הדלפת המידע הגדולה בהיסטוריה

"מסמכי פנמה": ראש ממשלת איסלנד הודיע לחברי מפלגתו כי התפטר

סיגמונדור גונלאוגסון, ששמו נקשר בפרשת העלמות המס הבינלאומית, ביקש לפזר את הפרלמנט. הנשיא סירב וביקש לקיים שיחות עם המפלגות הגדולות בקואליציה בטרם תתקבל החלטה, אולם באיסלנד דווח כי גונלאוגסון הודיע לסיעתו על התפטרותו

רויטרס
05/04/2016
צילום: רויטרס, עריכה: אביב אירגז

ראש ממשלת איסלנד סיגמונדור גונלאוגסון ביקש היום (שלישי) מהנשיא לפזר את הפרלמנט בעקבות מעורבתו בפרשת "מסמכי פנמה", שלפיה הסתיר את השקעותיו בחברות מעבר לים. לפי הטלוויזיה המקומית, הנשיא אולפור רגנר גרימסון סירב לבקשתו. בתום הפגישה בין השניים, ביקש הנשיא לקיים שיחות עם המפלגות הגדולות בקואליציה בטרם יקבל החלטה.

מיליארדים הולבנו במחשכים: המנהיגים שעלולים לשלם את מחיר הדלפת הענק

עם זאת, שעות ספורות לאחר מכן דווח ברשת האיסלנדית RUV כי הוא הודיע לחברי סיעתו על התפטרותו. על פי הדיווח, הוא ימשיך לכהן כראש המפלגה הפרוגרסיבית, ושר החקלאות סיגור אינגי יוהנסון ימונה במקומו לראשות הממשלה. אתמול העלתה האופוזיציה הליך להצבעת אי-אמון בממשלה ואלפי תושבים התאספו מחוץ לפרלמנט והפגינו נגד ראש הממשלה.

עוד על הדלפת המסמכים הגדולה ביותר בהיסטוריה
מסמכי פנמה: מקורבי לה פן הקימו "מערכת מתוחכמת" להתחמקות ממס
"מסמכי פנמה" צריכים להדאיג את מעלימי המס הישראלים?

עוד בוואלה!

חיבורי נמל: הפרויקט שהתחיל בחזון ומוביל אל העתיד

בשיתוף נמלי ישראל
ראש ממשלת איסלנד סיגמונדור גונלאוגסון, אתמול(צילום: רויטרס)

לפי המסמכים שדלפו, סיגמונדור ואשתו החזיקו בחברה באיי הבתולה הבריטיים, המשמשים מקלט מס, עוד כשנכנס לראשונה לפרלמנט ב-2009, אז מכר את מניותיו בחברה לרעייתו בדולר אחד בלבד.

לחברה אף היו איגרות חוב בשווי מיליוני דולרים בשלושה בנקים גדולים במדינה, שפשטו את הרגל במהלך המשבר הכלכלי הגדול ב-2008 - מה שהפך אותו לאחד מבעלי החוב. במשא ומתן שניהלה ממשלתו עם הנושים בשנה שעברה הוא לא הצהיר על קשריו המשפחתיים לסוגייה.

אחרי שאתמול סירב להתפטר, ראש ממשלת איסלנד היה נתון ללחץ גם מצד גורמים בתוך הקואליציה שלו. היום הוא כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "אמרתי למנהיג מפלגת העצמאות כי אם חבריה אינם סבורים שהם יכולים לתמוך בממשלה כדי להשלים מטרות משותפות, אפזר את הפרלמנט ואקרא לבחירות כלליות".

(עדכון ראשון: 16:20)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully