בדרך לקופסה השחורה: הפתרונות האפשריים לתעלומת המטוס המצרי

הצניחה הפתאומית, העשן במטוס, החלון הפתוח והסיבוב החריג – מומחי התעופה מנסים להרכיב את הפאזל של טיסת "איג'יפטאייר" מפריז לקהיר שהתרסקה בים התיכון. למרות הטענות על פעילות טרור, אף ארגון עוד לא לקח אחריות

סוכנויות הידיעות
צילום: רויטרס, עריכה: טל רזניק

(משפחות נוסעי המטוס המצרי, השבוע)

טוב לדעת (מקודם)

הטיפול הטבעי שמנצח את כאבי הגב - בלי לצאת מהבית

לכתבה המלאה

בעוד נמשכת חקירת התרסקותו של מטוס "איג'יפטאייר", שהיה בדרכו מפריז לקהיר בלילה שבין רביעי לחמישי, שרידי המטוס שנמצאו אתמול (שישי) בים התיכון, מדרום לאי היווני קרפטוס, מאפשרים לצוותי החקירה הבינלאומיים להתביית על אזור ההתרסקות – ואולי להגיע לפריצת דרך בהבנת הרקע להתרסקות המסתורית. במקביל, רשות חקירת התאונות הצרפתית אישרה היום כי זוהה עשן בכמה מוקדים במטוס ברגעים שלפני ההתרסקות, אולם טרם התברר מקורו.

נתונים ששודרו ממערכות המטוס באופן אוטומטי ונחשפו אתמול בכתב העת "The Aviation Journal" מצביעים על אובדן שליטה מהיר יחסית, ועל כשלים חמורים במערכות ההתראה והמחשוב כמה שניות לפני שהמטוס נעלם מהמכ"ם. עם זאת, קשה לקבוע בשלב זה מה גרם לאותם כשלים. הרמזים נערמים, אולם התמונה תתבהר רק כשהחוקרים ישימו את ידיהם על הקופסה השחורה, שצפויה להימצא באזור שבו נמצאו מעט השרידים שאותרו.

עוד בוואלה! NEWS:
דיווח: אזעקת עשן נשמעה לפני התרסקות המטוס המצרי
מצרים: אותרו שרידי מטוס "איג'יפטאייר" שהתרסק בדרכו מפריז
התרסקות המטוס המצרי: חברת התעופה מסרה שלא נמצאו הריסות

(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

מרשות התעופה האזרחית של יוון נמסר כי בשעה 2:48 (שעון ישראל) נוצר קשר אחרון עם הטייס, שנשמע לדבריהם במצב טוב. ב-3:27, כשהמטוס עבר משטחה האווירי של יוון לזה המצרי, פקחי הטיסה באתונה ניסו שוב ושוב ליצור עמו קשר, אך ללא הצלחה, גם כשעברו לתקשורת בתדרי חירום. באותו הזמן, המטוס פנה פנייה של 90 מעלות לשמאל ואז השלים סיבוב מלא לימין, צנח במהירות מגובה 37 אלף רגל ל-15 אלף רגל, צנח פעם נוספת לגובה של 9,000 רגל, ונעלם מהמכ"ם.

על פי המידע שפורסם מנתוני המערכות במטוס ולא אומת, ב-3:26 החלון הימני של תא הטייס היה פתוח. בשתי הדקות שלאחר מכן, התקבלו שתי התראות על עשן, בשירותים ובאחד מהאזורים שבו נמצא מרבית הציוד האלקטרוני במטוס. מומחה שצוטט בכתב העת הסביר כי המידע לא בהכרח מצביע על שריפה, אולם עשוי גם להצביע על מעבר מהיר מאוד בין רמות לחץ אוויר שונות, ששיבש את חיישני המטוס.

תמונות ראשונות של שרידי המטוס שנמצאו בים התיכון (צילום: אתר רשמי, צבא מצרים)
אחת מחגורות ההצלה שנמצאו בים (צילום: אתר רשמי, צבא מצרים)

גורמים בחברת "איירבאס", יצרנית המטוס, ובמנהל התעופה האמריקני הבהירו כי לא ניתן לפי שעה לאשר את המהימנות של אותם נתונים. דוברת "איג'יפטאייר", דינא אל-פולי, סירבה להגיב לדיווחים. "אנחנו לא יכולים להגיד דבר, כי מינינו ועדה לחקירת ההתרסקות. לא קיבלנו ממנה מידע עד כה", אמרה, על פי הדיווח ב"ניו יורק טיימס".

הגורמים הרשמיים החוקרים את המקרה בצרפת, במצרים ובמדינות נוספות טרם שללו אף תיאוריה, אולם מציאת השרידים עשויה בהחלט לקדם את החקירה. אם שרידים נוספים יימצאו על פני שטח גדול יחסית, הדבר עשוי להצביע על פיצוץ באוויר, בהתאם לטענה כי מדובר בפעילות טרור. עם זאת, ככל הידוע לא זוהה פיצוץ באוויר התואם את הטענה הזאת.

"הדבר האחרון שהטייס היה חושב עליו הוא לשלוח אות מצוקה"

מומחי תעופה הסבירו כי המידע הקיים מבציע על פעולה אנושית שהובילה להתרסקות, ולא תקלה טכנית, למרות שעשוי להיות מדובר בשילוב של השניים. סיבוב המטוס החריג – לשמאל ואז לימין – עשוי להצביע על מאבק בתא הטייס. עורך כתב העת "Aviation Security International", פיליפ באום, הסביר כי "זה יכול להיות מאבק בין שני חברי צוות, אחד עם נטיות אובדניות והשני לא, או חוטף שמנסה להשיג שליטה".

כשל ביטחוני חמור? שדה התעופה שארל דה גול, פריז (צילום: רויטרס)

לדבריו, הנתונים עשויים גם להצביע על ניסיון של הטייסים להשתלט על המטוס לאחר שזה נפגע לכאורה ממטען חבלה. הצבא המצרי אישר כי לא התקבלה כל קריאת מצוקה מהטייס, אולם באום הסביר כי אם אכן התפתח מאבק על ההגאים, "הדבר האחרון שהטייס היה חושב עליו היה לשלוח אות מצוקה. הדבר הראשון שאתה עושה זה לנסות להשתלט על המטוס".

הטענה כי מדובר בפעילות טרור, כמו מטען חבלה שהוטמן על המטוס או חוטף שהשתלט עליו באוויר, טרם נשללה על ידי צוותי החקירה, אולם העובדה שאף ארגון לא לקח אחריות על המקרה מעוררת תהיות נוספות בנוגע למקרה. לפי שעה, לא ידוע על אף גורם שהופיע ברשימת הנוסעים שהיה חשוד בפעילות טרור או בקשר לארגונים קיצוניים.

"אנחנו לא יכולים להגיד דבר". מטוס של חברת איג'יפטאייר (צילום: AP, Amr Nabil)

בכל מקרה, אם התיאוריה של פעילות טרור תתברר כנכונה, מדובר בכשל ביטחוני חמור עבור רשויות התעופה האירופיות. בתקופה של הגברת האבטחה בבירות אירופה, ובמיוחד בצרפת שממנה יצא המטוס, צוותי האבטחה בשדה התעופה שארל דה גול היו אמורים לעצור מחבל שמתכוון לעלות על מטוס, ועל אחת כמה וכמה אם הוטמנה עליו פצצה.

מומחה התעופה פיליפ בטרוורת-הייס הסביר כי אפשרות נוספת היא פגיעה חיצונית במטוס, למשל של טיל או מטוס ללא טייס (מל"ט), שהביאה לשינוי מסלול הטיסה. עם זאת, הנס של מהארגון השבדי למחקרי בטיחות טען כי התיאוריה הזאת "מאוד לא סבירה". הוא הסביר כי מיקומו של המטוס היה דורש מערכת נשק מתוחכמת מאוד – ככל הנראה שמשוגרת מהים – על מנת לפגוע בו.

חלק משרידי המטוס שנמשו מהים (צילום: אתר רשמי, צבא מצרים)

שני המומחים הסכימו כי כשל טכני לבדו לא נראה כגורם היחיד להתרסקות. מזג האוויר באותו הלילה היה נוח, והמידע שקיים על רגעיו האחרונים של המטוס מצביעים על התנהגות חריגה שלא הייתה יכולה להיגרם מכשל טכני בלבד. של הסביר כי תרחיש אפשרי הוא כשל במערכות הניווט, שהעבירו "מידע שגוי לתא הטייס, וגרמו לטייסים לבצע תמרונים בעייתיים".

(עדכון ראשון: 10:15)

נמשכים המאמצים לאיתור שרידים נוספים (צילום: אתר רשמי, צבא מצרים)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully