"סימן להתחממות היחסים": ישראל השיבה למצרים עתיקות שנגנבו

כמה חודשים לאחר שובו של השגריר המצרי לתל אביב, שני מכסים של ארונות קבורה בני אלפי שנים, שהוברחו למזרח ירושלים דרך אחת ממדינות המפרץ, הושבו בטקס רשמי. השגריר חיירת: מצפה להשבת פריטים נוספים

רויטרס
23/05/2016
עריכה: אוהד פיטר

(נשיא מצרים קורא לישראל לקדם את תהליך השלום, בשבוע שעבר)

טוב לדעת (מקודם)

האם בי-קיור לייזר באמת עוזר לכאבי ברכיים? זו האמת

מוגש מטעם בי קיור לייזר

ישראל השיבה אתמול (ראשון) למצרים שני מכסים של ארונות קבורה בני אלפי שנים, שנגנבו והוברחו למזרח ירושלים דרך אחת ממדינות המפרץ. בטקס רשמי במשרד החוץ בירושלים, הועברו הפריטים, שאותרו אצל סוחר עתיקות לפני כחמש שנים על ידי רשות העתיקות, לשגריר מצרים בישראל חאזם חיירת.

לדברי הגורמים הישראלים שנכחו בטקס, השבת העתיקות מצביעה על ההתחממות ביחסים בין ירושלים לקהיר. להערכת רשות העתיקות, אחד מהפריטים נוצר בין המאה העשירית לשמינית לפני הספירה, ואילו השני בין המאה ה-16 ל-14. לאחר שנמצאו במזרח ירושלים, הם נשמרו במעבדות.

עוד בוואלה! NEWS:
על רקע הקריאה לפתוח במו"מ לשלום: סיסי וקרי נפגשו בקהיר
מצרים ייחלה שכניסת הרצוג תקדם תהליך מדיני - ואז הגיע ליברמן
נתניהו בירך את א-סיסי: "מוכנים להשתתף בקידום התהליך המדיני"

גולם וחיירת, במהלך הטקס(צילום: מערכת וואלה! NEWS, אלרם מנדל, משרד החוץ)

העברתם לידי הרשויות המצריות הושהתה לאחר שעלתה לשלטון ממשלת "האחים המוסלמים" בשנת 2012 והשגריר המצרי הושב לקהיר בעקבות הלחימה ברצועת עזה. אלא שבחודש ינואר האחרון חזר השגריר לתל אביב, וכעת הושלמה השבת הפריטים.

מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד מסר כי הוא מקווה כי מדובר בתחילתו של שיתוף פעולה בילטראלי בתחום המורשת ההיסטורית, כמו גם בתחומים נוספים. "השבת הפריטים המצריים היא סמלית, יותר מכל דבר אחר, ומצביעה על שינוי היחסים בין ישראל למצרים", הוסיף. השגריר חיירת, שהודה לגולד ולרשות העתיקות על השבת הפריטים, מסר מבלי לפרט כי הוא מצפה להשבת פריטים נוספים שנמצאים בישראל.

נשמר במעבדות רשות העתיקות(צילום: מערכת וואלה! NEWS, אלרם מנדל, משרד החוץ)
עתיקות מהתקופה הפרעונית(צילום: מערכת וואלה! NEWS, אלרם מנדל, משרד החוץ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully