טראמפ: "חש כבוד מהמקום השני"; קלינטון: "משחררת אנחת רווחה"

המנצח הגדול בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקנית, טד קרוז, התייחס לסקרים שלא החמיאו לו ואמר: "הנשיא הבא לא ייבחר על ידי התקשורת". טראמפ הפתיע בנאום רגוע וקלינטון וסנדרס הכריזו על ניצחון

סוכנויות הידיעות
02/02/2016
צילום: רויטרס, עריכה: גדי וינסטוק

מיד עם היוודע התוצאות המפתיעות של הבחירות המקדימות באיווה, יצאו המנצחים והמפסידים בפני הקהל הרב שהמתין להם באולמות שונים בדה מוין והודו להם על התמיכה הרבה. דונלד טראמפ, שהגיע למקום השני עם 24% על אף תחזיות הסקרים, נשא נאום מפתיע ובלתי-אופייני - הוא דיבר ברוגע ללא כל אמירה שערורייתית. "סיימנו במקום השני ואני רוצה לומר לכם משהו: אני חש כבוד, באמת".

טראמפ הודה לתושבי איווה בנאום במלון שרתון, בירך את טד קרוז על הניצחון ושיבח את מייק האקבי שהחליט לפרוש מהמרוץ. "הוא חבר טוב מאוד שלי", אמר. הוא המשיך לצטט את הסקרים, שבהם הוא מוביל באופן משמעותי מול יתר המועמדים, והדגיש כי הסקרים בניו המפשייר, שם ייערכו הבחירות המקדימות הבאות, מעניקים לו יתרון גדול.

לקריאה נוספת בוואלה! NEWS:
טראמפ הפסיד בבחירות המקדימות באיווה; קלינטון בקרב צמוד עם סנדרס
התחנה הראשונה בדרך לבית הלבן: במי יבחרו אזרחי איווה?
האישה הראשונה, הפה הגדול והסוציאליסט היהודי: הקרב על הבית הלבן יוצא לדרך

עוד בוואלה!

כך תעשו את זה נכון: הגיע הזמן לתכנן את חופשת הקיץ

בשיתוף כאל
הפתיע בנאום רגוע וחסר שערוריות. טראמפ(צילום: רויטרס)

טד קרוז, המנצח הגדול של הערב שגבר על טראמפ ב-4%, נשא נאום בן חצי שעה לקולות הקהל המשולהב שהרים באוויר כוסות בירה לצד עריסות של תינוקות. "איווה שלחה מסר ברור לפיו המועמד הרפובליקני והנשיא הבא של ארצות הברית לא ייבחר על ידי התקשורת", אמר בהתייחסו לסקרים שניבאו ניצחון לטראמפ, כמו גם לתשומת הלב שלו זוכה המועמד השערורייתי. הוא אף תקף את הממסד בוושינגטון ואמר כי הוא לא יהיה זה שיקבע את זהות הנשיא הבא.

קרוז התייחס לתוצאה במפלגה הדמוקרטית, שם גברה הילרי קלינטון על ברני סנדרס ב-0.4% תמיכה בלבד. "נראה כי הדמוקרטים נמצאים בתיקו בין מועמד אחד שמודה שהוא סוציאליסט ומועמדת אחרת שמעמידה פנים כי היא לא סוציאליסטית", אמר בגיחוך. "אני מאחל בהצלחה לשני הצדדים". הוא עמד לצדה של אשתו היידי, הוריו ותומכים בכירים. בסוף דבריו הוא הודה לאמו אלינור, שהעניקה לו "את הידיעה שלא משנה מה אעשה, ולא משנה מה אגיד, היא עדיין אוהבת אותי".

תקף את התקשורת והממסד. קרוז ואשתו היידי לאחר הניצחון(צילום: רויטרס)

תוצאה מפתיעה רשם גם המועמד הרפובליקני שהגיע למקום השלישי, מרקו רוביו, שצבר 23% תמיכה ונמצא מאחורי טראמפ באחוז אחד בלבד. "במשך חודשים אמרו לנו שאין לנו סיכוי", אמר רוביו בפני קהל התומכים. "במשך חודשים אמרו לנו כי אנו משדרים אופטימיות רבה מדי בימים קשים, אמרו לנו שהאנשים הנכונים לא תומכים בנו, אמרו שהשיער שלי לא אפור מספיק והמגפיים שלי גבוהות מדי. אך הלילה באיווה תושבי המדינה העבירו מסר ברור: אחרי שבע שנים שבהם אובמה נמצא בשלטון, אנו לא מחכים עוד שניה אחת לפני שניקח שוב את השלטון במדינה".

הוא התייחס לתוצאות בבחירות המקדימות במפלגה הדמוקרטית ואמר כי "אם כל אחד מהם יזכה, נהיה אומה בנסיגה. אם הם יזכו, רפורמת הבריאות של אובמה תהיה קבועה, הצבא שלנו ימשיך לאבד את כוחו". הוא תקף את קלינטון על פרשת המיילים שבה היא מעורבת. "היא חושבת שהיא נמצאת מעל החוק", הדגיש.

"תודה לך איווה". קלינטון לצד בעלה ביל(צילום: רויטרס)

בצד הדמוקרטי, שם כאמור נרשם כמעט תיקו, הילרי קלינטון חגגה את הניצחון הקלוש. "בעודני עומדת כאן הלילה אני משחררת אנחת רווחה, תודה לך איווה", אמרה קלינטון באוניברסיטת דרייק. "כל אחד ואחד מכם שהגיע לתמוך בי – מהמארגנים הצעירים של הקמפיין שלי בעלי האנרגיות והתשוקה, למשפחות ולחברים לאורכה של המדינה, אני מודה לכם מעומק לבי".

"אני נרגשת מלהיכנס לעימות מול סנאטור סנדרס", הודתה קלינטון כשלצדה בעלה ביל ובתה צ'לסי. "בשבועות האחרונים התחלנו סוף סוף באחד בדיונים החשובים והמשמעותיים ביותר שיכולים להתרחש במפלגה הדמוקרטית". היא ביקשה להודות לתומכים ובירכה את יריביה. על מרטין אומאלי, שהודיע על פרישתו, אמרה כי "הוא משרת נהדר את הציבור".

"אמשיך לעשות את מה שעשיתי כל חיי, אני אמשיך להילחם למענכם" הוסיפה קלינטון. "לא אתן לרפובליקנים המנסים לפלג אותנו להצליח לפגום בהתקדמות שעשינו. אני יודעת שאנו יכולים להגן על זכויותינו: זכויות הנשים, זכויות קהילת הלהט"ב, זכויות ההצבעה, זכויות המהגרים וזכויות העובדים".

"השגנו תיקו", סנדרס(צילום: רויטרס)

סנדרס הגיע לבמה בדה מוין אחרון, בסביבות השעה 23:00, וזכה לתשואות רמות נוכח התוצאה המפתיעה. "תודה לך איווה", אמר סנדרס לקהל הנלהב כשהוא מוקף בבני משפחתו. לדבריו, לפני תשעה חודשים, עם הזנקת הקמפיין, הוא הגיע לאיווה ללא כוח פוליטי. "לא היה לנו כסף והכרה, אך נראה כי עכשיו השגנו תיקו". סנדרס נאם במשך זמן רב ומנה את המאפיינים שעליו נשען הקמפיין שלו – שינוי האקלים, רפורמה בשירותי הבריאות, ולבסוף סיכם: "מה שאיווה החלה הלילה הוא מהפכה פוליטית".

המועמד אומאלי, שהודיע כי הוא פורש עם היוודע התוצאות החלקיות, עמד על הבמה בפאב מקומי והודה לקהל התומכים. "הלילה עלי להגיד לכם כי אני מסיים את הקמפיין לנשיאות, אך אינני מסים את מאבקי", אמר. כמה מתומכיו פרצו בבכי.

הגיע למקום השלישי. רוביו(צילום: רויטרס)

המתמודדים התמודדו למעשה על מספר הנציגים מטעם איווה שיתמכו בהם באסיפת הבחירות הלאומית בעוד כחמישה חודשים. מתוך 30 הנציגים הרפובליקנים של איווה, שמונה יתמכו בקרוז, שבעה בטראמפ ושבעה גם ברוביו. מתוך 44 הנציגים הדמוקרטים, 23 נציגים יתמכו בקלינטון ו-21 נציגים יתמכו בסנדרס - הבדל מזערי.

ההשפעה של הקולות באיווה היא מועטה יחסית, שכן בסך הכול ישנם 3,253 נציגים דמוקרטים ו-1,719 רפובליקנים. עם זאת, מדובר בקרב משמעותי, שכן המדינה הראשונה בדרך לבית הלבן מקבלת משקל סמלי בהתנעת מערכת הבחירות וקובעת במידה רבה את הטון להמשכה. כך למשל, במערכות הבחירות של 2008 ו-2012, ברק אובמה היה המועמד הדמוקרטי שהוביל באיווה, ב-2004 היו אלה ג'ורג' בוש הרפובליקני וג'ון קרי הדמוקרטי וב-2000, ג'ורג' בוש ואל גור.

אחרי איווה ימשיכו המועמדים לניו המפשייר, שם ייערכו הבחירות המקדימות ב-9 בפברואר. הרפובליקנים ימשיכו משם לקרוליינה הדרומית ב-20 בפברואר ולנבאדה ב-23, ואילו הדמוקרטים יתמודדו על קולות הנציגים בנבאדה ב-20 בפברואר ובקרוליינה הדרומית ב-27. ב-1 במרץ ייערך "סופר טיוזדיי", אז ייערכו בחירות מקדימות בלא פחות מ-13 מדינות.

סנדרס מוקף בבני משפחתו ובתומכים(צילום: רויטרס)
טראמפ(צילום: רויטרס)
נשים התומכות בסנדרס(צילום: רויטרס)
תומך המפלגה הדמוקרטית באיווה ללבש חג(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully