אינתיפאדת הבודדים

הדר שנרצחה בפיגוע בי-ם נטמנה: "אהובה, הצלת חיים בגופך. איך נפרדים?"

להלווייתה של הדר כהן בת ה-19, שהתקיימה בבית העלמין הצבאי ביהוד, הגיעו מאות ובהם גם חברתה שנפצעה בפיגוע. אביה ספד לה: "היית גיבורה, אני גאה בך ומצדיע לך". אחותה מור: "את המודל לחיקוי שלנו"

04/02/2016
צילום: ניב אהרונסון, חטיבת דוברות המשטרה; עריכה: טל רזניק

מאות בני אדם הגיעו היום (חמישי) להלוויתה של הדר כהן, לוחמת מג"ב בת 19 מאור יהודה שנרצחה בפיגוע המשולב בשער שכם בירושלים אתמול. בהלוויה, שהתקיימה בבית העלמין הצבאי ביהוד, נשאו דברים מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן. גם חברתה של הדר שנפצעה בפיגוע הגיעה להיפרד ממנה בדרכה האחרונה.

הוריה של הדר, הסבים והסבתות קראו בעת הורדת ארונה אל הקרקע: "הדר, אנחנו כולנו אבודים". סבתה של כהן הוסיפה: "לאן את הולכת, הדר? היית עושה לסבתא עוגיות בתנור".

עופר, אביה של הדר, ספד לה: "הדר אהובה שלי, זאת שקוראת לי 'אבוש', איך אני אמור להיפרד ממך עכשיו? כולם אומרים שהיית גיבורה והצלת אנשים בגופך. אף אחד לא מכיר אותך באמת, את החום, השובבות, השמחה, העקשנות שלך להגיע רחוק. וכמעט הצלחת. יש לי שלוש מלים לומר לך: אני גאה בך. אני מצדיע לך. תנוחי על משכבך בשלום, ותהיה נשמתך צרורה בצרור החיים".

לקריאה נוספת:
קרוביה של הדר מתקשים לעכל: "איך הציבו אותה שם ישר אחרי טירונות?"
הפצועה מהפיגוע בשער שכם לאלשיך: "אנחנו כאן בשביל האזרחים"
בהוראת הדרג המדיני: צה"ל הטיל סגר מלא על קבטיה

עוד בוואלה!

שגרת תזונה בריאה, בשגרת חיים עמוסה: איך עושים את זה?

וואלה! אוכל בשיתוף יכין
"התפללתי שאלוהים ישמור עליך". אביה של הדר, עופר כהן, בהלווייתה(צילום: ניב אהרונסון)

אחותה של הדר, מור, נפרדה ממנה. "ברגע הפכת ליקרה של כל עם ישראל. אני כותבת לך בדמעות של דם, בכאב עמוק, בתדהמה, אני לא מאמינה", אמרה בבכי. "אהובה שלי, יקרה שלי, מה אני יכולה לומר עליך, כל מה שאומר יתגמד לעומת האישיות הכובשת שלך. איך מגיבים כשרואים קצינים, ששומעים את הדפיקות בדלת? התפללתי שאלוהים ישמור עליך, יציל אותך ויחזיר אותך אלינו".

"הילדה עם החיוך הכובש, שמחת החיים". השר ארדן, היום(צילום: ניב אהרונסון)

"הילדה עם החיוך הכובש, שמחת החיים, החיוך, רעשנית כשצריך, מצחיקה ברמות, מנהיגה. הנהגת אותנו, כולם הלכו אחרייך. תמכת בכל הפלוגה שלך, את המודל לחיקוי שלנו", המשיכה האחות. "כמה חיזקת אותי בעוצמות שלך, את היית האור של הבית. אתמול את חסמת בגופך ובנשמתך את המחבלים הארורים. כמה שנאת חינם יש במדינה הזאת, כמה עוד כאב, בבקשה תפסיקו".

דודה של הדר, זהבית, אמרה: "הבטחתי שאני לא אבכה ושאני אספיד אותך כמו שמספידים אנשים גדולים. תגידי לי איך אפשר לעצור את הדמעות, תגידי לי שזה סיוט שייגמר. היום עצוב לנו ומחר עוד יותר, כשנצטרך להמשיך בלעדיך. נותרנו בחושך הגדול כשאת היית האור הזוהר. נלחמת בחירוף נפש ולרגע לא היססת. היום אנחנו מצדיעים לך עם החיוך הענק שאומר 'הכול יהיה בסדר'. נוחי על משכבך גיבורה שלנו".

קברה הטרי של הדר כהן, היום(צילום: ניב אהרונסון)

המפכ"ל אלשיך, שהגיע להלוויה, מסר את תנחומי המשטרה למשפחה. "את הדר לא נוכל להשיב, אבל אנחנו מחבקים אתכם חיבוק חם. אתם חלק בלתי נפרד ממשטרת ישראל. הדר היקרה, אני מרשה לעצמי להודות לך בשם עם ישראל, מצדיע לך בשם כל ישראל", אמר.

ארדן הגיע גם הוא לחלוק להדר כבוד אחרון ונשא דברים. "הבטתי הבוקר בתמונתך, את לא נועדת להיקטף, נועדת להישאר בת תומכת ואחות טובה. הבניין שבור, אבל עומד איתן על תילו. אתמול הפגנת ברחבת השער את קור הרוח והמסירות שנועדו כדי להתעשת ולהשפיע על מערך ההתקלות. היו לנו גיבורים גדולים כמו רועי קליין ועמנואל מורנו, גם הם חקוקים בלבנו כמוך לעד. אנחנו נפרדים היום ממך אבל לא ממורשתך. את תשובתנו לרוצחים ושולחיהם".

רב משמר הגבול נשא דברים בהלוויה. "מחר בלילה עם כניסת שבת נאמר כולנו את הפיוט הידוע, 'אשת חיל מי ימצא'. הדר, אתמול חגרת בעוז מותנייך, ובזה הצלת עשרות אנשים מפיגוע המוני שתוכנן להיות", אמר. "אתמול שלחמת נגד המפגעים קיימת הרבה עולמות והצלת בעוז הרבה אנשים. חיסלת ומנעת פיגוע איום ונורא. הדר ממשפחת כהנים, אני קורא לך עכשיו, אין ספק שהשמיים פתוחים לרווחה, תעלי לכסאי מרומים".

"מי היה מאמין שהדמעות יהפכו לאובדן". ההלוויה, היום(צילום: ניב אהרונסון)

מוטי אלבז, מפקד הפלוגה שבה שירתה כהן, אמר: "בשבוע שעבר התכנסנו כל משפחת מג"ב למסע השבעה, גם את הדר היית בין הלוחמים ונשבעת. בעינייך היו דמעות של שמחה ואושר. מי היה מאמין ששבוע אחרי זה, דמעות אלו יהפכו לאובדן".

"בלטת בטירונות כחיילת בעלת מוטיבציה וכושר מנהיגות, הובלת אחרייך את כל המחלקה", הוסיף אלבז. "כאשר הגיעו המחבלים הגבת מיד בנחישות ומקצועיות תוך סיכון חייך, הצלחת לירות ולנטרל את אחד המחבלים, לצערנו נפגעת בגופך. הצלת חיים רבים של אנשים ומנעת אסון גדול. בקשתי האחרונה לך, חזקי את חברותייך הלוחמות שמלוות אותך בחודשים האחרונים ומתקשות לעכל את גודל הכאב. אני מצדיע לך בפעם האחרונה תהיה נשמתך צרורה בצרור החיים".

אתמול התאספו תושבים ברחבה של עיריית אור יהודה כדי להדליק נרות נשמה לזכרה של לוחמת מג"ב הדר כהן, תושבת העיר, שנהרגה בפיגוע משולב בשער שכם בצהריים. בינתיים, בתוך ביתה מתקשים בני המשפחה לעכל כיצד איבדו את בתם, שהתגייסה רק לפני חודשיים והייתה שאפתנית, עקשנית וחלמה להיות מפקדת. רק ביום חמישי היה לה ולחברותיה טקס השבעה עם סיום הטירונות – וכבר לאחר מכן היא הוצבה בליבת האזור המתוח בגל הטרור הנוכחי.

(עדכון ראשון: 14:22)

אלשיך בהלוויה, היום(צילום: ניב אהרונסון)
הלווית הדר כהן, בית העלמין הצבאי יהוד. 4 בפברואר 2016(צילום: ניב אהרונסון)
הלווית הדר כהן, בית העלמין הצבאי יהוד. 4 בפברואר 2016(צילום: ניב אהרונסון)
הלווית הדר כהן, בית העלמין הצבאי יהוד. 4 בפברואר 2016(צילום: ניב אהרונסון)
הלווית הדר כהן, בית העלמין הצבאי יהוד. 4 בפברואר 2016(צילום: ניב אהרונסון)
הלווית הדר כהן, בית העלמין הצבאי יהוד. 4 בפברואר 2016(צילום: ניב אהרונסון)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully