פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   כדי להילחם בדאעש: ארה"ב והמעצמות מוכנות למכור נשק ללוב

   ג'ון קרי אמר כי ממשלת האחדות החדשה היא הגורם היחידי שיכול לעצור את התפשטות הארגון, שמנצל את הכאוס השורר במדינה. לדבריו, יש "חובה" לעצור אותו. על טריפולי עדיין מוטל אמברגו של האו"ם

   כדי להילחם בדאעש: ארה"ב והמעצמות מוכנות למכור נשק ללוב
   צילום: רויטרס, עריכה: טל רזניק

   (ממשלת האחדות בלוב מתכנסת לראשונה בטריפולי, מרץ)

   ארצות הברית ומעצמות נוספות הודיעו היום (שני) כי הן מוכנות לחמש את ממשלת האחדות בלוב כדי לסייע לה להילחם בשלוחת ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש) במדינה. שר החוץ האמריקני ג'ון קרי, שנמצא בווינה, אמר כי המעצמות יגבו את לוב בניסיונה להסיר את אמברגו הנשק שהטיל עליה האו"ם.

   לדברי קרי, דאעש הוא "איום חדש" על לוב וכי יש "חובה" לעצור אותו. בחודש שעבר הזהירה ממשלת האחדות במדינה הצפון-אפריקנית כי הארגון הקיצוני עלול לכבוש את רוב שטחה של לוב אם הוא לא ייעצר בקרוב. "ממשלת האחדות היא הגוף היחידי שיכול לאחד את המדינה", אמר קרי. "זאת הדרך היחידה להבטיח שמוסדו חיוניים יהיו תחת שליטה של רשות מוכרת. זאת הדרך היחידה ליצור את הלכידות ההכרחית להבסת דאעש".

   לוב נתונה בכאוס מאז שהמורדים שנתמכו על ידי נאט"ו הדיחו מהשלטון את הרודן מועמר קדאפי באוקטובר 2011. עד לאחרונה פעלו במדינה שתי ממשלות יריבות, אך עדיין יש גורמים בשורותיהן שמרבים לוותר השלטון. בשטח מסתובבות עוד מאות מיליציות חמושות, חלקן נאמנות לדאעש שהתבסס בעיר סירת, מקום הולדתו של קדאפי.

   לקריאה נוספת בנושא
   אובמה: "הטעות הגדולה ביותר שלי? שלא התכוננתי לנפילת קדאפי בלוב"
   לוב: ממשלת המורדים התפזרה; האופוזיציה הכירה בממשלת האחדות

   שר החוץ של ארצות הברית ג'ון קרי וראש ממשלת האחדות בלוב פאיז א-סראג' בווינה, 16 במאי 2016 (רויטרס)
   קרי וראש ממשלת האחדות של לוב א-סראג', היום (צילום: רויטרס)