70 שנה אחרי: תכשיטים שהחביאו קורבנות אושוויץ נמצאו בספל ישן

אוצרי מוזיאון אושוויץ בפולין גילו טבעת זהב ושרשרת שהוחבאו בתחתית הכלי, שמוצג במקום יחד עם עשרות אלפי פריטים נוספים שנבזזו מיהודים במחנה. "למשפחות היהודיות הייתה תקווה שחפצי הערך יעזרו להן"

  • שואה
  • אושוויץ
  • פולין
סוכנויות הידיעות
הזמן עשה את שלו - והתחתית הכפולה הופרדה. הספל שבו אותרו התכשיטים (צילום: מירוסלב מציישצ'יק, מוזיאון אושוויץ)

אוצרים במוזיאון במחנה הריכוז וההשמדה אושוויץ-בירקנאו שבפולין נתקלו בתגלית מפתיעה בזמן פעילות תחזוקה ושימור מוצגים – תכשיטים שהוחבאו בתוך ספל אמייל בן יותר מ-70 שנה. כפי הנראה, התכשיטים הוחבאו בידי יהודים שהגיעו למחנה והביאו עמם את הספל. תחתיתו הכפולה של הכלי, שהודבקה כדי להסתיר את התכשיטים, נהרסה עם הזמן וחשפה את חפצי הערך שהוסתרו.

הספל הוא חלק מתצוגה בת 12 אלף מוצגים ובה כוסות, קערות וצנצנות שנלקחו בידי הגרמנים ממזוודותיהם של האסירים והקורבנות שהובאו למחנה. כעת, עם מציאת התכשיטים, המוזיאון מתכנן להעבירם שיקום ושימור ולאחר מכן למקמם בתצוגה הקבועה שלו. עם זאת, הואיל ואין עליהם סימני זיהוי, נמסר כי הסיכויים לאתר את הבעלים נמוכים מאוד.

עוד ידיעות מהעולם:
צרפת: במהלך מחאת השוטרים על אלימות נגדם – ניידת הוצתה
המודיעין האמריקני: "האקרים זרים מרגלים אחר המועמדים לנשיאות"
הצוואה ש"המחבל בכובע" ניסה למחוק: "המחבלים מפריז – גיבורים"

טוב לדעת (תוכן מקודם)

זהב וטהור: סדרת הטיפוח עם 24 קראט זהב

בשיתוף Fashion TV Cosmetics
לכתבה המלאה
יוצרה בפולין לפני המלחמה. טבעת הזהב שנמצאה בתחתית הספל (צילום: מרצין אינגלוט, מוזיאון אושוויץ)

"התברר כי לאחד הספלים יש תחתית כפולה", סיפרה האנה קוביק, העובדת במוזיאון. "היא הייתה מוסתרת היטב, אבל מאחר שעבר זמן רב, מצבו של החומר הידרדר והתחתית השנייה נפרדה מהספל". בין תחתיות הכלי נמצאו טבעת עשויה זהב ושרשרת עטופה פיסת בד. בדיקת התכשיטים העלתה כי הם יוצרו בפולין בין השנים 1921 ו-1931.

מנהל המוזיאון, ד"ר פיוטר ציבינסקי, הסביר כי החבאת חפצי ערך מוזכרת רבות בעדויותיהם של ניצולי המחנה. לדבריו, "הנאצים שיקרו שוב ושוב ליהודים ואמרו להם שהם ייושבו מחדש ויוכלו לקחת כמות קטנה של חפצים עמם. בצורה זו, הם יכולים היו להיות בטוחים שימצאו את החפצים יקרי הערך האחרונים שהיו בידיהם של המשפחות המגורשות". הוא הוסיף כי העובדה שחלק מהחפצים הוחבאו טוב כל כך, כמו בין תחתיות הספל, "מוכיחה מצד אחד את ערנותם של הקורבנות לאופיו הגזלני של הגירוש, אבל מצד שני זה מראה גם שלמשפחות יהודיות היה תמיד שביב של תקווה, שאולי הפריטים היקרים האלו יעזרו להם להתקיים בהמשך".

השרשרת עטופה פיסת בד שנמצאה בתוך הספל (צילום: מירוסלב מציישצ'יק, מוזיאון אושוויץ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully