה ידע שנצבר בחיל התותחנים ובחיל האוויר בתחום האש. לכן, באופן נדיר, הוא עבר כקצין שייטת הכשרות של מקביליו בחיל התותחים ובמערך הארטילריה והטמיע תורת לחימה חדשה בקומנדו הימי, שאותה מיישמים עד היום. מטרת הפרויקט הייתה להעניק לשייטת 13 יכולת לקבל סיוע באש מדויקת מהאוויר ומהיבשה בעת הכניסה ליעדים עמוקים בשטח האויב וביציאה מהם.

איך הפרויקט החדשני שהובלת בשייטת 13 בא לידי ביטוי בעיניך?

"תמיד השייטת רצתה להגיע כמה שיותר רחוק מבחינה מבצעית. לשהות כמה שיותר בשטח, לתרום כמה שיותר ולהגביר תעוזה. בשנים האחרונות היחידה מצליחה לעשות את זה, לגייס את האמצעים וזה מה שאני עושה בעצם - הבאת יכולות האש ליחידה, שזו שפה שהצבא מדבר עליה ומשתפר בכך בקצב מאוד מהיר. ממלחמת לבנון השנייה הצבא מדבר בשפה אחרת לגמרי, המערכות הממוחשבות משתנות והמקצועיו?ת עלתה. סל אמצעי האש להפעלה התרחב ואנחנו כיחידה צריכים להיות שם".

איך זה יראה בזמן אמת? השייטת תדע לכוון אש למטרות בצורה מדויקת יותר?

"היו מבצעים בעזה ובלבנון. דברים שאסור היה לדבר עליהם והיה קושי להוריד לדרגת השטח. מאז אמצעים נפתחו, הזמינות (של האש) השתנתה, הגיע חימוש מדויק מארצות הברית, חימוש של התותחנים נחשף, היה שינוי עמוק במודעות של חשיבות האש והמודיעין. מדובר באש כמצילת חיים. יש הבנה שאתה לא יכול להיכנס רחוק או להיכנס לעומק האויב ללא ליווי של האש, וכדי שהאש תהיה זמינה אתה חייב לדבר את אותה השפה עם האנשים שאחראים עליה. התהליך ביחידה קורה בצמוד עם חיל האוויר ומפקדת העומק, ויש הבנה שאם זה לא יהיה ביחד זה לא יקרה. אנחנו תחת המטריה שלהם, או הפוך".

אין חשש לאבד מהזהות של שייטת 13 כשאתה מכניס יכולות מהסוג הזה ליחידה קטנה?

"מתרחשים דברים גדולים בצבא, כמו הקמה של חטיבת הקומנדו. זה אמנם גוף חדש אבל אתה רואה שיש שיתוף פעולה. זה קורה כתוצאה מהצורך בשטח. אין חשש לאבד זהות כי המשימות שלנו מאוד ייחודיות. להיפך, קורה תהליך בריא. לאורך השנים האחרונות רואים את זה - שילוביו?ת ויותר רלוונטיות".

"המשימות שלנו מאוד ייחודיות". לוחמי שייטת 13(צילום: ראובן קסטרו)

מה היה הבסיס להחלטה על הפרויקט. איך זה נראה בעיניים של השייטת?

"התפקיד שלי כולל עיסוק בהכנת תכנית אש למלחמה, תכניות אופרטיביות להשתלב ברמת האוגדה או חיל הים. במבצע 'צוק איתן' היחידה עשתה עבודה משמעותית - עבודה רציפה לאורך כל ימי הלחימה ותמיד רצתה לעשות יותר. בדברים שהצלחנו להשתלב והתפרסמו ובדברים שלא התפרסמו, וגם דברים שרצו שיקרו ולא קרו. למדנו מזה המון והפקנו לא מעט לקחים מהתקופה הזו".

אתה נבחרת לקצין מילואים מצטיין מטעם הקומנדו הימי. מה זה אומר להיות מילואימניק ביחידה? יותר ימי מילואים? יותר מחויבות?

"זה קצת קורע. בשנה האחרונה עשיתי שינוי בחיים - אני עובד כמוזיקאי אחרי שבעבר עבדתי בהיי-טק עם הרבה נסיעות לחו"ל. זה להחזיק עולם כפול - אתה מחויב לצבא וזה בדרך כלל בלב מדבר. אני אוהב את היחידה ואת האנשים, אני נהנה ורוצה לתת יותר, אבל זה קורע. למשל כשקובעים שעה ודיון מתארך - יש כאלה שמבינים ויש שלא, ואתה משלם על זה מחיר. בעבודה היו פעמים ששאלו אותי 'למה אתם צריכים את זה?', יש כאלה שמעריכים אבל זה לא פשוט. אתה מפסיד הרבה זמן, אבל יש אצלנו חבר'ה בני 50 שממשיכים בכל הכוח".

אז למה כן להמשיך במילואים?

"יש פה שני דברים - אני רואה שאין מישהו אחר. אני רואה את האנשים במערך האש, שהם מאוד טובים, מצליחים ועם חיי משפחה - העומס הגדול ולמרות זאת הם תורמים. הסיבה השנייה היא החיבור לאנשים. אם לא יעשו את זה אנשים איכותיים, אף אחד לא יעשה את זה".

רס"ן ע' עם מפקד חיל הים אלוף רם רוטברג(צילום: דובר צה"ל)

מה המסר החשוב שלך ביום הזה?

"המסר הכי חשוב הוא שיש משאב אנושי אדיר - קציני מילואים שמוכנים לקחת אחריות. יש מודל יפה בחיל האוויר של קצין במיל' שמטילים עליו אחריות לפרויקט שלם, מההתחלה ועד הסוף. זה מודל טוב של לקבל את האחריות במערכת. יש על מי לסמוך, יש מי שמוכן לקחת. אך יש גם תסכול בזה כי אתה עובד עם אנשים צעירים והמערכת לא תמיד איתך. יש להם לוחות זמנים אחרים, אתה לא תמיד חלק מהם".

עוד כמה שנים אתה מתכוון לתרום כמילואימניק?

"לפחות עשר שנים קדימה. אבל חשוב לי לצין משהו - אנחנו בקשר הדוק עם משפחת קוממי. אנחנו איתם במספר רב של אירועים בשנה לזכרו. היה לי מאוד חשוב להזמין אותם והם יהיו בטקס (שיתקיים ביום שני הקרוב – א"ב), היה לי מאוד חשוב שהם יחוו את זה".

(עדכון ראשון: 23:27)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully