נתניהו בטקס מצטייני הנשיא: "צריך לחדש את המצעדים הצבאיים"

נשיא המדינה ראובן ריבלין העניק את הפרס בטקס חגיגי בבית הנשיא שבירושלים. "ליום אחד, במקום שאתם תצדיעו, כל העם בישראל יצדיע לכם", אמר השבוע ריבלין לחיילים. בין המצטיינים 77 גברים ו-43 נשים, ו-24 חיילים ממדינות שונות בעולם

ספק 500

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, העניק היום (חמישי) את אות מצטייני הנשיא ל-120 קצינים וחיילים מכל החילות בטקס חגיגי במשכנו שבירושלים במסגרת אירועי יום העצמאות ה-68 של מדינת ישראל. בין החיילים שקיבלו את אות ההצטיינות נמצאים 19 קצינים ו-101 חיילים בשירות סדיר - בהם 77 גברים ו-43 נשים. 66 הם לוחמים ו-23 תומכי לחימה.

24 חיילים מצטיינים מגיעים ממדינות שונות בעולם, בהם שניים מבריטניה, חמישה מארצות הברית, שלושה מאתיופיה, אחד מניו זילנד ואחד מגואטמלה. כמו כן, 17 חיילים וקצינים המקבלים את האות הם חיילים בודדים ותשעה הם מתנדבים לשירות צבאי.

עוד על אירועי העצמאות בוואלה! NEWS:
68 שנות עצמאות: צה"ל נותר קונצנזוס, הממשלה פחות אהודה מהמשטרה
זוג מבוגר, עולה ותיקה ופסיכולוגים: מה מאחלים למדינה דיירי העצמאות 68?
זיקוקים, חגיגות ושלל ברכות: ישראל חוגגת עצמאות 68

טוב לדעת (מקודם)

מדרסים בהתאמה אישית בחצי שעה - ואתם יוצאים לחיים חדשים

לכתבה המלאה
ריבלין עם החיילים המצטיינים בטקס, הבוקר (צילום: נועם מושקוביץ)

בנאומו, אמר ריבלין כי הוא מתייחס למדינת ישראל כ"אחות קטנה". "חלמתי עליה, ציפיתי לה, הייתי נוכח בלידתה ומאז אני חוגג איתה 68 שנים מקסימות ומופלאות, שלא הייתי מוותר עליהן בעד שום דבר שבעולם. אני אוהב את המדינה שלי וחושב שהיא הכי מיוחדת בעולם. ארץ נהדרת", אמר ריבלין. "היו לנו משברים, ואולי עוד יהיו. דור דור ואתגריו. אבל היא צלחה את כולם בכבוד והיא חזקה, חסונה ואיתנה - והיא רק הולכת ומשתבחת".

במהלך טקס מצטייני הנשיא התקיים גם אירוע השירה "כל ישראל מירושלים". השנה נערך האירוע כמחווה לשירים ישראלים המהווים נכסי צאן ברזל בתרבות ומביעים תקווה ישראלית. האירוע כלל שירה בציבור, והשתתפו בו ראש הממשלה בנימין נתניהו, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, שר הביטחון משה יעלון והנשיא ריבלין.

בפתח השיחה בין האישים המשתתפים בטקס, סיפר ריבלין כי זכה לראות את דגל ישראל מתנופף בראש התורן כשהיה בן תשע, עת הוקמה המדינה. "היום אי אפשר שלא להיות אופטימי כשיש לנו טייסים כאלה, חיילים מצטיינים כאלה, וכשיש לנו את אחד האנשים הצעירים בעולם - הנשיא התשיעי שמעון פרס", אמר. הוא הוסיף: "נכדיי עד היום שואלים אותי כאשר מונף דגל 'מדוע בעיניך זולגות דמעות'. זה הדגל שלנו. אני עדיין חייתי בימים שהנפת דגל המדינה לראש התורן לא היה דבר מובן מאליו".

גם ראש הממשלה סיפר על ילדותו בירושלים, ואף הציע לחדש את המצעדים הצבאיים שנערכו בעבר בימי העצמאות. "הייתה לי ילדות מאוד מאושרת בירושלים והיינו הולכים בשבתות, גרנו בשכונה של פרופסורים ואמנים. זו הילדות שאני זוכר מירושלים. והיה משהו נוסף, אלו היו היסודות הרוחניים שלנו. היו מצעדים צבאיים בירושלים, ראיתי תותח, ראיתי טנק פעם ראשונה. ויש לי הצעה, חבריי, בואו נחדש את המצעדים הצבאיים ביום העצמאות", אמר נתניהו.

הטקס בבית הנשיא, היום (צילום: נועם מושקוביץ)

כשנשאל על זיכרון יום העצמאות שלו, סיפר שר היבטחון יעלון על ילדותו בקריית חיים ועל מצעד צה"ל, שהתקיים פעם בשלוש שנים בחיפה. "אני זוכר איך היינו קמים מוקדם לתפוס מקום. כבר מגיל תשע ניגנתי בתזמורת הנוער של חיפה במצעד של יום העצמאות", סיפר. הרמטכ"ל שיתף על ילדותו באילת ועל כך שלא זכה לחזות במצעד הצבאי, שלא הגיע אליה, אך נזכר באירוע השיט החגיגי בעיר.

לשאלה "מה אתה מאחל לישראל כשתהיה גדולה?" שהופנתה מהקהל בטקס, ענה שר הביטחון כי הוא מקווה שנצליח לשכנע עוד מדינות וגורמים באזור שמדינת ישראל תתקיים לנצח. "שנמשיך לפתח את מדינתנו על בסיס אנשינו, שנמשיך להשקיע בחינוך ושנשאף להיות חברת מופת", הוסיף. איזנקוט קיווה להמשך קיום ציווי מגילת העצמאות, וריבלין אמר כי ראה שינויים רבים לאורך השנים וכי הוא מקווה ש"העם לא ישנה את רוחו".

נתניהו השיב כי "ב-68 שנות עצמאות חל שינוי עצום בתולדות העם היהודי והדבר החשוב הוא היכולת להגן על עצמנו בזכות החיילים שלנו. אני מאחל לנו שתמיד יהיה על מי לסמוך. כשאני יושב עם שר הביטחון והרמטכ"ל ושולחים חיילים לקרב אנחנו יודעים שהם סומכים עלינו. נגיע בסופו של דבר לפיוס עם אויבנו, דרך פיוס בתוכנו".

הטקס בבית הנשיא, היום (צילום: נועם מושקוביץ)

הרמטכ"ל איזנקוט נשא אף הוא דברים, ואמר כי מיום הקמתה, ישראל ידעה להתפתח ולשגשג בעת שאויבותיה קראו תיגר על זכותה להתקיים. "אנו ניצבים בפני אויב שאינו בוחל באמצעים לזרוע פחד בעורף. צה"ל פועל במוסריות ונחישות", אמר איזנקוט. "כל אחת ואחד מכם מוכיח שרוח הלחימה והמסירות עדיין פועמים בחיילים היום. עליכם להניח את היסודות לאלו שיבואו אחריכם. אני מצפה מכם להיות אנשי מופת ולהציב את המשימה בראש והאדם במרכז".

נציגת החיילים המצטיינים, סגן דביר משאש מאשדוד, סגנית מפקד גדוד תבור בפיקוד העורף, הודתה על מתן הפרס, הכולל מלגת לימודים של אלף דולרים מהאגודה למען החייל. לדבריה, "הצטיינות אינה זקוקה למעמד הזה. עשייתנו היום-יומית בעבורנו היא דרך חיים, כולנו מאמינים שחובתנו וזכותנו לעשות למען הכלל ולמען הנכס היקר ששמו מדינת ישראל".

(עדכון ראשון: 08:41)

(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
הטקס, היום (צילום: נועם מושקוביץ)
הטקס, היום (צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, קובי גדעון)
הטקס, היום (צילום: נועם מושקוביץ)
הטקס, היום (צילום: נועם מושקוביץ)
הטקס, היום (צילום: נועם מושקוביץ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully